This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 15 comments

[İlk İnceleme ve Video] Samsung Galaxy S5

Samsung, beklentileri boşa çıkarmayarak yeni amiral gemisi Galaxy S5’i Barselona’da düzenlenen MWC etkinliğinde resmen duyurdu. Yılın en heyecanla beklenen cihazı parmak izi okuyucu, çok daha iyi bir kamera ve su geçirmez kasayla piyasaya çıkacak. Galaxy S5’in sürprizlerinden biri cihaza entegre edilen nabız-ölçer olurken, cihazın yeni kullanıcı arayüzü de iOS 7’nin “yayvan tasarım” anlayışını andırıyor.

AndroidPIT adına etkinliğe katılan genel yayın yönetmenimiz Andreas Seeger, S5'le ilgili ilk izlenimlerini yazdı: 

 

galaxy s5 watermark 6
 © AndroidPIT

Arayüz: Yer yer daha düz, yer yer eskisi gibi

Apple, kendi işletim sistemi iOS’un 2013 Haziran ayında tanıttığı yeni versiyonu iOS 7 ile, neredeyse bütün akıllı telefonlarda görmeye alıştığımız ışık ve gölge efektleriyle dolu üç boyutlu görünüm ilkesinden vazgeçerek radikal bir adım atmıştı. Apple bunun yerine, Android kullanıcılarının özellikle Google’a ait uygulamalardan iyi bildiği çok daha düz ve “yayvan” bir görünüm anlayışını benimsemişti. İşte şimdi Samsung da Galaxy S5’le birlikte aynı yayvan tasarım anlayışını benimsemiş görünüyor. 

galaxy s5 watermark 4
Das neue Einstellungsmenü: Alles flach. © AndroidPIT

Kimileri bunu Samsung’un Apple’ı taklit ettiği şeklinde yorumlayabilir ama olay o kadar basit değil. Zira bu daha ziyade bütün dijital dünyaya hakim olan bir trendin yansıması ve bu trendi başlatan da Apple değil, Windows Phone 7 ile Microsoft olmuştu.

galaxy s5 watermark 20
Bildirim ekranının görünümü de artık iki boyutlu. © AndroidPIT

Ama şunu da söylemek gerekiyor ki Samsung bu konuda bir tutarlılık sağlamayı ne yazık ki başaramamış. Zira benim şu ana kadar Android dünyasında gördüklerim arasında en iyilerden biri olan yeni arayüz sadece bildirim ekranı, Samsung uygulamaları ve ayarlar menüsünde kullanılmış. Cihazın ana ekranına ya da uygulama çekmecesine geçtiğinizde ise karşınıza bir kez daha Samsung’un o cafcaflı ve üzerinde fazla oynanmış arayüzü çıkıyor. Bunun da o yayvan semboller ve çok daha cool görünen genel havayla uyum sağladığı söylenemez.

galaxy s5 watermark 2
Uygulama çekmecesi ve ana ekran ise alıştığımız Android/Samsung görünümünü koruyor. © AndroidPIT

Bu da dolayısıyla kendi içinde tutarlılığı olmayan bir genel görünüme neden oluyor. Tabii teknik olarak hiçbir sorun yok. Benim yaptığım kısa testte Galaxy S5 gayet akıcı, hızlı ve pürüzsüz bir performans sergiledi. Ama tasarım konusu biraz sorunlu. TouchWiz’in ilk kez S5’de gördüğümüz bu yeni hali, görünüm itibarıyla bana biraz devam etmekte olan bir inşaatı andırdı. Tabii bunda Android işletim sisteminin varyeteye fazlasıyla açık olmasının ve görünüm anlamında sayısız seçenek sunmasının da rolü olduğunu söylemek gerekiyor. Kimi zaman kapalı kaynak kodlu sistemlerin de bunun gibi avantajları olabiliyor.  

