This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

[İlk İzlenim] LG G Flex: Muz değil telefon!

ABD'nin Las Vegas kentinde düzenlenen CES 2014 fuarını AndroidPIT adına yerinde izleyen Loie Favre, etkinlikte tanıtılan yeni telefonlardan biri olan LG G Flex'i yakından inceleyerek gözlemlerini yazdı. İşte LG'nin kavisli mucizesiyle ilgili Türkçe'deki ilk ayrıntılı inceleme.

CES 2014'ün ilk gün yıldızlarından biri esnek ve kavisli ekranıyla dikkat çeken 6 inçlik fablet LG G Flex oldu. Bir muzu andıran bu enteresan cihazı LG'nin tanıtım töreninde elime alıp yakından inceleme fırsatım oldu. İşte ilk gözlemlerim: 

androidpit lg g flex 2
Eğimli kasa daha iyi bir konuşma, duyma ve izleme deneyimi vaat ediyor.  © AndroidPIT

Tasarım ve işçilik

LG G Flex'i daha görür görmez bunun herhangi bir telefon olmadığını anlıyorsunuz, öyle ki belki de elimizde yeni bir trendi başlatacak olan öncü bir cihaz duruyor. 6 inçlik ekranıyla piyasanın en büyük telefonlarından biri olan Flex'in iddiası, sunduğu ergonomik avantaj sayesinde kullanıcıya daha iyi bir dinleme, görüntülüme ve konuşma deneyimi sunuyor olmasında. Hafif eğimli oluşu sayesinde insanın yüzüne daha iyi oturan cihazın bir başka avantajı da düz bir zemine bırakıldığında hoparlör çıkışlarının kapanmaması ve dolayısıyla ses kalitesinin düşmüyor oluşu. LG G Flex, akıllı telefon piyasasının ilk esnek cihazı olma unvanını da taşıyor. 

androidpit lg g flex 9
LG G Flex türünün ilk örneği olarak öne çıkıyor. © AndroidPIT

Devasa ekrana rağmen 177 gramlık LG G Flex'in çok da hantal bir telefon olduğu söylenemez. Öyle ki, ağırlığını diğer elimdeki Galaxy S3'le kıyaslayınca çok büyük bir fark hissettiğimi söyleyemem. Telefonun tasarımı elbette piyasadaki başka hiçbir telefona benzemiyor ama ne yazık ki plastik kasa Flex'in zarif bir görünüme kavuşmasını engellemiş. Tabii bu bir zevk meselesi. LG G2'nin genel görünümünü sevenler bu cihazdan da memnun kalacaktır. Ama tanıtımda çok fazla insan dokunduğu için plastik kasanın birdenbire parmak izleriyle kaplanıp kirlenmesi hoş bir görüntü değildi açıkçası. Diğer yandan, arka kapaktaki koruyucu malzemeye de dikkat çekmek lazım. Bu tabaka sayesinde cihazı anahtarla bile çizseniz, izler birkaç saat içinde kayboluyor. 

androidpit lg g flex 10
Tıpkı G2 gibi LG G Flex'in butonları da arkada. © AndroidPIT

Telefonun elde tutuş hissi ise gayet iyiydi. Tıpkı G2'de olduğu gibi LG bu cihazında da açma-kapama ve ses düğmelerini cihazın arkasına yerleştirmiş. Ancak bana sorarsanız, bu telefonun asıl çekici tarafı ekranı ve şimdi ona gelelim. 

androidpit lg g flex 7
Basıyorsunuz ve esniyor: Bir mucize! © AndroidPIT

Ekran

LG G Flex, 1280 x 720 piksel çözünürlüğe ve 245 ppi ekran yoğunluğuna sahip HD OLED ekrana sahip. Ama ekranın asıl güzelliği eğimli olması sayesinde artan görüntül kalitesi. LG eğimli ekranın daha doğal ve gerçeğe daha yakın bir görüntüleme deneyimi sunduğunu iddia ediyor. Ben de şahsen bu iddiaların doğru olduğunu söyleyebilirim. Gerek renkler, gerek bakış açısı, gerekse de kontrast ve doygunluk açısından ekran gayet tatminkar. 

androidpit lg g flex 1
HD OLED ekran zoom yapınca bile gayet kaliteli bir görüntü veriyor. Çıplak gözle Full HD olmadığını anlamak mümkün değil. © AndroidPIT

Ayrıca LG G Flex'in ekranı, büyüklüğü sayesinde video ve film seyretmek için de ideal. Yaptığım kısa denemelerde de bunu görme fırsatı buldum. Kâğıt üstünde diğer üst düzey Full HD ekranlara denk olmayabilir ama gerçek bir karşılaştırma için iki cihazı yan yana koymak lazım, bunun için de LG G Flex'in ofisimize ulaşmasını bekleyeceğiz. 

androidpit lg g flex
LG G Flex'in 6 inçlik HD OLED ekranı. © AndroidPIT

Yazılım

LG, yeni cihazında her zamanki kullanıcı arayüzünün yanısıra G2 ve G Pad'de ilk kez gördüğümüz bazı yeni özelliklere de bu cihazda yer vermiş. Örneğin ilk kez G2'de gördüğümüz "KnockON / Çift Tıklama" ve "Guest Mode / Misafir Modu" özellikleri bu cihazda da bulunuyor. Ayrıca cihazın arka butonuna elinizi uzun süre basılı tuttuğunuzda karşınıza seçebileceğiniz uygulamaların bir listesi çıkıyor. Herhangi birine uzun süre dokunup ekranın üst tarafına ve sonra da altına taşıyorsunuz ve buradan kolaylıkla uygulamalar arasında data transferi yapabiliyorsunuz. Örneğin galeriden seçtiğiniz bir fotoğrafı e-posta hesabınıza atmak gibi. Oldukça kullanışlı bir özellik olduğunu söyleyebilirim. 

