This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Huawei Ascend P6 versus iPhone 5S: Ascend P6 daha ucuz bir iPhone mu?

Bu, ilk bakışta adil bir karşılaştırma gibi gelmeyebilir: Apple imparatorluğunun en iyisine karşı, az bilinen bir Çinli marka. Fakat şaşırabilirsiniz. Apple son zamanlarda çok fazla bir şey yapmadı; Huawei ise tırmanışta ve kısa bir süre önce Avrupa’nın en iyi tüketici akıllı telefonu seçildi. Ascend P6 ile birkaç hafta geçirdim, iPhone 5S’i de ofiste biraz kurcalama fırsatım oldu. Sonra da, benzerlikleri görünce,  kendime şu soruyu sordum: Ascend P6 daha ucuz bir iPhone mu? Yanıt için okumaya devam edin.

AndroidPIT P6vs5s 3
Yoksa Huawei Ascend P6 daha ucuz bir iPhone mu? / © AndroidPIT

İlk olarak burada büyük bir Android mi iOS mu tartışması başlatmak istemiyorum. Burada öne sürülebilecek argümanlar bu konu bağlamında ilgimi çekmiyor. Burada yapmak istediği tek şey, birbirine çok benzer görünen iki cihazı karşılaştırmak. Huawei’nin Ascend P6’yı iPhone üzerinden modellediği konusunda çok şey yazıldı, çizildi. Bana göre de, yakından baktığınızda bu iki cihaz hem bariz bir biçimde birbirine çok benzer, hem de şaşırtıcı bir biçimde birbirinden çok farklı. Burada spesifikasyon karşılaştırmalarının (özellikle işlemcilerin) ayrıntılarına da girmeyeceğim, fakat haberin sonunda kendi karşılaştırmanızı yapabilmeniz için özellik listelerini bulacaksınız.

AndroidPIT P6vs5s 6
Benzerlikler olsa da, her iki cihaz birbirinden oldukça farklı / © AndroidPIT

Dizayn ve ekran

iPhone, kullandığı dizayn dili bakımından çok sevilmek gibi kötü bir üne sahip; Huawei de buna dikkat etmiş. Her iki cihaz ele alındığında, çarpıcı bir biçimde benzer olduklarını görüyoruz, bunun en önemlş nedeni, her iki telefonun metal şasilerinin, birbirinin neredeyse aynı olan kıvrımlı kenarlarla birleşmiş olması. iPhone 5S tek parça bir alüminyum kasaya sahipken, Huawei arka tarafında fırçalanmış bir alüminyum kasaya ve segmentlere ayrılmış bir kenar bandına sahip. 5S 8 gram daha hafif ve önemli ölçüde daha küçük, fakat his bakımından iki cihaz arasında pek bir fark yok. P6 tüm boyutları ve ekran ölçüsüyle daha büyük, böyle bir farkı iki cihazı yan yana koyana kadar beklemiyordum.

AndroidPIT P6vs5s 10
Huawei Ascend P6 (solda) iPhone 5s'ten daha ince, fakat 20% oranında daha geniş. / © AndroidPIT

Ascend P6, 132.7 x 65.5 x 6.2 mm boyutlara ve 4.7 inç IPS LCD touchscreen bir ekrana sahip. Öte yandan iPhone 5S 4 inçlik IPS LCD bir ekrana sahip ve 123.8 x 58.6 x 7.6 mm boyutlarında. Dolayısıyla P6, iPhone 5S’ten kabaca yüzde 20 daha geniş; fakat daha ince. Her iki IPS LCD ekran da son derece parlak, bu yüzden tam parlaklığ eriştiklerinde aradaki farkları görmekte zorlanıyorum. Belki iPhone kızıl tonların daha zengin oldukları söylenebilir. Her iki cihazda da maviler, ana ekran fotoğraflarında da görebileceğiniz gibi, son derece lüks. Ascend P6 biraz daha yüksek bir çözünürlüğe, iPhone 5S ise biraz daha yüksek bir piksel yoğunluğuna sahip. Farkı anlamak gerçekten zor.

