This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

IFA 2012 için geri sayım başladı ve Android adına bizi nelerin beklediğine dair herkes merakla bekliyor. İşte bu yazı dizimizde dünyan en büyük elektronik fuarlarından olan IFA'da bizi nelerin bekleyebileceğine dair tahminlerimizi bulabilirsiniz. Şunu belirtmemiz lazım: Gelecek hafta çok ama çok sıcak olacak!

“Büyük Oyuncu”

Asus – yeni bir Android yenliği yok mu?

Aslında Asus, Android fanları için çok ilgi çekici firmalardan biri fakat bu konuda Asus'tan 29 Ağustos'taki IFA basın konferansında çok fazla bir beklentimiz yok. Asus'un Android tabletleri kategorisi çok geniş olmasına rağmen IFA'da daha çok Windows 8 üzerine odaklanmış olacak. Nexus 7'nin Almanya'da satışlarına start vermesi üzerine Asus'un buna karşılık söyleyecek şeyi olmalı. PlayStation Mobile'ın Asus Android tabletlerde olması hakkında daha fazla resmi açıklama olsaydı hiç fena olmazdı. Belki de üretici firma şimdiye kadar kimsenin tahmin etmediği bir Android cihazla karşımıza çıkar?

Sony - tahmin etmek zor?

İlgimizi çeken ikinci “Büyük Oyuncu” Sony ise 29 Ağustos'ta bir basın konferansı yapacak ve bu konferansta büyük ihtimalle akıllı telefonlar yoğunlukta olacak – ki böyle bir şeyi gözümüzden kaçırmamız biraz zordu.

Sony'nin Yeni Xperia Tableti

Oldukça eminiz ki yeni Xperia tablet IFA'da gün ışığına çıkacak. Özellikleri 9.4 inç ekran (1280 x 800 piksel), Tegra 3 işlemci ve suya geçirmez alüminyum kasa. Diğer (tahmini) teknik detaylar ise 6000 mAH batarya ve 8 MP kamera. Tablet üç farklı bellek seçeneğiyle gelecek (16, 32 ve 64 GB).

Akıllı telefonlar cephesinde ise son dönemde o kadar çok sızan haber ve dedikodu var ki hangi Sony Android cihazının sergileneceğini kestirmek çok güç. İlk etapta Xperia T, Xperia Z ya da Xperia SL olabileceği akıllara geliyor. Gerçekten kesin bir şey söylemek çok güç bu yüzden kendimi kısaca basın konferansında karşılaşacağım sürprizlere bıraktım.

Google-TV hakkında olacaklar ilginç olabilir çünkü Sony “Oturma Odası İçin Android” olan Set-Top-Box'ı Almanya'da çıkarmış tek firma. Büyük ihtimalle bu da basın konferansında bahsedilecek konulardan biri olacak.

Samsung - heyecanlıyız

IFA'da 29 Ağustos akşamı sahne alacak yıldızlardan biri de Samsung Galaxy Note 2 olacak. Şimdiye kadar herhangi bir resmi bilgi ve resim elimize geçmedi (elimizde sadece dedikodu var). Tek söylenen 5.5 inç 1280 x 800 piksel süper AMOLED Plus ekran, 1.5 Ghz Exynos Quad-Core işlemci, 1.5GB RAM, 8 MP Kamera ve LTE bağlantı. Heyecanlı olmamız için nedenler var...

Galaxy Note 2 – tahmini resim

Galaxy Note 2 dışında 540 x 960 piksel ve 1 Ghz çift çekirdek işlemcili bir 5.8 İnç medya oynatıcının da sahne almasını bekliyoruz. Ama bir Galaxy S3 mini ve Galaxy S2 Plus'ın da konferansta sunulacağı dedikoduları kulağımıza geldi. Bunların dışında Samsung'un elinde şimdiye kadar kimsenin aklına gelmemiş başka bir kozunun da olacağını da düşünüyorum. Bununla S3 için çıkacak Jelly Bean güncellemesinden bahsetmiyorum bu arada.

LG, yeni Süper Telefonla Galaxy Note ile yarışta

Piyasaya sunduğu birçok Audio-Dock'ın dışında (iPod, iPhone ve Android akıllı telefonları için) LG asıl yarışını Optimus Vu ile Galaxy Note a karşı yapacak. 5 inçlik 1280x768 piksel ve 4:3 oranlı ekranıyla Optimus Vu, IFA'da gösterime girecek. LTE bağlantısının olmayacağını ama Tegra 3 işlemciye sahip olacağını bekliyoruz. Optimus Vu ile diğer teknik ayrıntılar ise 8 MP kamera ve 32 GB dahili hafıza.

Optimus Vu - Galaxy Note ile gerçekten rekabet edebilir mi?

Optimus Vu'dan daha da ilgi çekici olabilecek cihaz ise hakkında ilk dedikodu kokularını aldığımız Optimus G. Dört çekirdek işlemci, 2 GB RAM, 13 MP kamera, 4.7 inç IPS HD Ekran ve LTE bağlantısı özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmek konusunda üzerine düşen görevi yapıyor ve IFA'dan bize göz kırpıyor.

