This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Yeni Nexus 7, eskisinde oranla daha ince, daha hızlı ve daha şık olduğu gibi LED ışıklı bildirim seçeneği gibi birçok ufak tefek yenilik de içeriyor. AndroidPIT ofisinde bizzat deneme şansı bulduğum cihaz bence kendi kategorisinin en iyi tableti unvanını hak ediyor. 

new nexus 7 test 2
İşte yeni Nexus 7! © AndroidPIT

Tasarım ve İşçilik

Eski versiyonla kıyaslandığında yeni Nexus 7'de ilk dikkat çeken unsur, cihazın inceliği (10,45 mm. yerine 8,7 mm.) oluyor. Yeni Nexus 7 ilk bakışta eskisine oranla daha şık, zarif ve modern görünüyor. Bu etkinin yaratılmasında elbette Google'ın cihazın arka yüzünde yaptığı önemli değişikliklerin payı büyük. Yeni Nexus 7'nin arka yüzü daha kaygan ve mat bir malzemeden yapılmış ve eski versiyonun yüzeyindeki gibi pütürlü değil. 

new nexus 7 test 4
Pütürlü arka yüzeyi, etrafındaki çerçeve ve kalın kasasıyla eski Nexus 7 (soldaki), 80'lerden kalmışa benziyor. Fark ortada! / © AndroidPIT

Genel olarak bakıldığında Google'ın, yeni Nexus 7'de fazlalıklardan ve gereksiz dekoratif unsurlardan uzak durduğunu görüyoruz. Cihazın ön yüzünde eskisi gibi gümüş renkli parlak çerçeveye  yer verilmemiş, bunun yerine pürüzsüz bir yüzey var. Arka taraftaki hoparlrler doğrudan ana kasaya gömülmüş ve böylece, cihazın ses kalitesi önceki versiyona oranla ciddi biçimde yükseltilmiş. 

nexus7 back
Yeni Nexus 7'nin çerçevelerle bozulmamış yekpare kasası iyi bir işçilik örneği. / © AndroidPIT

Sonuç olarak, bence tasarım anlamında yeni Nexus 7 eskisinden çok daha iyi görünüyor. Zira, eski Nexus'un pütürlü arka yüzeyi 80'li yılların otomobillerinin gösterge panellerini andırıyordu. 

Ayrıca eski ve yeni Nexus 7'nin boyutları (120 x 198,5 mm. yerine 114 x 200 mm.) ve ağırlıkları (340 gram yerine 292 gram)arasında da ufak tefek farklar var. 292 gramlık ağırlığıyla yeni Nexus 7, piyasanın en hafif 7 inçlik tabletlerinden biri durumunda. Karşılaştırma açısından Apple iPad Mini'nin ağırlığı 309 gram.

Ekran

eski yeni nexus7
Daha parlak ve daha net: Yenilenen Nexus 7'nin ekranının (soldaki) eskisine oranla çok daha kaliteli olduğu görülüyor. / © AndroidPIT

Öncekine oranla ciddi biçimde gelişme gösteren tasarımın yanısıra, yeni Nexus 7'yi alma kararı vermek için bir diğer önemli etken de ekran olabilir. Zaten sırf iki cihazın teknik özelliklerini karşılaştırınca bile aradaki büyük fark açıkça görülüyor. Ekran boyutu 7 inçte kalmasına rağmen yenilenen Nexus 7'nin ekran çözünürlüğü 1.920 x 1.200 piksel ve piksel yoğunluğu da 323 ppi seviyesinde. Zaten cihazı açar açmaz, ekrandaki hatların netliğinden anlıyorsunuz aradaki büyük farkı. Ayrıca yeni Nexus 7'nin ekranı eskisinden çok daha parlak ve ofiste sadece ben değil, ekranı ilk kez gören birçok arkadaşım görüntüden etkilenmeden edemedi. Örneğin bu tablette YouTube videolarını izlemek büyük zevk. 

Yazılım

Nexus 7, beklendiği gibi Android'in en son sürümü olan 4.3'le çalışıyor. Android 4.3 beklendiği kadar büyük yenilikler getirmese de, OpenGL ES 3.0 ve Bluetooth Smart gibi artılarının olduğu unutulmamalı. Android 4.3'le gelen yeniliklere buradan göz gezdirebilirsiniz.

yeni nexus7
Solda: Android 4.3'le kısıtlı kullanıcı profili oluşturmak mümkün. Sağda: 16 GB'lik modelde kullanım için 12 GB'nin üzerinde alan kalıyor. / © AndroidPIT

Elbette Android 4.3'le gelen söz konusu yenilikler Nexus 7'ye özgü değil ve cihazın özellikleri müsade ettiği sürece Android 4.3 güncellemesi alan diğer tleefon ve tabletlerde de bulunacak olan özellikler.

İşlemci ve Performans

2012 model Nexus 7'nin aksine, Google'ın yenilenen tabletinde hiçbir performans sorunuyla karşılaşmadık. Tegra işlemcisi önceki cihazın aksine bu kez dört çekirdekli, Qualcomm Snapdragon S4 Pro işlemciye yer veren Google'ın 1,5 Gigahertz gücündeki işlemcisi ve 3 GB'lik sistem RAM'inden şikayet edecek hiçbir şey yok. 

neues nexus 7 dead trigger screenshot
Nexus 7 grafikler açısından oyun düşkünlerini tatmin edecek. / © AndroidPIT

Eski ve yeni Nexus 7'nin işlemci performansları arasındaki fark özellikle Dead Trigger gibi grafiğe dayalı oyunlarda belirgin biçimde ortaya çıkıyor. Yeni Nexus 7, eskisine oranla oyunu 5-10 saniye kadar daha hızlı yüklediği gibi, oyunun akışında da hiçbir pürüz görülmüyor. Aynı şekilde sistem RAM'indeki artışın da kullanıma yansıdığını ve yeni Nexus 7'nin çok daha stabil ve akıcı çalıştığını söylemek gerekiyor. 