Tasarım: Her şey bildiğimiz gibi ama ekstradan su geçirmez kasa

İş cihazın kasa tasarımı ve genel görünümüne gelince, zaten kimse Samsung’dan büyük bir sürpriz beklemiyordu. Hele de S5 gibi amiral gemisi olarak lanse edilen bir cihaz söz konusu olunca, Samsung yine risk almaktan kaçınmış. 

galaxy s5 watermark 16
S5'in arka tarafı mat görünümlü plastik malzeme kaplı. © AndroidPIT

Cihazın ilginç yönlerinden biri S4’e oranla ekran sadece 0,1 inç daha büyük olmasına rağmen, S5’in daha büyük bir kasaya sahip olması. Bunun nedeni de ekranın etrafındaki çerçevenin serinin bir önceki modeline oranla daha kalın tutulmuş olması. Ayrıca Samsung’un arka yüzeyde mat plastik malzeme kullanması ve cihazın IP67 su geçirmezlik sertifikasına sahip olması da S5’in ağırlığını artıran etkenler arasında. Zira cihaz S4’e göre hem daha iri, hem de 15 daha ağır: 130 yerine 145 gram.  

Ekran: Sürpriz yok

Samsung ekran konusunda da herhangi bir sürprizle çıkmadı karşımıza. Galaxy S5’in ekranı serinin önceki telefonları gibi AMOLED teknolojisiyle üretilmiş. Ekranın yoğun renklere, keskin bir kontrasta ve net bir görünüme sahip olduğunu söylemek lazım, ama ben şahsen S4’le kıyaslayınca çok büyük bir fark görmedim. 

galaxy s5 watermark 9
S5'in kamerası 13 MP çözünürlüğünde, LED flaşın yanında nabız-ölçeri de görebilirsiniz. © AndroidPIT

Kamera: Cihazın öne çıkan yanı

Genelde akıllı telefonlarda kameranın temel bir parça olduğunu düşünen ve üreticilerin buna gereken önem vermediğine hayıflanan bir kullanıcı olarak, S5’in beni en çok heyecanlandıran yönlerinden biri kamerası oldu. Zaten üst düzey bir telefon üretiyorsanız, diğer ortalama telefonlarla aranızdaki farkı en iyi ortaya çıkarabilecek unsurlardan biri de kameradır. Ne yazık ki cihazı test ettiğim kısa süre içinde deneme amaçlı fotoğraf çekmeye fırsatım olmadı ama, gerek çok hızlı çalışan (Samsung’a göre 0,3 saniye ile piyasadaki tüm telefonlardan daha hızlı) otomatik odaklama teknolojisi, gerekse de gerçek zamanlı HDR özelliğiyle S5’in kamerası gerçekten göz alıcı. Ayrıca HDR modunu kamera görünümünde açık tutup sonucun nasıl görüneceğini doğrudan gözlemlemeniz de mümkün. Sayısız kamera modu ve ayar seçeneği de cabası.   

galaxy s5 watermark 23
Gerçek zamanlı HDR ile kamera görünümü. © AndroidPIT

Parmak izi okuyucu: Buna gerçekten ihityacımız var mı?

Apple başlattı, HTC geliştirdi, şimdi Samsung kitlelere yayıyor: Parmak izi okuyucusu! Samsung’un yeni amiral gemisinde parmak izi tarayıcısı, tıpkı iPhone’da olduğu gibi ana ekran butonuna entegre edilmiş ve bu butona dokunarak cihazın ekran kilidini açabiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde S5’in ekran kilidini sadece iki parmak hareketiyle açmak mümkün. İlk hareketle sensörü harekete geçiriyor, sonra sadece butona dokunuyorsunuz. Samsung böylece, tıpkı Apple’da olduğu gibi gayet sezgisel bir çözüm sunmuş oluyor. Yaptığım testte de parmak izi okuyucusu gayet hızlı ve sorunsuz bir şekilde çalıştı.   

Parmak izi okuyucu, PIN ya da diğer kilit açıcılara bir alternatif teşkil etmenin yanısıra, başka yönlerden de faydalı olabilecek bir özellik. Örneğin bazı uygulama ya da dökümanlarınızı sadece parmak iziyle açılabilecek şekilde ayarlamanız mümkün. Aynı şekilde akıllı telefonunuzdan yapacağınız PayPal işlemlerinde de sadece parmak izi seçeneğini kullanarak kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz. 

