This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

[İnceleme] Huawei Ascend G615: Ucuz Fiyat Yüksek Teknoloji

Huawei belki Avrupa'yı üst seviye akıllı telefonlarla değil ama uygun fiyatlarıyla fethedecek. Çin'li üreticinin son cihazı sadece 300 Euro olan güçlü dört-çekirdek işlemciye sahip koca ekranlı telefonu. Ascend G615 Şubat 2013'te pazara giriyor fakat öncesinde cihazı biz test ettik.

Tasarım ve İşçilik

G615 bir güzellik abidesi değil. Sony Xperia T'yi bu fiyat kırıcı Huawei'yle değiş tokuş ettim ve ortada çok büyük bir fark var. Elde kalın ve hantal duruyor; önden ise geniş ekranıyla ucuz duruyor. Öte yandan arka kısmındaki mat plastik yüksek kaliteli olduğu izlenimi veriyor. Bu kapağı kaldırarak SIM ve microSD kartlarınızı takabiliyorsunuz.

Özet: G615 bir güzellik abidesi değil ama temiz bir işçilikten çıkmış ve sağlam gözüküyor.


Bir güzellik abidesi değil: G615, Xperia T ve Galaxy S3 yan yana. Tabii diğer iki model de çok daha pahalı.

Ekran ve Sistem

Fiyatı göz önünde bulundurduğunuzda IPS çok iyi. 4.5 inç büyüklüğünde ve 1.280 x 720 piksel çözünürlüğünde. Ekran kalitesi çok iyi fakat Huawei cihazlarındaki derinlik problemi mevcut. Sanki hep bir tüpe bakıyormuşsunuz izlenimi veriyor. Ama yine de! 1.000 pikselin üzerinde sadece 300 Euro eden başka bir cihaz bulamazsınız.


Keskin ekran fakat görüntü derinde.

Huawei'de ayrıca farkına vardığım bir şey yazılımdan kaynaklanan otomatik parlaklık ayarının her zaman için karanlık olması oldu. Ancak manual moda geçtiğimde bu sorunu çözebildim.

Google'ın yerleşik sistemi (Android 4.0.4) dokunulmadan donanıma gömülmüş. Çin'li üretici durum çubuğuna bile biraz olsun el atmamış. Bir tema yöneticisi yardımıyla ekranı değiştirebilir ve bir çok FAYDALI uygulamayı akıllı telefona yükleyebilirsiniz (örneğin yedekleme uygulamaları, dosya yöneticisi ve Security Guard gibi güvenlik uygulamaları). Bunun dışında her şey hemen hemen Google'dan bildiğimiz şeyler. Huawei 2013'ün Mart ayında Android 4.2 Jelly Bean güncellemesi sözü verdi.


Pratik: Bir dosya yöneticisi ve yedekleme uygulaması aynı.

Kamera, İşlemci ve Teknik Detaylar

Huawei, dört çekirdekli K3V2 işlemciyi kendisi geliştirdi. Bu aynı zamanda D Quad Ascend'de de kullanılan bir bileşen. İlk etapta çıkan bazı sorunlardan sonra görünen o ki Huawei üretim hattında sorunlarını çözmüş. Bazı karşılaştırmalar yaptım fakat G615 hala Android 4.0 ile çalışıyor ve Project Butter ile hızlandırılmış değil. Sonuçların geçerliliği pek yok. Kullanıcılar için önemli olan girenle çıkanın arasındaki hızlı iletişimin olup olmaması. G615'in bu açıdan bir problemi yok.


Ascend G615'te Quadrant ve AnTuTu

Fakat bazı uygulamaların açılmasının uzun bir süre aldığını gözlemledim. Direk ekran kilidi menüsünden Gmail'i açmak istersem cihaz sizi biraz bekletiyor. Dead Trigger'in yüklenmesi Nexus 10'a nazaran üç kat daha fazla sürüyor. Huawei'de görülen Android sisteminin cihaza çok iyi entegre edilmemiş olduğu.


G615'ten bir resim detayı: Düşük kalite

Daha kötü bir yorum 8 MP'lik kamerayla ilgili: Kısaca kötü çünkü ayrıntıyı yakalayamıyorsunuz. Kötü ses kaydı, zayıf kontrast ve gölgelenmiş renkler fotoğraf severleri etkileyecek cinsten değil. G615 ile fotoğraf olayını gerçekten unutabilirsiniz.

Tekrardan kısa bir özet:

  • 1280 x 720 piksel 4.5 inç ekran (IPS, 330 ppi)
  • 1.4 GHz dört çekirdekli işlemci ve 1 GB RAM
  • Flaşlı 8 MP kamera ve 1080p video
  • 1.3 MP ön kamera
  • 134 x 10.5 x 67.5 milimetre/ 145 gram
  • Android 4.0.4 (4.2 Jelly Bean güncellemesi Mart 2013'te gelecek.)
  • 8 GB hafıza / mikroSD  kart girişi (32 GB'a kadar)
  • HSPA / Bluetooth 3.0 / Wi-Fi (DLNA ile)
  • 2,150 mAh pil


Arka kısım tamamen kaldırılıyor.

Harika Batarya

2150 mAh batarya ile Huawei dört çekirdekli işlemcisini Galaxy S3 (2100 mAh) seviyesini çıkartıyor ve Xperia T'yi bu kategoride açık bir farkla geçiyor (1850 mAh). Günlük işler göz önüne alındığında ekonomik dört çekirdekli işlemci ile Ascend G615 harika bir batarya ömrü sunuyor. Tamamen bitmesi bir buçuk gün alırken kullandığım S3 eve gittiğimde şarja takılması gerekiyor ve Xperia T ise daha az süre gidiyor. Kısa ve hoş: Ascend G615 alıcılarına çok uzun bir pil ömrü sunuyor.

Özet

Keskin 720p ekranla dört çekirdekli akıllı telefon sadece 300 Euro (Almanya için) ile G615 bakışta devrilemez gibi gözüküyor. Fakat daha detaya indiğinizde zayıf yönleri ortaya çıkıyor. Fotoğraf severleri tamamen cihazdan soğutacak gerçekten rezalet bir kameraya sahip. "Dört Çekirdek" sözü cihaza genel olarak ne getirebilir ki cihaz gerçekten isteneni veremiyorsa - Samsung Galaxy S2 bile daha iyi olabilir: Hoş duruyor, iyi fotoğraflar çekmesinin yanında birçok yan avantajla birlikte sadece 320 Euro. Nexus 4 bile çok iyi bir alternatif - tabii satılmaya tekrar başlanırsa.
 

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!