Kamera

2013 model Nexus 7'nin getirdiği en önemli yeniliklerden biri 5 MP kalitesinde resim veren arka yüz kamerası. Aşağıda görüldüğü gibi fotoğraflarda renkler doğal, kontrast dengeli ve netlik de fena gözükmüyor. Söylenebilecek tek negatif şey fotoğrafların renk doygunluğu açısından bir miktar zayıf kaldıkları. Ayrıca düşük ışıkta fotoğraf kalitesinin çok da parlak olmadığını söylemek gerekiyor. 

artificial light comparison left nexus7 right s4active
Soldaki Nexus 7 (2013), sağdaki Galaxy S4 Active. / © AndroidPIT
colour chart comparison left nexus7 right s4active
Soldaki Nexus 7 (2013), sağdaki Galaxy S4 Active. / © AndroidPIT
daylight comparison left nexus7 right s4active
Soldaki Nexus 7 (2013), sağdaki Galaxy S4 Active. / © AndroidPIT

1,2 megapiksellik ön yüz kamerası ise diğer mobil cihazların ön yüz kameralarında olduğu gibi, netlik ve kontrast açısından zayıf kalıyor. Ama genel olarak bakıldığında Nexus 7'nin kameralarından memnun kaldığımı söyleyebilirim. 

Pil

Google, cihazın pil performansını 4.325 miliamper/saat'ten 3.950 mAh'ye düşürmüş olmasına rağmen, ikinci nesil Nexus 7 cihazın ilk kez piyasaya sürüldüğü ABD'de yapılan pil performans testlerinde iyi sonuçlar verdi. Biz henüz pil performansını görecek kadar uzun süredir kullanamamış durumdayız ama birkaç gün içinde sitemizde bu konuda da bir yazı yazacağız. 

Teknik Özellikler ve Fiyat

  Nexus 7 (2012) Nexus 7 (2013)
Sistem Android 4.3 (güncelleme) Android 4.3
Ekran 7 İnç, 1.280 x 800 Piksel, 216 ppi 7 İnç, 1.920 x 1.200 Piksel, 323 ppi
İşlemci Nvidia Tegra 3, Quad-Core, 1,2 GHz Snapdragon S4 Pro, Quad-Core, 1,5 GHz
Sistem RAM'i 1 GB 2 GB
Dahili Bellek 16 / 32 GB 16 / 32 GB
Kamera 1,2 MP (Ön) 1,2 MP (Ön), 5 MP (Arka)
Bağlantı WLAN, Bluetooth, NFC, HSPA+ WLAN, Bluetooth 4.0, NFC, LTE
Pil 4.325 mAh 3.950 mAh, Qi destekli
Boyutlar 198,5 x 120 x 10,45 mm 200 x 114 x 8,7 mm
Ağırlık 340 g 290 g (WLAN), 299 g (LTE)
Fiyat (Almanya) 199 € (16 GB, WLAN), 249 € (32 GB, WLAN), 299 € (32 GB, WLAN + 3G)  229 € (16 GB, WLAN), 269 € (32 GB, WLAN), 349 € (32 GB, WLAN + 4G)

Ne yazık ki Nexus 7'nin Türkiye satış fiyatlarını henüz bilmiyoruz. Almanya'da 32 GB'lık model,n WLAN özelliği bulunan versiyonu 269 Euro (yaklaşık 700 TL) fiyat etiketiyle satışa sunulacak. Aynı şekilde cihazın 16 GB'lık versiyonunun ise 229 Euro'dan (yaklaşık 600 TL) satılması bekleniyor. Eski ve yeni Nexus 7 arasındaki farklar düşünüldüğünde bu fiyatın çok da yüksek olduğu söylenemez. 

Sonuç

Benim açımdan sonuç ortada: Tablet pazarında Apple'ın iPad ile üstlendiği çığır açıcı rolü, bu kez Google, yenilenen Nexus 7 ile üstlenecekmiş gibi gözüküyor. Android dünyasında bu tabletin özelliklerine sahip başka bir 7 inçlik cihaz bulunmuyor. Birinci nesil Nexus 7 için de aynı şey söylenebilirdi, ama bu kez karşımızda daha şık bir tasarım, çok daha kaliteli bir ekran ve daha sağlam bir pil performansı var. Sonuç itibarıyla, 7 inçlik iyi bir tabler arıyorsanız, ya iPad miniye yöneleceksiniz ya da bir Nexus 7 alacaksanız. Hatta 2012 model Nexus 7 sahibi olanlar da yeni Nexus 7'ye geçmeyi ciddi ciddi düşünebilir, zira iki cihaz arasındaki fark bir hayli büyük.

ARTI EKSİ
+ şık ve sade yekpare tasarım                     - microSD ile hafıza genişletme seçeneği yok
+ müthiş kaliteli ekran  
+ etkileyici pil performansı  
+ çok iyi fiyat-kalite oranı  

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!