Teknik Bilgiler ve ekstralar

S5’in sürpriz özelliklerinden biri olan nabız-ölçer cihazın flaş ışığının hemen yanına yerleştirilmiş ve ölçüm için parmağınızı buraya koymanız yeterli. Bu bilgi Samsung’un S-Health uygulamasına aktarılıyor ve böylece kendinize ait bir “fitness izleme” sistemi oluşmuş oluyor. Samsung bu özellikle önemi gitgide artan sağlık ve fitness konusuna daha da çok ağırlık vereceğini göstermiş oluyor. Belli ki S5 bu özelliğe sahip olan tek akıllı telefon olmayacak ve önümüzdeki aylarda çıkacak başka cihazlarda da benzer ekstraları göreceğiz.

galaxy s5 watermark 5
S5'in yeniliklerinden biri de paralel olarak LTE ve Wi-Fi üzerinden dosya indiren Download-Boosterr. © AndroidPIT

Teknik özelliklerin ayrıntısına girmeye gerek yok. Şunu söylemek yeterli: Samsung yeni cihazında neredeyse her alanda olabilecek en yüksek teknolojiyi sunmaya çalışmış. USB 3.0 girişinden Qualcomm işlemcilerin en son modeline kadar aradığınız her türlü donanım özelliğini S5’de bulmak mümkün.

  Galaxy S5 Galaxy S4
Sistem Android 4.4.2 Android 4.4.2
Ekran 5,1 İnç, Super AMOLED, 1.920 x 1.080 Piksel, 432 ppi 5 İnç, Super AMOLDED, 1.920 x 1.080 Piksel, 441 ppi
İşlemci Snapdragon 801, 4 Çekirdekli, 2,5 Gigahertz Snapdragon 600, 4 Çekirdekli, 1,9 Gigahertz / Exynos 5 Octa, 8 Çekirdekli, 1,2 Gigahertz
RAM 2 Gigabyte 2 Gigabyte
Dahili Bellek 16 / 32 Gigabyte + microSD 16 / 32 Gigabyte + microSD
Pil 2.800 mAh 2.600 mAh
Kamera 16 Megapixel / 2,1 Megapixel 13 Megapixel / 2,1 Megapixel
Bağlantı LTE Cat 4, HSPA+, Bluetoth 4.0 LE, IrDA, NFC, USB 3.0 LTE Cat 3, HSPA+, Bluetooth 4.0, NFC, USB 2.0
Boyutlar 142 x 72,5 x 8,1 mm. 136,6 x 69,8 x 7,9 mm.
Ağırlık 145 Gram 130 Gram
Ekstralar Parmak izi okuyucu, gerçek zamanlı HDR, nabız-ölçer, IP67 su geçirmezlik sertifikası  

Sonuç: Sağlam ve kaliteli ama biraz sıkıcı, Volkswagen gibi!

Otomobillere meraklı olanlar bilir. Volkswagen genellikle sağlam ama biraz sıkıcı otomobiller üretmekle bilinir. Buna rağmen şirket yine de dünyanın en iyi araba markalarından biridir. Zira kalite standardı her daim yüksek olduğu gibi, VW otomobillerin sağlamcı ve risk almayan tasarımı da toplumun her kesimine hitap eder. Bu doğrultuda Samsung'un da akıllı telefon dünyasının Volkswagen'i olduğu söylenebilir. 

Evet muhtemelen S5'in piyasaya çıkmasıyla birlikte sıkıcı tasarımdan ve yerine gelmeyen beklentilerden ötürü Samsung'a taş atan çok insan olacaktır. Ama şunu unutmayalım, Samsung yıllardır bu sektörde standartları belirleyen marka konumunda bulunuyor. Ve daha iyisi çıkana kadar da Galaxy S5 bu pazarın yeni standardı, yani bir anlamda akıllı telefon dünyasının VW Golf'ü olacaktır. 

