This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 3 comments

[İnceleme] Huawei'den İncecik Bir Telefon: Ascend P6

Çinli teknoloji devi Huawei, bugün Londra'da düzenlenen bir etkinlikle Ascend P6 modelini görücüye çıkardı. AndroidPIT editörlerinden Andreas Seeger'in de yerinde takip ettiği etkinlikte Huawei, 6.18 milimetre inceliğindeki Ascend P6 ile dünyanın en ince akıllı telefonunu tanıtmış oldu.

huawei ascend p6 5
İşte Huawei'ye göre dünyanın en ince akıllı telefonu Ascend P6! / © Huawei

Uzun zamandır hakkında birçok dedikodu duyduğumuz Huawei Ascend P6 nihayet resmi olarak görücüye çıktı ve gerek süper ince oluşu, gerekse de iPhone'a olan benzerliğiyle beklentileri boşuna çıkarmadı. 

huawei ascend p6 2
Huawei Ascend P6'nın resmi tanıtım töreninden bir görüntü! / © Huawei

Yazılım

Ascend P6'nın işletim sistemi Android 4.2.2. Huawei, bu cihazda da kendi kullanıcı arayüzü olan Emotion UI 1.6'yı kullanıyor. Bu arayüzde Uygulama Çekmecesi bulunmazken, tüm uygulama sembolleri tıpkı Apple telefonlarda olduğu gibi ana ekranda sıralanıyor.

Donanım

Huawei'nin dünyanın en ince akıllı telefonu olarak lanse ettiği Ascend P6, 6,18 milimetre inceliğinde metal kasaya sahip. LCD özellikli ekranı 4.7 inç boyutunda olan cihazın çözünürlüğü ise 1.280 x 720 piksel. P6 ayrıca kötü görüş açılarında ekrandaki yazıların daha kolay okunmasını sağlayan IPS+ teknolojisine sahip. Yine Huawei telefonların özelliklerinden biri olan "Magic Touch" teknolojisi ekrana eldivenle dokunarak kullanma özelliği kazandırıyor. Dört çekirdekli K3V2 işlemci de yine bizzat Huawei'nin ürettiği bir teknoloji ve 1,5 Gigahertz işlemci hızı ile 2 GB sistem RAM'i sağlıyor. Cihazın dahili belleği 8 GB büyüklüğünde olsa da mikro SD kartla belleği yükseltmek mümkün. Belleğin kullanılabilir olan kısmı ise yaklaşık 4,7 GB büyüklüğünde. Ascend P6'nın bataryası ise 2.000 mAh olarak tasarlanmış olsa da, enerji tasarruf özelliği sayesinde % 30'a kadar daha uzun dayanma özelliğini de sahip.

Kamera

Huawei Ascend P6'nı arka yüz kamerası 8 megpiksel kalitesinde fotoğraf verirken, sadece 4 cm'lik mesafeden bile çekim yapabilme özelliğine sahip. Cihaza dair dikkat çekici unsurlardan biri ise alışıldık ön yüz kameralarının aksine 5 megapiksel kalitesinde fotoğraf çekme imkanı tanıyan ön yüz kamerası. Kamerada ayrıca LED ve Video ışık özellikleri de bulunuyor.

Internet Bağlantısı

Ascend P6 standard bağlantı özelliklerini içinde barındırsa da, LTE modülüne sahip değil. Diğer yandan Çin'in aksine, cihazın Avrupa'da satılacak olan versiyonunda tek SIM kart girişi bulunacak. Ayrıca yıl sonuna doğru aynı modelin LTE versiyonun da satışa sunulması bekleniyor olsa da, bu modelin Avrupa'ya gelip gelmeyeceği henüz bilinmiyor.

huawei ascend p6 6
Ascend P6 tasarımıyla dikkat çekiyor! / © Huawei

Tasarım

Daha piyasaya çıkmadan iPhone'a rakip olarak gösterilen Ascend P6, beklendiği gibi Apple'ın popüler modeliyle bir hayli benzerlik gösteriyor. Özellikle yandan bakıldığında iPhone'un aliminyum versiyonuymuş gibi görünen P6'nın elde tutuş hissiyatı da gayet etkileyici. Tasarımına bir hayli özen gösterildiği belli olan cihaz, özellikle inceliğiyle dikkat çekiyor. Huawei şirketi, Ascend P6'yı dünyanın gelmiş geçmiş en ince akıllı telefonu olarak tanıttı.

Fiyat, Satış Durumu ve Renkler

Avrupa'da Temmuz ayı içinde satışa sunulması beklenen Ascend P6'nın Türkiye'ye ne zaman geleceği konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor. Siyah, beyaz ve pembe renklerde satışa sunulacak olan cihazın Avrupa'daki kontratsız başlangıç fiyatının ise 449 Euro, yani yaklaşık 1130 TL olması bekleniyor. 

Özellikler: 

İşletim Sistemi: Android 4.2.2, Emotion UI
Ekran:  4,7 İnç, 1.280 x 720 Piksel
İşlemci: 3V2 Quad Core, 1,5 GHz
Sistem RAM'i:  2 GB 
Dahili Bellek: 8 GB, artırılabilir
Arka Yüz Kamerası:  8 MP
Ön Yüz Kamerası: 5 MP
Pil:  2.000 mAh
Bağlantı: WLAN, 3G, HSPA, Bluetooth
İncelik: 6,18 mm
Ağırlık:  120 g

 

Kaynak: Basın Bülteni

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!