This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

[İnceleme] Android Fotoğraf Makinası: Galaxy NX

Android zaman içinde tüm teknik cihazlar için kullanılabilen bir işletim sistemi haline gelirken, bu alanın öncülerinden biri olan Samsung da boş durmayıp Android'le çalışan fotoğraf makinası Galaxy NX'i Londra'da düzenlenen bir etkinlikle tanıttı. Objektifi değiştirilebilen, LTE özellikli bu yeni cihazda Android'in en son sürümü olan Android 4.2.2 işletim sistemi bulunuyor. Tanıtım töreninde cihazı sizin için inceledim.  

galaxy nx 2
© AndroidPIT

Samsung, 2010 yılından beri NX serisi adı altında, APS-C sensörü bulunan ve çıkarılabilir objektifli fotoğraf makinaları üretiyor. Bu serinin son halkası olan Galaxy NX, Samsung'un akıllı telefon ve kamera üretimi konusundaki tecrübelerinin de bir bileşkesi gibi. Galaxy NX, şirketin atacağı bir sonraki adım olarak önceden tahmin edilmiş olsa da, cihazın kendisi Samsung'un deneysel ve arayışçı yaklaşımını da gayet iyi yansıtıyor. 4,8 inçlik dokunmatik ekranı bulunan Makine, Android 4.2.2 işletim sistemini taşıyor.

galaxy nx 6
Galaxy NX - önde değiştirilebilir objektif, arkada dokunmatik ekran ve Android. / © AndroidPIT

30 Farklı NX Lensi

LTE donanımlı olan makine, bu sayede yüksek miktarda datayı sosyal medyaya ya da herhangi bir bulut sistemine sorunsuz ve hızlı bir şekilde gönderebiliyor. Tabii bu işlevi kullanmak için iyi bir LTE tarifesine ihtiyacınız olduğu da kesin. Galaxy NX, 20.3 megapiksel çözünürülüğünde fotoğraf çekebiliyor ve bu fotoğraflar hafızada çok fazla yer tuttuğu için limitli tarifelerde limiti aşmak çok kolaylaşıyor.

Galaxy NX'in tanıtım töreninde, cihazı birkaç farklı objektifle bizzat deneme fırsatı da buldum. 30 farklı NX lensi bulunuyor ve bunlar arasında, stilisitik bir geniş açı sunan 10 milimetrelik balık gözü objektif de bulunuyor. Törenin yapıldığı salondaki düşük ışık yüzünden kamerayı tam anlamıyla test edememiş olsam da, çektiğimi fotoğraflar gayet memnuniyet vericiydi. Ama ne yazık ki, otomatik odaklama özelliği bu seviyede bir fotoğraf makinasından beklenmeyecek kadar titrekti. Sorunun objektiften mi yoksa makinanın gövdesinden mi kaynaklandığnı anlamak içinse makinayı biraz daha uzun süre test etmek gerekecek.  

galaxy nx 3
Balık gözü objektifle stilisitik fotoğraflar çekmeniz mümkün. / © AndroidPIT

Kullanım

Makinanın tutuşu son derece rahat, kullanımın ise sezgisel bir kolaylığı var. Ekranı vizör olarak kullanmanız gerekiyor. Ama makinayı gözünüze dayayarak kullanmak istediğiniz de vizör kullanılmaz hale geliyor. Çünkü küçük vizörde gördüğünüz görüntünün, ışık ve renk açısından çekilen fotoğrafı tam anlamıyla yansıttığı söylenemez.

Ama zaten birçok kullanıcı vizör olarak büyük ekranı kullanacaktır ve bu ekran da gayet kaliteli bir görüntü veriyor. Dokunmatik ekranla manuel ayarların kombinasyonu benim hoşuma gitti, ama resim kalitesiyle ilgili olarak makinayı kullandığım kısa süre içinde net bir fikir edinemedim.

galaxy nx 4
30 farklı NX objektifi arasında seçim yapmanız mümkün. / © AndroidPIT

Sonuç

Aslında genel olarak bu makinaya biraz şüpheli baktığımı itiraf etmem lazım. Henüz Samsung'dan bu konuda bir açıklama gelmemiş olmasına rağmen, muhtemelen 1000 Euro'nun üzerinde olması beklenen fiyat etiketiyle oldukça pahalı bir fotoğraf makinasından söz ediyoruz. Elbette Android'le çalışması ve LTE donanımı çok büyük avantajlar olarak görünüyor, ama kapladıkları yer bakımından 20,3 megapiksellik fotoğraflar çekmek bana çok da çekici gelmiyor. Ben bir hobi fotoğrafçısı olarak böyle bir makinayı tercih etmezdim herhalde.  

Teknik Özellikler

Resim Sensörü APS-C CMOS, 20.3 Megapiksel
ISO Auto, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800, 25600
Ekran 4,8 İnç, 1.280 x 720 Piksel, LCD
İşlemci Dört Çekirdekli, 1,6 GHz, 2 GB RAM
Bağlantı LTE Cat 3 (max. 100 MBit/s), HSPA+ (42 MBit/s), WLAN n, Bluetooth 4.0, GPS
Bellek 16 GB + microSD
Boyutlar 136.5 x 101.2 x 25.7 mm.
Ağırlık 495 Gram
Batarya 4.360 mAh

2 comments

Yeni yorum yaz:
  •   14
    Deniz Arslan
    • Admin
    24.Haz.2013 Link to comment

    @Abdülmelik Genç sanırım şu an için en iyisi fiyat etiketini beklemek olacak. Ama pek hobi fotoğrafçılarına hitap eden bir makinaya benzemiyor.

  • Güzel bir makineye benziyo acıkcası fakat güzel olmasının yanında kötü yanlarıda var çekilen fotoğrafları yüksek kaydetmesi gibi...Bu makıneyı alma konusunda bıraz şüpheciyim...

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!