This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

[İnceleme] LG G2: Tam teşekküllü bir telefon

LG, resmi tanıtım töreninden önce de hakkında çok şey bildiğimiz G2 ile yepyen bir üst düzey akıllı telefona imza atmış bulunuyor. Arka yüzeyindeki donanım butonlarıyla benzerlerinden ayrılan G2'nin tek güçlü tarafı tasarımı değil elbette. Bu yeni cihazın artılarını ve eksilerini ayrıntılı olarak inceledik. 

Not

Artı

  • Ekran
  • İşlemci
  • Kamera
  • Boyut

Eksi

  • Kullanıcı arayüzü
  • Materyal

LG G2 Tasarım ve İşçilik

Donanım butonlarını cihazın arka yüzeyine koymak gibi çok basit ama hiç denenmemiş bir tasarım fikriyle, LG tasarım anlamındaki farkını ortaya koymuş oldu. New York'ta yapılan ilk tanıtımın ardından teknoloji meraklıları arasında çokça tartışılan ve onaylayanlar kadar saçma bulanların da olduğu bu ilginç değişikliği en şahsen gayet olumlu karşıladım. Arka yüzeydeki butonlara insan son derece çabuk alışıyor ve kullanım açısından da hiçbir sorun yaşamıyor. 

lg g2 test 8
Cesur ve akıllıca bir hamle. Arka yüzeye konulan ses ve açma-kapama düğmeleri hiç de fena bir fikir değil. / © AndroidPIT

Bunun dışında da G2'nin tasarımıyla ilgili can sıkıcı bir unsur yok. 5.2 inçlik irice ekrana rağmen, telefonun kasası gayet kompakt ve ekranı daha küçük olan Xperia Z ile neredeyse aynı boyutlara sahip. Bu etkinin yaratılmasında elbette ekranın etrafındaki çerçevenin gayet ince olmasının büyük etkisi var. G2, telefonun ekran dışındaki alanının küçüklüğü açısından benim piyasada gördüğüm en iyi Android cihaz olabilir.

lg g2 test 7
Devasa ekran, kompakt kasa, daha küçük çerçeve. / © AndroidPIT

G2'nin ön yüzü ise Galaxy S4'le Nexus 4'ün bir karışımı gibi görünüyor. Ekranın hafif yukarıya kaydırılmasıyla kenarlardaki keskin hatların önüne geçilmiş. Plastik arka yüzeyin dokusu gayet düzgün. Donanım butonları kameranın altına, tam ortaya konulmuş. LED özelliği sayesinde, gelen aramalarda ve alarm çaldığında parlayan açma-kapama düğmesi ise hafif yukarıya konulmuş. Ön yüz kamerasının sağında yer alan LED gösterge ise cevapsız aramaları ve başka olayları haber veriyor.  

G2'nin işçiliği gerçekten. Öyle göze batan parçalar, gereksiz ayrıntılar yok. Yuvarlak hatlı arka yüzey sayesinde cihazın elde tutuşu son derece rahat ve gerek ağırlığı, gerekse de boyutlarıyla kesinlikle hantal görünen bir cihaz değil. 

LG G2 studio 6
Pürüzsüz, çıkıntısız, bütünlüklü tasarım. / © AndroidPIT

LG G2 Ekran

G2'nin ekranı tam bir başyapıt. 1.920 x 1.080 piksel (423 ppi) çözünürlüğündeki, 5.2 inçlik bu ekran piyasadaki en iyi akıllı telefon ekranlarından biri durumunda. Aynı zamanda full HD özelliği de bulunan LCD-IPS ekranın renkleri parlak, kontrastlar güçlü- Samsung'un AMOLED ekranlarının aksine abartılı bir doygunluk ve renk patlamaları da söz konusu değil. Direk güneş ışığı altında ekrandan bir şeyler okumak gayet mümkün. Cihazın parlaklık açısından Xperia Z1 ve HTC One gibi üst düzey telefonlardan aşağı kalır bir yanı yok.

lg g2 test 2
Parlaklık açısından Xperia Z1 (solda), HTC One (ortada) ve LG G2 (sağda) arasında büyük farklar bulunmuyor. / © AndroidPIT

LG G2 Yazılım

LG G2, Android 4.2.2'nin yanısıra şirketin kendi arayüzünü barındırıyor. Bu arayüzle birlikte gelen birçok özelliğe rağmen, LG arayüzün biraz fazla cafcaflı ve basit olan genel görünümünde herhangi bir değişikliğe gitmemiş. Kısacası LG, bu şık tasarım ve üstün donanımı; türdeş, cazip ve stil sahibi bir arayüzle birleştirmeyi başaramamış.