AndroidPIT P6vs5s 1
Büyüklük bir yana, her iki cihaz da aslında aynı ekrana sahip. / © AndroidPIT

Operasyon ve kontrol

Ascend P6’nın en tuhaf özelliklerinden biri de, tüm diğer Android telefonlardan farklı olarak, herhangi bir uygulama çekmecesinin olmaması: tüm uygulamalar sonsuza kadar ana ekrana diziliyor. Bu basit şey, cihazı iPhone’a öylesine benzetiyor ki (iPhone’da da bir uygulama çekmecesi bulunmandığından), belirgin platform farkına rağmen, her iki cihazın genel operasyonu neredeyse birbirininin aynıymış hissi uyandırıyor. Öyle ki, bunlar farklı başlatıcılara sahip aynı işletim sistemiymiş gibi duruyor.

AndroidPIT P6vs5s 2
Hızlı ayar ve bildirim pencerekeri farklı görünse de, aynı işi yapıyor./ © AndroidPIT

Fakat Ascend P6, bildirim ve hızlı ayarlar menüsü vasıtasıyla erişilen çok daha fazla özelliğe sahip. Ascend P6 Android 4.2.2 ile çalışıyor ve ana ekrandaki bir kaydırma ve ses aktivasyonu ile Google Now özelliğini getiriyor. Elbette ki iPhone Siri’yi ve iOS7 işletim sistemini sunuyor. Ekranlar arasında dolaşma aynı ölçüde rahat ve oyunlar ve web sayfaları da aynı ölçüde rahat ve hızlı biçimde çalışıyor her iki cihazda da. Normal bir gözlemci için, HD oyunlarla işlemciyi strese sokmadığınız sürece, bu kategoride iki cihaz arasında hiçbir fark yok.

AndroidPIT P6vs5s 7
iPhone 5s has tek bir TouchID sensör fiziksel butonu içeriyor. / © AndroidPIT

Burada söz etmemiz gereken bir başka belirgin farklılık, elbette ki, parmak izi ile telefon kilidini açan ayrı bir TouchID sensöre sahip olan iPhone 5S’te tek bir fiziksel butonun olması. Ascend P6 ise Android için standart olan üç yazılım butonuna sahip. iPhone fiziksel butonu ana ekrana geri dönmek ve Siri’ye ya da çalışan uygulamalara erişmek için kullanılırken, P6’nın butonları ile çalışan uygulamalara, ana ekrana ya da ziyaret edilen son ekrana erişiliyor. Fakat tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, hangisini kullanıyorsanız ona alışacaksınız.

AndroidPIT P6vs5s 8
Her iki kamera da harika, fakat iPhone'un kamerası daha iyi. / © AndroidPIT

Kamera ve hoparlörler

Ascend P6 8 MP arka ve 5 MP ön kameraya sahip ve son derece kabul edilebilir ve başka bazı Android telefonlar ile karşılaştırıldığında oldukça iyi bir performans sunuyor. iPhone ise 8 MP bir ana kamera ile 1.2 MP bir ön kameraya sahip, fakat elbette iPhone kamerası müthiş bir performans sunuyor ve gerçekte kıyaslama kabul etmiyor. iPhone’un kamerası daha iyi olsa da, Acend P6’nın kamerası asla yabana atılamaz.

AndroidPIT P6vs5s 9
Önemli farklılıklara rağmen, ses kalitesi her iki cihazda da ortalama. / © AndroidPIT

Her iki cihazdaki ses kalitesi yeterince tatmin edici, fakat spektaküler olan herhangi bir şey yok. Ascend P6 Dolby Digital Plus ses arttırımı kullanıyor, fakat yüksek sesli bir iPhone gibi duyuluyor. Her iki telefon da istenenden daha yüksek sese çıkabiliyor. iPhone burada bir parça da olsa öne çıkıyor. Fakat bana göre her iki cihaz bu kategoride de birbirine oldukça yakın. Müzik kütüphaneleri ise başlı başına ayrı bir konu: iTunes ile rekabet etmek çok zor, tabii ki iTunes’tan nefret ediyorsanız, o ayrı.