Huawei – çok uzun sürdü…

Bence Huawei ufaktan “Büyük Oyuncu”ların arasında anılmaya başlanabilir. Üretici firma, şimdi birkaç gayet adam akıllı Android cihaz çıkarmış durumda ve IFA'da Huawei Ascend D'yi bir kere daha tanıtacak ki umarız bu da Almanya'da satışlarının başlangıcı anlamına gelir. Aslına bakacak olursanız alet bu senenin Şubat ayındaki Mobile World Congress'te sergilenmişti fakat aletin üretim aşamasında bazı problemlerle karşılaşılmıştı, fakat şimdi aletin pazara yakında gelmesi bekleniyor. 4.5 inç IPS ekran, 1.2 Ghz dört çekirdek işlemci, 1GB RAM, 8 MP Kamera, 8GB dahili bellek ve Android 4.0 Ice Cream Sandwich özellikleriyle Ascend D, üst seviye telefon yarışında yabana atılmaması gereken telefonlardan biri.

Ascend D Quad – geç olsun da güç olmasın...

Üreticinin Asus'un Transformer serisiyle rekabet içinde olduğu 10 inçlik klavyeli MediaPad 10 FHD cihazı hakkında da IFA'da yeni bilgilere ulaşmayı umuyoruz. Ascend D'de üretimde çıkan problemleri göz önünde bulundurursak bu 10 inç tablette de benzer problemlerin yaşanmış olabileceğini düşünüyoruz (1.5 GHz Huawei K3V2 quad core işlemci, 2 GB RAM). Bu konu hakkında umarız Huawei IFA'da bize net bilgiler verir.

Ve bir de tabii Huawei MediaPad 7 Lite var. Önemli nokta Google Nexus 7'nin yakında Almanya'da olacağı ve bu yüzden dikkatlerin bu tablet üzerine çok toplanmayacağı. Tek çekirdek işlemcisiyle Huawei MediaPad 7 Lite gayet uygun fiyatlı olmalı ki insanlar Nexus 7 yerine bu aleti satın almayı tercih etsin. Bu nedenle MediaPad 7 Lite'ı oluşturan bir UMTS modülü cihazın diğer donanımsal özelliklerinden çok daha önemli.

Dell, HTC ve Motorola'ya ne oldu?

Listede hala üç büyük isim duruyor – Dell, HTC ve Motorola'dan bu seneki IFA'da Android ile ilgili çok az şey bekliyoruz. Dell, Android ile olan işlerini tamamen askıya aldı; Motorola, IFA hakkında çok suskun kaldı; HTC'nin ise başında bir yığın problem var. Ama kim bilir belki bu görüntüye rağmen bu şirketlerden yeni haberler duyarız?

HTC'nin şu sıra uğraştığı şey 1.7 Ghz'e hızı artırılmış Tegra 3 işlemci ve 1280x720 HD ekranı ile göze çarpan One X. Bu sene resmi bir basın açıklaması yapmamamış olan HTC'nin bu sene IFA'de söyleyeceği çok şey olmasını bekliyoruz.

Motorola'da ise işler sadece inşallaha kalmış durumda. Kişisel olarak beni yakından ilgilendiren cihaz Amerika'da piyasaya çıkmış olan Android 4.0'lı, sert tuş takımlı Motorola Photon Q 4G LTE. Diğer özellikleri ise 1.5 Ghz çift çekirdek işlemci, 1GB RAM, 540x960 pikselli 4.3 inç ekran ve 8MP kamera – kulağa hiç de kötü gelmiyor değil mi? Razr HD'ye de bir göz atmakta fayda var ama sanırım bu iki cihazdan hiçbirini IFA'da görme şansımız olmayacak.

Tabii daha başka birçok Android cihazını görme şansımız olabilir:

Acer:

7-Zoll-Tablet

Archos:

10-Zoll-Tablet mit Tastatur-Dock

13-Zoll-Tablet für die ganze Familie

Lenovo:

Quad-Core-Smartphone

Çeşitli Tabletler (harici link)

Nikon:

Android'li Dijital Kamera

Thomson:

5.3 inç akıllı telefon (harici link)

Umuyoruz ki IFA'da sergilenme ihtimali olan cihazlar hakkında size bir fikir verebildik. Bu makale IFA'nın başlangıç tarihine kadar sürekli güncellenecek ve üzerinde çalışılacak. Bunun hakkında siz de bize şu noktalarda yardımcı olabilirsiniz:

  • Bizim unuttuğumuz ama sizin sergileneceğini bildiğiniz önemli Androoid ürünler var mı?
  • Bu esnada -doğru ya da yanlış- cihazlarla ilgili duyduğunuz dedikodular var mı?
  • Bu makaleyi geliştirici bir öneriniz var mı?

Bu noktalardan biri hakkında eklemek istediğiniz bir şey varsa aşağıda mutlaka bizimle paylaşın. Sizin önerilerinizi ve pek tabii eleştirilierinizi dikkate alacağız.

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!