This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 3 comments

[İnceleme] Motorola Moto G: Uygun fiyatlı halk telefonu

Henüz Türkiye'ye gelip gelmeyeceğini bilmiyoruz ama Motorola, Galaxy S4 ve iPhone 5s gibi piyasanın üst düzey cihazlarıyla yarıştırdığı yeni telefonu Moto G'yi Avrupa'da 200 Euro'nun altında bir fiyatla satacak. Ofisimize gelen Moto G'yi test ettiğim sürede, Motorola'nın gerçekten de çok zekice bir ürün politikası izleyerek, geniş kitleler için uygun fiyatlı ama kaliteli bir telefon ürettiğini gördüm. 

moto g 1

Tasarım ve işçilik

Moto G'nin tasarımı, şu sıralar akıllı telefon dünyasına egemen olan köşeli hat modasını ve gitgide incelen kasa trendini takip etmiyor. Öyle ki cihazın en kalınlaştığı nokta olan kıvrımlı arka taraf 1.2 cm kalınlığına erişirken, en ince olan kısmı da 6 mm'nin üzerinde. 

moto g 9
Hafif kavisli arka yüzey: Moto G'nin yandan görünümü. / © AndroidPIT

Elbette cihazın aynı ailenin üyesi olan Moto X'le arasında ciddi benzerlikler var. Her iki telefon da hafif pürüzlü polikarbonat malzemeden yapılma, değiştirilebilir arka kapağa sahip. Aynı şekilde her iki cihazın üstünde de kulaklık girişi bulunurken, arka-üst bölümde kamera lensi, LED flaş ve Motorola logosu da var. Tıpkı Moto X'de olduğu gibi Moto G'de de birçok farklı renk arasından seçim yapabiliyorsunuz. 

motorola moto g 1 fb
Siyah, pembe ya da başka bir renk. Moto G'de renk seçimi konusunda özgürsünüz. / © AndoidPIT

Moto G'de ekranın etrafında parlak plastik bir kenarlık bulunuyor ve bu çerçeve bir anlamda hafif pütürlü kasa ile ekran arasında optik bir köprü görevi görüyor. Cihazın ön tarafının tasarımı gayet minimalist tutulmuş. Öne bölümde sadece telefon hoparlörü ile ön yüz kamerası dikkat çekiyor. Moto G'nin dikkat çekici yönlerinden biri benzerlerinden daha ağır olması. Öyle ki 142 gramlık ağırlığıyla cihaz, Google'ın yeni çıkan telefonu Nexus 5'ten 13 gram, hatta 5,2 inçlik devasa cihaz LG G2'den bile 3 gram daha ağır. Ancak telefonu elinize alınca anlayacaksınız, bu ağırlık elinizde sağlam ve kaliteli bir alet tuttuğunuz hissine katkıda bulunuyor. Öyle ki fiyatını bilmiyor olsanız, Moto G'yi ilk elinize aldığınızda onun piyasanın pahalı telefonlarından biri olduğunu düşünebilirsiiz. Önceki tecrübelerimizden biliyoruz, ucuz telefonlar hiçbir zaman bu kadar şık ve kaliteli görünmezler. 

moto g 6
Parlak siyah ekran çerçevesi ve daha mat arka yüzey kaplamasıyla Moto G'nin alt tarafı böyle görünüyor. / © AndroidPIT

Ekran

4,5 inç büyüklüğündeki ekran, 1,280 x 720 piksel çözünürlüğe ve 326 ppi ekran yoğunluğuna sahip. Açıkçası bu ekran da boyut ve kalite olarak benim beklentilerimi karşıladı. Öyle ki Moto G'nin HD ekranını, daha üst düzey telefonların full HD ekranlarıyla kıyaslayınca aradaki fark da çok büyük değil. Farklı açılardan bakıldığında kalite çok fazla düşmediği gibi, genel ekran parlaklığı da HTC One ya da LG G2 gibi piyasanın kodamanlarıyla yarışacak kadar iyi. Hem bu cihazların MOto G'nin iki ya da üç katı fiyata satıldığını da unutmayalım. 