lgg21
 LG G2 arka plan teması konusunda fazla seçenek sunmadığı gibi, sunulan alternatiflerden böyle bir telefon için fazla çocuksu. / © AndroidPIT

Tabii bu biraz da zevk meselesi. Zira G2'nin sunduğu yeni yazılım özellikleri arasında gayet faydalı ve değerli fonskiyonlar da mevcut. Mevcut pencerenin üstüne iki tane daha yeni uygulama açmaya imkan tanıyan QSlide mini uygulama özelliğinin yanısıra G2'de "Slide Aside / Kenara Kaydır" adı verilen yeni bir özellik de bulunuyor. Bu özellik sayesinde üç parmağınızı sola kaydırarak üçe kadar uygulamayı aynı anda açabiliyor, sonra bunlardan kullanmadıklarınızı kenara kaydırabiliyorsunuz. Aynı şekilde yine üç parmağınızı sağa kaydırarak açık olan uygulamaları sekme olarak kenarda görebiliyorsunuz. 

lgg22
Q-Slide vd Slide Aside özellikleri aynı anda birden fazla uygulamayı kullanmak için ideal. / © AndroidPIT

Yine pratik yazılım özelliklerinden bir başkası da ekranın alt kısmında bulunan ekran üzeri butonları. Bunları altı farklı seçenekle dilediğiniz düzenlemeniz ve görevler atamanız mümkün. Ayrıca LG kenarda açma-kapama düğmesi bulunmuyor diye üzülenleri de düşünmüş ve "Knock On" adı verilen bir özellik koymuş. Telefonu açmak için ekrana iki kere üst üste dokunmanız yeterli oluyor. Kapatmak içinse ana ekrandaki boş bir alana ya da konum listesine iki kez üst üste dokunmanız yeterli oluyor. Benim yaptığım testte bu fonksiyon çoğunlukla çalıştı ama birkaç keresinde ekrana iki değil üç kez dokunmak zorunda kaldım. 

G2'de ayrıca bir misafir modu da bulunuyor. Telefonunuzu bir başkasına ödünç verdiğinizde kullanabileceğiniz bu özellik sayesinde, ikinci kişi sadece sınırlı bir kullanım hakkına sahip oluyor. Misafir modunda kullanılmasına izin vereceğiniz uygulamaları kendiniz belirliyorsunuz. Maksimum uygulama limiti 30.

lgg23
Hareket ve ön dokunmatik tuşlar cihazın ilgi çekici yazılım özellikleri arasında bulunuyor. / © AndroidPIT

Son olarak G2'de, Galaxy S4'den bildiğimiz jest ve hareketlerle çalışan bazı fonksiyonlar da var. Örneğin telefona kulağınıza götürdüğünüzdeki dönme ekranı sayesinde telefon açılıyor ve çalma sesi sona eriyor. Diğer "smart" fonksiyonlar arasında ekrana baktığınız sürece ya da bir videoyu durdurup başka tarafa baktığınızda ekran kilidinin otomatik olarak devreye girmemesi de bulunuyor. 

LG G2 Performans

Sekiz çekirdekli Qualcomm Snapdragon 800 işlemcisi bulunan G2, bu açıdan piyasanın en iyi Android cihazları arasına giriyor. Benim test ettiğim süre boyunca hiçbir yavaşlama ya da gecikmeye tanık olmadığını gibi, Internet'te gezinirken de herhangi bir peformans sorunuyla ya da uzun bekleyişlerle karşılaşmadım.

G2'nin işlemcisinin gücü benchmark testleri yapan AnTuTu'dan aldığı 30 bin puanla sınıfı geçmiş durumda. Bu benchmark testleri pratik kullanım açısından yüzde yüz fikir vermese de, iyi birer performans göstergesi oldukları kesin. 

lg g2 screenshots 4
G2, An-Tu-Tu testinde sınıfı geçiyor. © AndroidPIT

LG G2 Kamera

G2'nin kamerası da bir akıllı telefon kamerası için gayet iyi bir performans sunuyor. 13 megapiksel kalitesinde fotoğraf veren kamerada, düşük ışık koşullarında ve titrek ellerdeyken çok faydası olan resim sabitleme ekstrası da bulunuyor. Gerçekten de G2'yle çekilen fotoğrafların kalitesi oldukça yüksek ve kötü ışıkta da gayet tatminkâr resimler elde edebiliyorsunuz. G2'nin kamerasını diğer yeni cihazlar Sony Xperia Z1 ve Cyber-shot QX10 ile yaptığım testte LG'nin resimlerde oynama yapan yazılımının netliği biraz fazla kaçırarak bazı ayrıntıların kaybolmasına neden olduğunu da gördüm.  Bu durum fotoğraflarını daha sonra manuel olarak oynamak isteyenler için bir dezavantaj teşkil etse de G2 ortalama akıllı telefon kullanıcısı için gayet iyi fotoğraf kalitesi sunuyor. 