Fiyat ve piyasaya çıkış tarihi

Samsung, Galaxy S5'in fiyatı konusunda henüz bir açıklama yapmazken, cihazın Nisan ayında satışa sunulacağını duyurdu. 

Türkçe inceleme videosu

15 comments

Yeni yorum yaz:
 • Ram' ın en az 3 GB olması lazımdı. hayal kırıklığı.

  • Zaten note serisi varken neden bunu yapsın ki halen note 3 piyasanın en iyi telefonu bu bir gercek. Satış lari baltalanir oyle olsaydı. Biraz mantıklı düşünün.

 • 64 bit islemciti desteklemesi için cihazda en az 4 gb rem olmalı kaldiki android tam olarak buna hazır deil optimize edilmedi.

 • s4 daha iyi arkadaşlar s5

  • Galaxy s5 in elde tutuş hissi s4 ten çok daha iyi. Delikli ve mat kapak elden kaymiyor. iz bırakmıyor ve eminim kolay da cizilmez. s4 un kamerası bunun yanında bayağı bir düşük her şey rakam degil. islemci farkını ne yapacan onu bilmem artik. su geçirmez . 150 liralik ekstra yazılım destegi ile geliyor. Bence 700 doları hak eden bir telefon.

 • zeytin 02.Mar.2014 Link to comment

  lg g pro 2 beklıyoruz

 • Apple bir yerleriyle guluyordur. Samsung belki yeni modellerle destekleyecektir satisini ama s5 husran! Anket koyar misiniz s5 hakkinda ?

  • Kullanın bi daha sonra yorum yapın .rami 1g b eksik geldi diye batırdınız telefonu. Bu sene HTC one m8 xperia z2 arasinda galaxy s5 fiyat /performans telefonudur emin olun

 • Yasin Öz 25.Şub.2014 Link to comment

  işlemci 64 bit değil. qualcomm'un 64 bit işlemcileri şuan deneme sürecinde diyebiliriz.
  ancak samsung'un kendi işlemcisi exynos'un 64 bit olacağı söyleniyordu. belki premium modelinde kullanılabilir.

  • Zaten android telefonlarda şarz sıkıntısı var bukadar güçlü bir işlemci koyuyosun bataryada en az 3000 den fazla yap kardeşim niye bataryayı bukadar düşük tutmuslar anlamyorum

 • Kaan Kara 25.Şub.2014 Link to comment

  Kısaca sıkıcı ve beklentileri karşılamayan bir telefon.

  • Ben kullandim bi 5 dk ve gayet iyiydi. kamera rakip tanimaz. Note 3 ün 13 mp i z1 in 20mp inden hem cok daha net ve renk açısından da en gerçekçi siydi. Bunu profesyoneller ve kullanlar dahi söylüyor du. ve galaxy s5 te isocell sensörü kullanılıyor. Bu sensör ışığı % 40 daha fazla hapsediyor ve pixellerin arasindaki keskinliği artırıyor ve bu da daha net fotoğraf lar oluşmasını sağlıyor. 0.3 snde otofocuslu kamera ile en hızlı si. en iyo islemci var. ve ram olarak gayet yeterli . ben baktim ve tekefon 1.8 gb bırakıyor kullaniciya . Parmak izi sensörü var yenilenen touchwiz daha hızlı android 4.4 kit katla hersey çok daha stabil. Bu telefonla sensör kabiletleri daha da artmış olarak gelecek. Ayrıca galaxy s4 ten 100 dolar civarında daha ucuza geliyor bu nedenle de şu an avrupada satış rekorları kırmış durumda. Ülkemizde HTC one m8 ve xperia z2 den 300 lira ucuza geliyor daha ne istersiniz anlamıyorum ki.

 • Kimse işlemcisini 64 bit mimariyi destekleyip desteklemediğine değinmemiş...

 • bu touchwiz arayuzu s4de uygulanabilirmi gelirmi acaba ?

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!