moto g 3
Moto G'nin HD ekranı gayet tatmin edici. / © AndroidPIT

Yazılım

Moto G'yle birlikte Motorola, Android'e kendi damgasını vuracak ilave arayüz fikrinden de tamamen vazgeçmiş bulunuyor. Artık Motoblur tarih olmuş durumda ve bu cihazda en saf ve pür haliyle Android'in ta kendisini bulacaksınız. Avrupa'ya gelecek olan ilk parti cihazlarda Android 4.3 bulunurken, söz konusu ilk parti telefonların Ocak 2014'te Android 4.4 KitKat güncellemesini almaları bekleniyor. Bu da yine, bu fiyat segmentindeki bir telefon için çok normal değil. Öyle ki ucuz telefonların en son Android güncellemesini almaları bazen aylar sürüyor, bazen de hiç almıyorlar. 

Moto G'de diğer büyük markalardan bildiğimiz "bloatware" adı verilen, üreticiye ait işe yaramaz uygulamalar bulunmuyor. Üreticinin ilavesi olarak telefonla birlikte gelen uygulamalar sadece Motorola Geçiş, Assist, Care ve UKW Radio'dan ibaret. Motorola Geçiş zaten, SMS mesajlarınızı, arama kayıtlarını, SIM kontaklarını, ses ve ekran ayarlarını eski telefonunuzdan Moto G'ye taşımanıza yarayan faydalı bir uygulama. Assist ise siz toplantıdayken ya da geceleri ses seviyesini otomatik olarak ayarlayan ve gerektiğinde telefonunuzun sesini kısan faydalı bir kişisel asistant. Care Motorola'nın yardım ve destek portalı vazifesini görüyor ve bu uygulama üzerinden Moto G'yle ilgili sorularınızı sorabiliyorsunuz.  

moto g assist gecis
Motorola Geçiş (solda) eski telefonunuzdan Moto G'ye geçmenize yardım ederken, Assist (sağda) de günlük hayatınızı kolaylaştıracak bir uygulama olarak düşünülmüş.  / © AndroidPIT

Kamera

Moto G'nin kamerası 5 MP çözünürlüğünde fotoğraf verirken, fotoğrafların çok da kaliteli olduğu söylenemez. Benim yaptığımın denemelerde fotoğraflar genellikle ortalam bir kalitede çıkarken, kontrast, netlik ve renkler açısından sadece tatmin edici olduklarını ama herhangi bir üstünlüğe sahip olmadıklarını söyleyebilirim. Elbette fotoğraf kalitesi açısından Moto G, Note 2 ya da LG G2 gibi üst düzey cihazlarla yarışamıyor ama bu fiyat segmentindeki en iyi kameraya sahip telefon olduğu söylenebilir. Moto G'nin kamerasıyla ilgili en büyük sorun ise direk güneş ışığı altındaki fotoğraflarda ortaya çıkıyor.

Diğer yandan cihazda Android stok uygulamaları arasında gelen çok faydalı be iyi düşünülmüş bir kamera uygulaması bulunuyor. Örneğin fotoğraf çekerken sol taraftan çıkan ve HDR ya da panorama gibi opsiyonları ayarlamaya yarayan halka biçimindeki menü gayet faydalı. Ayrıca odak noktasını ve pozlama ölçeğini de dilediğiniz gibi hareket ettirebiliyorsunuz. Ekranın herhangi bir yerine tıklayarak kamerayı anında çalıştırma işlevi de gayet sorunsuz çalışıyor. Video modunda normal video kaydı dışında, daha düşük kaliteyle de olsa bir döngü halinde video kaydetme opsiyonu da mevcut. 

moto g 7
Fotoğraf çekerken soldan çıkan halka şeklindeki menü gayet kullanışlı. / © AndroidPIT

İşlemci ve performans    

Moto G'de 1.2 GHz'lik dört çekirdekli Snapdragon 400 işlemcinin yanısıra 1 GB sistem RAM'i bulunuyor. Bu özellikler üst düzey akıllı telefonlarla kıyaslandığında daha düşük olabilir, ama Moto G'nin donanım ve yazılımı birbiriyle gayet uyumlu çalışıyor. Kendi yaptığım testlerde performans gayet akıcıydı ve herhangi bir hata, çökme ya da gecikme sorunuyla karşılaşmadım. Öyle ki grafik olarak telefonu hayli zorlayabilecek olan Real Racing 3 gibi bir oyunda bile sorun yaşamadım. Dokunmatik ekran hassasiyeti ve hızı açısından da herhangi bir sorun göremedim. 

