This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

I'm Watch Android Akıllı Saat İncelemesi

Samsung, Google ve Microsoft gibi devlerin akıllı saat konsepti üzerindeki çalışmalarını derinleştirdiğinin konuşulduğu bir atmosferde ofisimize İtalya'dan ulaşan I'm Watch'ı detaylı bir şekilde test etme imkan buldum. I'm Watch'un akıllı saat konseptinin sınırlarını ne kadar zorladığının ipuçlarını incelememizde bulacaksınız. 

imwatch7

Dizayn ve İşçilik

Testimize konu olan akıllı saat bildiğimiz İtalyan saat markalarının ince çizgisinden biraz uzak olsa da dijital saat segmentinin şıklık standarları ile değerlendirildiğinde aslında hiç de fena değil. 10 milimetrelik kalınlığı ile I'm Watch günümüz süper akıllı telefonlarından daha kalın. Bir saat için oldukça kalın bir ekrana sahip olan I'm Watch kolda oldukça geniş bir alan kapsıyor.

Cihazda kullanılan metal ile siyah renklerin karışımı teknoloji meraklılarının büyük çoğunluğunu tatmin edecek bir karışım. Öte yandan cihazın sahip olduğu logonun abartı oluşu italyan moda çizgisine tezat oluşturuyor. İnsan ister istemez Apple'a karşı bir tavır mı alnmış demekten alamıyor kendini.

imwatch2
I'm Watch tasarım olarak bilindik İtalyan çizgisinin dışında bir kabalığa sahip. / © AndroidPIT

Cihazın malzeme kalitesinde hibir temel sıkıntıya rastlamadım. Saat hem el hem de kolda gayet sağlam bir izlenim bırakıyor. Özellkle kolda taşımada hiç bir şekilde kayma ya da bükülme hissiyatı yaşamıyorsunuz. 

Başlamadan Önce: I'm Cloud

Saati hakkını vererek kullanmak için ''I'm Cloud'' isimli site üzerine bağlantılamanız gerekiyor. Bu web sayfası üzerinde yarısı sadece saat fonksiyonu ile ilgili olan 55 adet uygulamaya erişim sağlıyorsunuz. I'm Watch'ın Google Play üzerinden Android uygulaalarına erişimi diye bir durumu söz konusu olmadıından kullanıcıları I'm Cloud üzerindeki uygulamalar ile yetinmek zorunda kalıyorlar. Platform üzerindeki uygulamalardan en dikkat çekenlerinden bir tanesi I'm Watch ile akıllı telefon arasında bağlantı kurarak akıllı telefon kamerasının deklanşörünün yönetimine saate veren uygulama. 

imwatch8
I'm Cloud online polatformu üzerinde bu ilginç akıllı saate yönelik uygulamalar bulunmakta  / © AndroidPIT

I'm Here isimli fonksiyon saatin nerede olduunu gösteren bir nevi GPS uygulaması. Yine cihaz içerisinde yerleşik gelen I'm Music uygulaması ise yıllık 9.99 EUR karşılığında abone olabileceğiniz ve size Spotify tadında müzik dinleme olanağı sağlayan faydalı bir uygulama. 

Sınırlı Fonksiyonlar

I'm Watch içerisinde I'm  Droid isimli Android 2.1 temelli çalışan bir işletim sistemi bulunuyor. Bluetooth bağlantısı ile akıllı telefonunuza bağlanan cihaz başka bir deyişle akıllı telefonları modem olarak kullanıyor. Cihaz içerisinde herhangi bir SIM kart girişi ya da kablosuz internet bağlantısı sağlayabilecek bir teknoloji yok. I'm Watch'un 1.54 inç büyüklüğündeki ekranı 240 x 240 piksel çözünürlüğe ve de 220 ppi'lik eran derinliğine sahip. Ekran üzerinde parmak ile komut işlemleri mükemmel bir şekilde işliyorlar.

imwatch9
Im i'market üzerinde ancak 50 civarında uygulama mevcut / © AndroidPIT

I'm Watch'a özel uygulamaların bulunabileceği yegane platform olan I'm Market üzerinde çok sınırlı sayıda uygulama bulunuyor. An itibariyle sayısı 55 olan bu uygulamalar ister istemez bu ilginç akıllı saatin fonksiyonelliğini kısıtlıyor. I'm Market üzerinde ''Connect Four'' gibi oyunların varlığı ilgi çekici olsa da sınırlı fonksiyonellik yine de can sıkıyor. 

imwatch3
Cihazın sağ tarafında mikrofon girişi yer alıyor / © AndroidPIT 

I'm Watch'un sağ tarafında yer alan mikrofon girişi sayesinde cihazın bazı temel fonksiyonlarına ses komutu ataması yapılabiliyor. Cihazın en faydalı özelliklerinden bir tanesi de email, Facebook ve Twitter hesaplarınıza gelen mesajları kullanıcılarına bilgilendirme olanağı tanıyor oluşu. Bildirim aralıklarını 15, 20 ya da 30 dakika olarak ayarlamak mümkün.

Cihazın içerisinde 4 GB'lık dahili hafıza bulunuyor. Bu disk alanı bence her türlü müzik için gayet yeterli. Fakat ne hikmettr ki test boyunca yaptıım tüm denemelere rağmen cihazın hafızasını bilgisayarıma tanıtamadım. Bu bağlamda sürekli olarak para vermek zorunda olduğunuz  I'm Music'in servislerine bağlı olmak fikri pek hoş değil. 

Sonuç: İyi niyet, vasat sonuç 

İtalyan yapımı I'm Watch, akıllı saat konseptinin gelişimi için çok önemli bir kilometre taşı olsa da sahip olduğu kısıtlı fonksiyonellik ile beklentileri karşılamakta sıkıntı yaşıyor. Bu arada test boyunca özellikle değinmediğim bir nokta olan pil ömrü konusunda da bir takım kısıtlamalar mevcut. Bluetooth bağlantısının sürekli açık bırakılması koşulunda cihazın pili ancak 8 saat dayanabliyor.

imwatch6
I'm Watch - geniş ekran dışında çok da fazla bir şey sunmuyor. / © AndroidPIT

Testin sonuna gelirken üzerinde çok fazla konuşulakta olan akıllı saat konseptinin geleceği hakkındaki beklentilerinbir süre daha kısıtlı bir düzeyde kalması gerektiği yönündeki inancımın kuvvetlendiğini belirtmek isterim. Kısa ve orta vadede elimize ulaşacak olan akıllı saatlerden akıllı telefonlarımızın tüm fonksiyonlarını kullanmayı beklemek pek yerinde olmayacaktır. Bundan sonraki süreçte ise dikkatlerimizi Google Glasses üzerine daha da yoğunlaştırıyor olacağız. 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!