This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

[İddia] Yeni iPhone'un kameralarını Sony üretecek

Japonya'nın en büyük ekonomi gazetesi Nikkei'nin ortaya attığı iddialara göre Apple ve Sony yeni iPhone'ların kamerası için masa başına oturdu. Eğer iki dev arasında bir anlaşma sağlanırsa Sony, Apple için iki kat daha fazla kamera lensi üretecek.

iphone camera lens
Tabi ki de yeni kamera böyle görünmeyecek! / © Thinkgeek

Evet iki kat daha fazla çünkü iPhone 5S modelinin arka kamerasının CMOS (bütünleyici metal oksit yarı iletken) sensörlerini hali hazırda Sony üretiyordu. Eğer ikili arasında anlaşma sağlanırsa yeni çıkacak olan iPhone modelinin de arka sensörlerini Sony üretecek. Buna ek olarak Sony, Apple için ön kamera sensörlerini de üretecek.

Apple'ın arka kamerasının Sony tarafından üretildiği, yapılan parçalarına ayırma testinde ortaya çıkmıştı. Nikkei'nin ortaya attığı iddialara göre Sony, sadece Apple cep telefonları için yaklaşık 100 milyon lens (yıllık) üretecek. Fakat bu sayı yeni anlaşmaların sağlanmasıyla iki katına çıkabilir.

iphone 5s isight camera event hero 4x3
iPhone 5S'in kamerası piyasadan övgü topluyor. / © imore

Apple ayrıca LCD ekranlarının tedariğini de Sharp üzerinden sağlıyor. Sharp bütün enerjisini iPad'ler için ekran üretimine ayırmış durumda.

Japon Nikkei, hangi iPhone modelinin bu anlaşmaların dahilinde olacağını belirtmese de ortada dolaşan önceki dedikodular iPhone 5S'teki övgüleri silip süpüren 8 megapiksel çözünürlüğündeki kameranın iPhone 6 modeliyle birlikte geliştirileceğini öne sürmüştü.

Sony'nin fotoğraf sensörleri satışının (çoğunluğu CMOS) bu yıl 360 milyar Yen'e ( yaklaşık 7.75 milyar TL) ulaşması bekleniyor.

Vasıtasıyla CNet Kaynak: Nikkei

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • aynn yazilimla herseyi hallediyor

  • Yasin Öz 12.Şub.2014 Link to comment

    apple zaten yazılım şirketi, donanımı her zaman başka üreticilerden temin ediyor ancak mühendislik, arge ve yazılım çok önemli. zaten apple'ın kazandığı paradan da bunu anlayabiliyoruz. üretime hiç dokunmuyor ama kaymağını kendisi yiyor.
    bu arada 650$'a satılan iphone 5s'in maliyetinin 200$ olduğunu hatırlatayım.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!