Pil

Pil performansı Motorola'nın öne çıkardığı unsurlardan bir diğeriydi. Şirket Moto G'nin tanıtımlarında 24 saat pil ömrü vaat ediyor ve gerçekten de Moto G'nin 2,070 mAh gücündeki pili bu seviye ve bu ekran büyüklüğündeki bir cihaz için gayet iyi. Kendi yaptığım testte Wi-Fi'yı ve mobil veriyi açık tutup, ekranı en yüksek parlaklığa getirdim, resim ve video kaydı yaptım, Google hesabımı senkronize ettim, Play Store'dan birçok uygulama indirdim ve Real Racing 3 adlı oyunu oynadım. Buna rağmen 7 saatlik yoğun kullanımın ardından cihazın pili halen % 30 seviyesindeydi. En başta telefonu ful şarja getirmediğim de hesaba katılırsa, Moto G gerçekten de günlük kullanımda bir tam gün boyunca sizi rahat rahat idare edebilecek pil kapasitesine sahip görünüyor. 

Teknik özellikler ve fiyat 

Moto G teknik özellikleri açısından orta sınıf bir telefon olarak adlandırılabilir. Dört çekirdekli işlemci ve 1 GB RAM sayesinde Android 4.3 işletim sistemi cihazda sorunsuz çalışıyor. 5 MP'^lik kamera muhteşem değil ama bu fiyat seviyesi için gayet iyi. Türkiye'ye gelir mi, gelirse fiyatı ne olur bilmiyoruz ama cihazın 16 GB versiyonunun ABD'de 199 USD (yaklşaık 400 TL) gibi çok uygun bir fiyata satılacağını tekrar hatırlatalım.

İşte bir bakışta Moto G'nin özellikleri: 

  Motorola Moto G
İşlemci Qualcomm Snapdragon 400, dört çekirdekli, 1,2 GHz
Ekran 4,5 inç, 1.280 x 720 piksel, 329 ppi, LCD
RAM 1 GB
Dahili Bellek 8/16 GB
Boyutlar 129,9 x 65,9 x 6-11,6 mm (arka yüzey kavisli)
Ağırlık 143 Gram
Pil 2.070 mAh
Kamera 5 MP (arka), 1,3 (ön)
Bağlantı GSM/GPRS/EDGE/UMTS/HSPA+, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS, GLONASS
Yazılım Android 4.3 Jelly Bean
Avrupa Fiyatı 169 Euro (8 GB), 199 Euro (16 GB)

Sonuç

Google tarafından satın alınan Motorola, yeni çıkardığı bu telefonla piyasa trendlerinden haberdar olduğunu kanıtlamış oldu. Öyle ki mobil cihaz piyasasında asıl potansiyel pahalı, üst düzey cihazlarda değik, seri olarak satılabilecek olan hesaplı orta düzey cihazlarda. Bazı Çinli markaların yüksek satış rakamları da bunu gösteriyor zaten. Sonuç itibarıyla, Moto G çok uygun fiyatlı bu fiyata göre ve gayet kaliteli bir telefon; dolayısıyla da Android'i milyonlarla buluşturmaya aday. 

3 comments

Yeni yorum yaz:
  •   7
    Garez 19.Kas.2013 Link to comment

    169€ nasıl 700~800TL olsun? en fazla 199€ olabilir...

  • hollandada satışa çıktı mi bu telefon birde Huawei p6 ile arasında büyük bi performans farkı bulunur mu

  • Motorola gerçekten iyi bir iş çıkarmış. Eğer Türkiye'ye gelirse 700-800 TL'ya çok satar.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!