This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 5 comments

[İlk İnceleme] LG G2 Mini: İyi ama orta sınıf telefon

LG, Barselona'da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi'nde (MWC) yeni cihazı LG G2 Mini'yi görücüye çıkardı. LG G2'nin küçük kardeşini sizin için kısa bir incelemeye tabi tuttuk. Karşımızda iyi ama asıl G2'nin adını taşıyacak kadar kaliteli olmayan bir telefon var.

lg g2 mini watermark 3
© AndroidPIT

Tasarım: Kompakt ve hafif 

LG'nin 4.7 inçlik bir telefonu "mini" adıyla pazara sunması ilk bakışta kulağa tuhaf geliyor olabilir. Ama G2 Mini küçük olmasa da, son derece kompakt bir telefon. Cihaz HTC One'la aynı ekran boyutuna sahip olmasına rağmen, sadece 121 gram ve elde tutuşu gayet hafif. 

lg g2 mini watermark 5
LG G2 Mini küçük değil ama kompakt bir telefon. / © AndroidPIT

G2 Mini'nin ekran boyutuyla kasasının orantısı gayet iyi ayarlanmış. Tıpkı G2'de olduğu gibi açma-kapama ve ses butonları cihazın arkasında ama Mini versiyonda büyük biradere oranla üç önemli fark bulunuyor. Bu farklar da G2'nin eleştirilen yönlerini ortadan kaldırmaya yönelik girişimler olarak gölrülebilir. G2'nin kolay kirlenen parlak plastik arka kapağı yerine Mini'nin arkasında yine plastik ama pütürlü bir kaplama malzemesi kullanılmış; bu da daha iyi bir tutuş hissi veriyor. Ayrıca cihazın 2,440 mAh gücündeki pili bu kez değiştirilebiliyor ve G2 Mini'de ekstra microSD kart yuvası da mevcut. 

lg g2 mini watermark 9
MicroSD ve değiştirilebilir pil: LG'nin eleştirilere kulak tıkamadığının kanıtı. / © AndroidPIT

Ancak son derece hafif ve plastik pil kapağının kendine göre dezavantajları da yok değil. Zira bu durum cihazın genel olarak kaliteli bir cihazmış izlenimi vermesini önlüyor. Ayrıca G2'nin sıradışı ekran kalitesi ve parmakla kaydırma hızını G2 Mini'de bulmak mümkün değil. Bu da G2 Mini'yi diğer üst düzey minilerden çok orta sınıf telefonların kategorisine sokuyor. 

Yazılım: "Knock code" ve kolay mod 

G2 Mini yazılım açısından büyük ölçüde büyük biraderinin aynısı. Yenilik olarak dikkati çeken unsur ise şirketin ilk kez G Pro 2 modelinde kullandığı "Knock Code / Tıklama Kodu" özelliği. Bu G2'den bildiğimiz çift tıklayarak telefonun kilit ekranını açma özelliğini bir adım öteye götürüyor. "Knock code" sayesinde ekran üzerinde spesifik bir koda dokunarak telefonunun kilidini açabiliyorsunuz. 

lg g2 mini watermark 10
Knock Code, G2'den bildiğimiz Knock On / Çift Tıklama özelliğinin daha da gelişmiş hali. / © AndroidPIT

Belirlediğiniz kodu kaydettikten sonra, ekran dörde bölünüyor ve dilediğiniz gibi bir kalıp girebiliyorsunuz. Kilidi açarken, kalıp daha önce belirlediğiniz kodla uyuştuğu sürece ekranın neresine girdiğiniz fark etmiyor. Benim yaptığım testte, knock code özelliği gayet iyi çalıştı ve telefon önceden belirlediğim kodu her seferinde tanıdı. 

lg g2 mini watermark 11
Kodu kaydedince, ekran dörde bölünüyor. / © AndroidPIT

G2 Mini'yle gelen bir diğer özellik de, telefona alışmaya çalışan acemi kullanıcıların işine yarayabilecek olan "Easy Mode / Kolay Mod" fonksiyonu. Bu modu açtığınızda, ama ekranın görünümü anında değişiyor, widgetlar ortadan kalkıyor ve telefonunuz o hepimizin bildiği eski telefonların görünümüne kavuşuyor. Aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz:

lg g2 mini watermark 12
Easy Mode / Kolay Mod yeni başlayanlar için faydalı bir özellik. / © AndroidPIT

Ne yazık ki LG'nin değiştirmediği şeylerden biri, fazlasıyla çocuksu ve janjanlı görünen kullanıcı arayüzü olmuş. 

  LG G2 Mini
Sistem Android 4.4.2
Ekran 4.7 inç, qHD (960 x 540 Piksel)
İşlemci Snapdragon 400, Quad-Core, 1.2 GHz
RAM 1 GB
Dahili Bellek 8 GB + microSD
Pil 2,440 mAh
Kamera 8 MP (arka), 1.3 MP (ön)
Bağlantı LTE, HSPA+, WLAN, Bluetooth 4.0, NFC
Boyutlar 129.6 x 66.0 x 9.8 mm
Ağırlık 121 g 

Sonuç

Genel olarak bakıldığında G2 Mini kafa karıştırıcı bir telefon. Ama bana sorarsanız, çok iyi bir telefon olan G2'nin adını taşıyacak kadar iyi bir cihazla karşı karşıya değiliz. Bu bakımdan LG'nin mini konsepti konusunda Samsung'un yolundan gittiğini söyleyebiliriz. Bu telefona amiral gemisi demek doğru olmaz, olsa olsa iyi bir orta sınıf telefondan söz ediyor olabiliriz. 

Tabii G2 Mini'nin iyi taraflarından da söz etmek gerekiyor. Cihaz ekstra yazılım özellikleri, ekran boyutu ve hafifliğiyle iyi not alıyor. Ancak burada asıl alkışlanması gereken LG'nin, büyük biraderin en çok eleştirilen taraflarını düzeltip, çıkarılabilir pil ve micro SD girişini bu cihaza eklemiş olması. Aynı şey daha iyi tutuş sağlayan pürüzlü arka kapak için de geçerli. 

5 comments

Yeni yorum yaz:
 • @Onur Xperia Z1 Compact????

 • Uzantısı "mini" olan hiçbir cihazdan hayır gelmez.

 • donanimi daha iyi olabilirdi

 • Yasin Öz 26.Şub.2014 Link to comment

  ekran hd olsaydı daha iyi olabilirdi. onun haricnde donanım olarak ideal. özellikle sd kartı desteklemesi çok iyi olmuş. umarım g2 gibi uygun bir fiyattan giriş yapar. bana kalırsa 1000TL'lik s4 mini ve 1200TL'lik one mini fiyatını fazla haketmiyor.

  •   14
   Deniz Arslan
   • Admin
   26.Şub.2014 Link to comment

   Evet bence de fiyat çok önemli bu telefonda. 1000 civarı ya da onun altında bir fiyattan girerse, iyi bir orta sınıf telefon alternatifi olabilir bu haliyle.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!