This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Huawei’nin Kendi İşletim Sistemini Geliştirmesi Android’i Etkiler mi?

Dünyanın en büyük teknoloji ekipmanı üreticisi olma pozisyonunda bulunan Çinli teknoloji devi Huawei akıllı telefon piyasasında da Android işletim sistemli ürünleriyle özellikle Asya piyasasının çok önemli oyuncularından bir tanesi. Yakın gelecekte ses getirmesi beklenen MediaPad 7 ve Ascend D1 Quad gibi ürünlerin altına imza atan firmanın yeni hedefi ise tamamiyle kendisine ait olacak olan bir mobil işletim sistemi geliştirmek.

 

Huawei’nin bu konudaki istekliliğini resmileştiren açıklama geçtiğimiz günlerde şirtketin CEO’su olan Wan Biao tarafından gerçekleştirildi. ‘Olur da bir gün ürünlerimizde işletim sistemlerini kullandığımız firmaların bize sağladıkları servisleri iptal etmesi gibi beklenmeyen durumlara karşı güçlü olmak için kendi işletim sistemimiz üzerinde çalışma kararı aldık’ şeklinde verilen demeç ile Huawei’nin şu anda kesitirilmesi güç olan bir gelecekte Android ile yolları ayırmak istediğinin altı çok net bir şekilde çizilmiş oldu.

Peki ama Huawei’nin kendi işletim sistemini çıkarması mobil işletim sistemi piyasasını ne derece etkileyebilir? Huawei’nin kendi mobil işletim sistemini çıkarması diğer akıllı telefon üreticilerini de bu noktada teşvik edebilir mi?

Yukarıdaki soruların cevabı bence kısa vade için kestirilebilir. Öncelikle şu anda dünyada kendi işletim sistemini geliştirerek performansını yukarıya çekebilmiş tek bir örnek var  o da Apple. Bu firma dışında hem donanım hem de yazılımın tek çatı altında yapıldığı Nokia ve BlackBerry’deki düşüş ise adeta ibret verici. Nokia içinde bulunduğu zor durumdan kurtulmak için Microsoft’un yeni mobil işletim sistemi Windows 8’e adeta bir can simidi gibi sarılırken BlackBerry kendi işletim sistemini geliştirme inadı ile dibe doğru yolculuğuna devam etmekte ısrarlı. Bu üç örnekten hareketle ben Huawei’nin sadece donanım kısmında uzmanlaşmaya devam etmesinin kendi geleceği için daha hayırlı olacağına ve de firmanın geliştireceği hiçbir mobil işletim sisteminin Android’e kısa ve orta vadede  zarar veremeyeceğine inanıyorum.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!