This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Huawei’nin patronuna sorarsanız QHD ekranlar gereksiz. Adam haklı mı?

QHD ya da 2K ekran teknolojisi oldukça revaçta. Fakat bu akım beraberinde soruları da getirmekte. Misal; tamam ekranın çözünürlüğü artıyor da insan gözü bu değişimi algılayabiliyor mu? Görme deneyimimize bir katkısı oluyor mu? Aslında çoğu üreticinin karar veren isimleri bu soruları görmezden geliyorlar, biri hariç. Huawei Başkanı Richard Yu…

ascend p7 front detail
 © Huawei

Aslında herkesin birbirini kopyaladığı, basına benzer açıklamalar yaptığı bir dönemde böyle sivri adamları görmek güzel. En azından farklı bir fikir duyuyoruz.

Bir yandan son gelen haberlere göre Sharp 600ppi ekranlar üzerinde çalışırken diğer yandan Richard Yu gibi isimler böyle uğraşlara gülüyor. Aslına bakılırsa bazı konularda haklı da çünkü eşik çoktan insan gözünün algılayabileceği noktaya çıktı bile. Dahası neden?

Size direk Yu’dan alıntı yapıyorum: “ İstesek cihazlara QHD ekran biz de koyarız fakat bunu neden yapalım ki? Enerji tüketimi çok fazla ve insan gözü aradaki farkı ayırt edemiyor bile yani size karşılığında hiçbir şey sunmuyor. Bence tamamen aptalca bir şey.”

Dediğimiz gibi farklı bakış açıları görmek güzel. Bana sorarsanız insan gözü görsün görmesin fakat teknoloji her zaman ileriye gitmeli, ekranlar da dahil. Fakat haklı olduğu konuysa enerji tüketimi. Pilleri yeterince geliştirmeden ekran üzerine oynamak gerçekten saçma.

Sizin konuyla ilgili düşünceniz nedir?

Kaynak: Tech Radar

4 comments

Yeni yorum yaz:
  • conglii 02.Haz.2014 Link to comment

    55 inç tvye görüntü aktarmıyorsanız bluray olarak kullanmıyorsanız gereksiz tabiki:D

  • huawei kesinlikle haklı ama millit sırf hava için gidecek QHD li telefon alacak. bence fhd bile gereksiz. benim telefonda 275ppi var hiçbir zaman pixel ile ilgili sorun yaşamadım. eğer mikroskopla bakmıyorsanız 300ppi üstü tamamen gereksiz.

  • Adam hakli beyler. kafasi fena calishmiyor. aferin.

  • Bence de boş yere enerji tüketiminden başka bir işe yaramıyor.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!