  Huawei Ascend P6 Apple iPhone 5s
Sistem Android 4.2.2 iOS7
Ekran 4.7-inç HD IPS+ LCD, 1,280 x 720 piksel, 312 ppi 4-inç IPS LCD, 1,136 x 640 piksel, 326 ppi
İşlemci Quad Core Huawei K3V2, 1.5 GHz Dual-core Apple A7, 1.3 GHz Cyclone (ARM v8-tabanlı)
RAM 2 GB 1 GB
Dahili Hafıza 8 GB (microSD 32 GB'a kadar) 16 / 32 / 64 GB (genişleme yok)
Kamera 8 MP (arka), 5 MP (ön), 1,080p video kayıt (30 fps) 8 MP (arka), 1.2 MP (ön), 1,080p video kayıt (30fps)
Bağlantı Wi-Fi, Bluetooth 3.0, GSM/HSPA Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GSM/CDMA/HSPA/LTE
Pil Sabit Li-Po 2,000 mAh  Sabit Li-Po 1,560 mAh
Boyutlar 132.6 x 65.5 x 6.18 mm 123.8 x 58.6 x 7.6 mm
Ağırlık 120 g 112 g
Fiyat 8 GB model (unlocked ) 420 dolar (Amerika) 16 GB model (unblocked) 650 dolar (Amerika)

Sonuç ve diğer detaylar

Boyutlar farklı olsa da, ağırlıklar aynı. İşletim sistemleri farklı olsa da, işleyiş neredeyse aynı. Ekran ölçüleri ve çözünürlükler farklı, fakat her iki cihaz da aynı netlik ve parlaklık değerlerinde. Her iki akıllı telefon da metalden yapılmış ve elde neredeyse aynı hissi veriyor. Her iki cihaz da tüm uygulamaları sonsuz bir kenar kaydırması ile sunuyor ve tüm diğer kozmetik detaylar burada önemsiz ve konu dışı. Her iki cihaz da ister uygulamalarda olsun, ister oyunlarda ya da internette, son derece yumuşak ve rahat bir şekilde çalışıyor. Bir tanesinde daha az dahili hafıza ve SD kart desteği varken, diğerinde daha fazla hafıza var ve SD kart slotu yok.

AndroidPIT P6vs5s 4
Çok sayıda benzerlik olsa da, çok sayıda farklılık da var. / © AndroidPIT

iPhone, Huawei’ye göre daha iyi bağlantı opsiyonlarına sahip. P6’nın 2,000 mAh kapasitesindeki çıkarılamaz pili çok heyecan verici olmasa da, iPhone da aynı materyalden yapılmış 1,560 mAh kapasitesinde bir pile sahip. Daha küçük ekranın daha az pil harcayacağını düşünebilirsiniz, ancak iPhone’un pili Huawei ile karşılaştırıldığında bir zavallı. Bununla birlikte, P6, iPhone’un iki katı RAM gücüne sahip ve dual-SIM desteği sunuyor. iPhone’da bir parmak izi tarayıcısı var, P6’da ise yok.

Fakat belki de en büyük fark fiyat: iPhone 5S 650 dolar, Ascend P6 ise yüzde 35 daha ucuz, 420 dolar. Düşük fiyat düşük işlemci gücünü ve düşük bağlantı özelliklerini telafi eder mi? Bence evet. Eğer iPhone’un görüntüsü ve verdiği his hoşunuza gidiyorsa, fakat Android ya da genel olarak daha ucuz bir akıllı telefon tercih ediyorsanız Ascend P6 en iyisi. iPhone’un görüntüsünü ve hissini seven günlük bir akıllı telefon kullanıcısı için, Ascend P6 gerçek anlamda daha ucuz bir iPhone.

3 comments

Yeni yorum yaz:
  • sanırım alınabilir gibi duruyor p6 yanlız oyunlarda sıkıntı yaşatıyordu uygulama videolarinda oyunlar uygun mu değilmiş ne işletim sistemine

  • @Garez Apple değil, Huawei taklit etmiş yalnız :D

  •   7
    Garez 19.Eki.2013 Link to comment

    Apple yememiş içmemiş Huawei ascend P6'yı taklit etmiş... ayıp yav...

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!