This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

[İnceleme] Freedom Pro: Katlanabilir Mobil Klavye

Uzun süredir aklımda fakat Freedom Pro Bluetooth klavye üzerine yazma fırsatını bir türlü bulamadım. Tablet ve hatta akıllı telefonlarda kullanılabilen çok iyi bir alet olduğundan kendisine daha yakından bakacağız.

Freedom Pro kompakt bir katlanabilir Bluetooth klavye. Yaklaşık büyüklüğü de standard klavyeyle hemen hemen aynı. Mobil bir klavye olmasının dışında pek çok tuşu da Android ile kullanılabilir fakat öncelikle bu tuşlara görev atamanız lazım. Başka bir özelliği ise entegre edilmiş "akıllı telefon modu" ki bu da size telefonunuz ve klavyenizle iyi bir iş çıkarmanızı sağlıyor.

Veri Girme ve Yazma Rahatlığı

Freedom Pro Keyboard iyi işçilik ürünü manyetik kılıfıyla birlikte geliyor. Parlak plastikten dış kabı ise ürünü çok sofistike gözükmesini sağlıyor. Klavyenin kendisi bile çok iyi yapılmış - tuşlar yumuşak ama parmak hissiyatı çok iyi. Standard klavye büyüklüğünde olduğu için Freedom Pro Keyboard ile çok iyi yazabiliyorsunuz. Fakat bazı tuşlar (örneğin boşluk ve geri tuşları) normalden daha küçük ki ilk olarak kafa karışıklığına yol açıyor. Biraz alıştırmayla üstesinden geliyorsunuz. En büyük eleştiri noktası bana göre bu değil, çünkü ben çok rahat yazı yazdım.

Software

Üreticinin Android cihazlar için geliştirdiği bir yazılım olsa yazılımda pek çok bug var ve size sağlayacağı pek bir şey yok. Genel olarak klavyeyi kullanmak için herhangi ekstra bir uygulamaya ihtiyacınız yok. Bu tıpkı diğer Android bluetooth araçları gibi tak-kullan şeklinde düzenlenmiş. Klavyedeki tuş dizilimi belki sorun olabilir. Android cihazınıza bağlı olarak QWERTY klavyeli cihaz hemen QWERTY'ye uyum sağlıyor olabilir. Fakat diğerleri için kesin bir bilgim yok.

Fakat Bluetooth klavyenizde istediğiniz tuş dizilimini ve hatta tuşlara görev atayabilecek External Keyboard Helper isminde bir uygulama var. Yani bu uygulamayla dilerseniz sonradan istediğiniz tuşlara istediğiniz görevi atayabilirsiniz.

Kullanışlı: Klavye Standı

Bir başka kullanışlı yanı ise akıllı telefonunuzu koyabileceğiniz, klavyenin içinden çıkan stand. Dışardan biraz komik gözükse de: Efektif çalışmak için bu şart. RAZR HD gibi büyük telefonlar bile dikey pozisyonda -sanki yerinde durmuyormuş izlenimi verse de- gayet iyi duruyor ve başka bir el desteğine gerek kalmadan rahat çalışmanızı sağlıyor.

Bağlantı ve Pil Süresi

Önceden belirttiğim gibi klavye istenilen cihaza Bluetooth ile bağlanıyor. Freedom Pro Keyboard'un bir HID ve SPP profili var; ikincisini Android için kullanıyorsunuz. Bende bu çalışmadı, fakat ilki, HID kolay bir şekilde çalıştı. Bluetooth klavye iki adet ender değiştirmeniz gereken AAA pil ile çalışıyor. Klavye uzun süredir dolabımda duruyor olsa da kendisini sürekli kullandığım zamanlar da oldu. Klavyeyi aldığımdan beri sıklıkla değiştirdiğimi hatırlamıyorum.

Dikkat: QWERTY!!!

Eğer Freedom Pro Keyboard'u almayı düşünüyorsanız ürün tanımını iyi okumalısınız. Ürün bir çok yerde bulunabiliyor fakat genelde QWERTY klavye sunuyor - ki bu da ürün tanımlarında belirtiliyor. Benim açımdan QWERTY klavye olmasına rağmen bende uyandırdığı his sanki bir Almanca tuş takımına sahipmişim gibi.

Sonuç

Freedom Pro Keyboard eğer tatile çıktıysanız Android akıllı telefon ve tabletlerinizle iyi iş çıkarabileceğiniz kullanışlı bir araç. Yaklaşık 80 Euro'ya eğlence ucuz gözükmüyor fakat sonunda cebinize sokabileceğiniz çok iyi bir klavyeye sahip oluyorsunuz. Benim bu fiyatta eksik bulduğum ise Android'e özel kullanımlı tuşların eksikliği. Üreticinin yazılımı iyi değil ve Keyboard Helper sağolsun, tuşları en ufak ayrıntısına göre ayarlayabiliyorsunuz.

1 Share

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!