This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

İngilizce de ‘ I seek you ‘ Türkçe’de ‘Seni arıyorum’ sloganının kısaltması olan ICQ 1996 yılında birkaç öğrenci tarafından icat edilip piyasaya sürülmüş ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada chat ile iletişimde önemli bir dönüm noktası olmuştu. Kendisine ozgu bir hayran kitlesi yaratmayi basarmis olan ICQ Messenger’ın Android uyarlamasını sizin için test ettik.

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
3.1.0 ?

Özellikler & Kullanım

ICQ piyasaya çıktığı günden itibaren online sohbet ve mesajlaşma aleminin tüm zamanlardaki en önemli oyuncularından birisi olmayı başardı ve bu platformdaki devrimlerde büyük rol oynadı. Özellikle facebook öncesindeki dönemde bir anlamda sosyal medyanın boşluğunu doldurarak o dönemki jenerasyonları tüm dünyada birbirine bağladı.

Android için uyarlanmış bir ICQ uygulaması daha önceki yıllarda piyasaya sürülmüştü ve bizler açıkçası bu uygulamanın performansından çok etkilenmemiştik. Aradan geçen zamanda uygulama geliştiricileri bir takım eksiklerin üzerine gitmiş olsa gerek ki şu anda ICQ ekibi tarafından hazırlanmış yeni bir uygulamayı piyasada yeniden görüyoruz.

Android için ICQ bir sohbet ve mesajlaşma uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Bu uygulamada kullanıcının diğer kullanıcıları ekleyebileceği bir kontakt listesi mevcut. Listedeki kişiler ile mesajlaşmak , yeni kullanıcı eklemek ve değişik bilidirimleri aktifleştirmek yoluyla iletişim kurmak mümkün. ICQ sevisini etkinleştirmek ise sadece ICQ üzerinden olabileceği gibi Gtalk ya da Facebook üzerinden ya da entegre edilmiş bir telefon numarası üzerinden de yapılabiliyor. Tüm bu seçeneklerin her biri ayrı ayrı UI iş akışına çok güzel entegre edilmiş.


ICQ uygulamasının önceki sürümünde bir keişinin kendi numarasını kullanmak mümkün olamıyordu ve bu durum uygulama kullanımında hız konusunda kullanıcılar için etkinsizlik yaratıyordu. Görünen o ki; uygulama geliştiricileri bu noksanlığın farkına vararak ilgili sıkıntıyı yeni sürümde gidermişler. Uygulamanın diğer cha ve mesajlaşma uygulamalarına önemli bir üstünlüğü ise enerji kullanımındaki cimriliği. Uygulama çoğu zaman arka plan modunda çalışıyor. Malum chat uygulamarında pil ömrünün önemi çok büyük.

Uygulamanın birkaç ufak eksikliğinden söz etmek gerekirse; uygulamanın otomatik başlatma özelliğinin kapatılamamasını birinci sıraya koymak gerekir. Mesajlaşmaya başlama tercihinin doğrudan kullanıcılar tarafından verilmesinin daha doğru olacağını düşünüyoruz.

İkinci olarak ise uygulamanın facebook eklentisine değinmek istiyoruz. Uygulama cihaz üzerinden kaldırılmış olsa bile facebook ile ilintili işlemlerin devam edebileceğine şahit olduk. Bu tip bir duruma karşılaşıldığında ICQ Messenger uygulamasını yeniden yükleyip sonra tekrar kaldırmanın etkili bir çözüm olduğunu gözlemledik. Facebook’dan bahsetmişkeni ICQ chat geçmişinin sohbetlerden sonra Facebook’dan ICQ ‘ya aktarımının mümkün olamadığını gözlemledik. Bu sizlerin mesaj geçmişi ile ilgili işlemlerinizde sıkıntı yaratabilir.

Uygulamaya uyku modu ya da akıllı bir çıkış düğmesinin yerleştirilmesi gibi değişikliklerin eklenmesi, uygulamayı daha etkili bir hale getirebilir.

Özetle:

ICQ Messenger chat ve mesajlaşma için harika bir iletişim aracı olma özelliğini hala koruyor. Uzun zamandır sessizliğini koruyan ICQ için mevcut Android piyasasına entegre olmak son yıllardaki en büyük adım olabilir.

Bununla beraber kullanıcılar için Gtalk ve Facebook iletişim ağlarının yanına bir de ICQ’yu eklemek çok ilginç, güzel ve de nostaljik olabilir.

Ekran & Kontroller

ICQ Messenger ‘ın grafikleri ortalama bir görünüme sahip. Fakat ICQ hayranları için tUI klasik ICQ renkleri tercih edildiği için tatmin edici olabilir.

Uygulama kullnımında kontrolü rahatlacak bazı özellikler eksik kalıyor. Örneğin tablar arası geçişi sağlayacak herhangi bir opsiyon bulunmuyor. Buna ilaveten uygulama Android 4.0 ICS dizaynına adapte edilmemiş olduğu için One S ya da One X gibi cihazlarda istenilmeyen siyah çubuk ekran ortasına görüntüleniyor.

Hız & İstikrar

ICQ Messenger dört değişik test cihazımızın hepsinde (HTC Desire, HTC Sensation. HTC One X and Samsung Galaxy Gio) çok başarılı sonuçlar elde etti. Hiçbir cihazda akıcılık, hız ve istikrar anlamında bir sıkıntı yaşamadık.

Fiyat/Performans Oranı

ICQ Messenger uygulaması Androidpit Uygulama Merkezi ve Google Play üzerinde ücretsiz olarak kullanıcıların ilgisine sunuluyor

Ekran Görüntüleri:

ICQ Messenger ICQ Messenger ICQ Messenger ICQ Messenger ICQ Messenger

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!