lg g2 kamera 3
Kendi analog fotoğraf makinamın G2'yle çektiğim fotoğrafı gayet net ve kaliteli görünüyor. / © AndroidPIT

Kameranın kullanımı da gayet pratik ve donanım butonlarının dışında, G2 odaklayacağınız alanı manuel olarak seçmenizi sağlayan bir manuel odaklama seçeneği de sunuyor. Ayrıca, ekran kapalıyken, kamerayı ses kısma butonuna basarak doğrudan çalıştımanız da mümkün.   

lg g2 kamera 1
HDR modunda G2. Açık mavi hat biraz patlamış olsa da genel olarak güzel bir fotoğraf. © AndroidPIT

LG G2 Pil

LG'nin parlak ve kaliteli ekranları kadar gurur duyduğu özelliklerden biri de cihazlarına koyduğu piller. LG marka telefonlar eşdeğer rakiplerine oranla genellikle şarj konusunda daha iyi performan veriyorlar. G2'nin 3.000 miliamper/saniye gücündeki pili, enerji tasarrufuyla dikkat çeken Snapdragon 800 işlemciyle birleşince bu seviye bir telefon için fena olmayan bir pil performansı sunuyor. Tabii pil performansı konusunda net bir şey söylemek için telefonu bir süre daha kullanmak gerekiyor ama benim cihazı yoğun biçimde kurcaladığım test esnasında şarj performansı olarak memnun kaldığımı söyleyebilirim. G2 bu alanada muhtemelen rakiplerinden daha iyi bir performans sergileyecektir.

LG G2 Teknik Özellikler

Teknik açıdan bakıldığında G2'nin neredeyse tüm özellikleri piyasanın en iyileriyle yarışacak düzeyde. İşlemci, ekran, kamera ve pil Android telefonlar arasında olabilecek en yüksek değerleri taşıyorlar. Tabii bu durum cihazın fiyatına da yansıyor. G2'nin 32 GB dahili belleğe sahip olan versiyonun Avrupa satış fiyatı 649 Euro (yaklaşık 1754 TL) olarak belirlendi. Şu anda Android piyasasının en çok satılan telefonu olan Galaxy S4'ün 32 GB versiyonu, Avrupa'da halen G2'den daha pahalı satılıyor. Elbette G2'nin fiyatı zaman içinde biraz daha düşecektir. Cihazın 16 GB versiyonunun açılış fiyatı ise 499 Euro (yaklaşık 1348 TL). 

  LG G2
İşletim sistemi Android 4.2.2 
Ekran 5,2 inç, LCD IPS, Full HD (1.920 x 1.080 Piksel), 423 ppi
İşlemci Qualcomm Snapdragon 800, 2,26 GHz
RAM 2 GB
Dahili bellek 16/32 GB
Kamera 13 MP, optik görüntü sabitleyici (arka); 2,1 MP (ön)
Bağlantı WLAN, 3G, LTE, Bluetooth 4.0
Pil 3.000 mAh
Boyut 138,5 x 70,9 x 8,9 mm
Ağırlık 140 g
Fiyat 499 € (1348 TL) (16 GB), 649 € (1754 TL) (32 GB)
Geliş tarihi (Avrupa) 30 Eylül 2013
lg g2 test 6
LG G2: Ufak tefek sorunlarına rağmen klas bir telefon. © AndroidPIT

Son Söz

LG, G2 ile teknoloji düşkünlerini bir kez daha heyecanlandırmayı başardı. Donanım butonlarını arka tarafa yerleştirme fikri bana baştan beri sempatik görünmüştü zaten ve telefonu kullanmaya başlayınca bunun hiç de kötü bir fikir olmadığını gördüm. Cihazın ekranı son derece parlak, kamerası gayet klas ve tüm donanım özellikleri piyasanın en iyileri.  Ayrıca 5.2 inçlik ekrana rağmen G2'nin kasası son derece kompakt ve elde tutuşu gayet rahat. Benim açımdan bu cihazın sadece iki eksiği var: Birincisi LG'nin kendi kullanıcı arayüzünün bu telefona yakışmayan çocuksu görünümü, ikincisi de bir HTC One hayranı olarak bir türlü ısınamadığım parlak plastik yüzey malzemesi. Ama bunlara rağmen, G2 kesinlikle birinci sınıf bir telefon.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!