androidpit lg g flex 6 new
Çoklu-görev özelliği son derece faydalı. / © AndroidPIT

LG G Flex'in getirdiği bir başka yenilik de kilit ekranı üzerinden kullanabileceğiniz "QTheater" adlı özellik. Kilit ekranındayken parmaklarınız bir tiyatro perdesini açar gibi iki yana açtığınızda, video seyretmek için kullanabileceğiniz seçenekler anında karşınıza beliriyor. 

androidpit lg g flex 4
QTheatre da ilginç ve işe yarar bir özellik.  © AndroidPIT
androidpit lg g2 3
G2'den bildiğimiz Misafir Modu G Flex'de de bulunuyor ve telefonunuzu başka biri kullanacaksa içiniz rahat ediyor. © AndroidPIT

Performans

2.26 GHz frekansında, dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 800 işlemci ve 2 GB sistem RAM'iyle gelen G Flex, performans açısından gayet sorunsuz bir cihaz. Ana ekran sayfaları arasında gezinirken ya da video seyrederken hiçbir gecikme ya da durma sorunuyla karşılaşmadım. 

Kamera

LG G Flex, şirketin amiral gemisi telefonu LG G2'nin özelliklerine sahip ama kendi fotoğrafını çekmeyi sevenler için önemli bir artısı var. Kamerayı başlatıp kendinize çevirdiğinizde, butonların içindeki LED ışığı sarı renge dönüp yüzünüzü tanımaya çalışıyor ve bunun ardından sizi kadrajın merkezine alır almaz yeşile dönüyor. Eğer bu anda fiziksel deklanşör butonuna basarsanız, 13 MP'lik arka kamerayla kendi fotoğrafınızı çekebiliyorsunuz. Böylece 2.1 MP'lik ön yüz kamerasına kıyasla çok daha kaliteli "selfie" fotoğraflar çekebilirsiniz. 

androidpit lg g flex 8
Eğimli ekranın bir başka güzelliği de otomatik fotoğraf çekerken telefonu bir yere dayamak zorunda olmayışınız.© AndroidPIT

Benim cihazı denediğim sürede çektiğimi fotoğraflar standart kalitedeydi ama muhteşem değildi. G Flex'in kamerasının bir eksiği optik resim sabitleyicinin bulunmuyor oluşu. Ama Dinamik ya da Zaman Makinasi gibi fotoğraf çekim modlarını G Flex'te de bulabilirsiniz. 

androidpit lg g flex 11
LG G Flex'le çektiğimi fotoğraflar standart kalitenin üzerine çıkamadı. © AndroidPIT

Pil

LG G Flex, kendi Galaxy S3'ümden çok ağır olmasa da, pil performansı açısından onu bir hayli geride bırakıyor. Zira bu eğimli telefonun pili 3500mAh gücünde ve 6 inçlik ekrana rağmen sizi uzun süre idare edebilecek bir pil. Telefonu sadece kısa bir süre test etme şansı  bulduğum için uzun vadeli pil performansı açısından şimdilik kesin bir şey söyleyemiyorum. 

Teknik özellikler ve piyasaya çıkış tarihi

LG G Flex'in dünya ve Avrupa pazarlarına tam olarak ne zaman satışa sunulacağına dair elimizde net bir bilgi bulunmuyor. Cihazın Almanya'da Şubat ayında Vodafone tarafından satışa sunulacağı bilgisi doğrultusunda, Mart ayında Türkiye için de umutlu olunabilir. 

Ekran 6 inç HD OLED, 1280 x 720 piksel (245 ppi)
Boyutlar 160.5 x 81.6 x 7.9 mm
Kamera 13 MP (arka), 2.1 MP (ön)
Dahili bellek 32 GB
RAM 2 GB
Bağlantı HSPA, LTE, NFC, Bluetooth 4.0
İşlemci Qualcomm Snapdragon 800, dört çekirdekli, 2.26 GHz
Pil 3500 mAh
Arayüz Optimus UI
Sistem Android 4.2.2 JB

Son söz

LG G Flex'i kurcalama şansı bulduğum kısa sürede, cihazın özellikleri ekran kalitesinden ve süper pürüzsüz performansından etkilendiğimi söyleyebilirim. Yenilikçi tasarım anlayışını herkes beğenmeyebilir ama görür görmez elinize alıp denemek isteyeceğiniz kesin. Ben şahsen plastik malzemeden pek hoşlanmasam da, telefonun hafifliği ve klas görünüşü mutlaka birçok kişinin hoşuna gidecektir. Kağıt üstünde Flex'in dezavantajlarından biri kamerası. Pil performansı ve yazılım özellikleri hakkında daha çok fikir edinmek içinse cihazın ofisimize gelmesini beklemekten başka çare yok. LG G Flex elimize geçer geçmez AndroidPIT sayfalarında konunun uzmanlarının yapacağı çok daha ayrıntılı bir incelemeyi size sunacağız. 

ARTIK EKSİ
Video seyretmek için şahane ekran Ekran Full HD değil
Sağlam performans Optik resim sabitleyici yok
Uzun ömürlü pil  
QTheater gibi yeni yazılım özellikleri  
Çok hafif olması  

SÖZ SİZİN: LG G Flex hakkında sizin ilk izlenimlerinizi nasıl. Eğimli bir telefon fikri kulağınıza hoş geliyor mu?

 

18 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!