This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

[İnceleme] Nexus 5: Kaliteli ama mükemmel değil!

Nexus meraklılarının aylardır beklediği duyuru nihayet yapıldı ve Google-LG ortaklığının son ürünü olan Nexus 5, belli ülkelerde piyasaya çıktı. Biz de okurlarımızın merakını dindirmek için çıkar çıkmaz ofisimize gelen Nexus 5'i ayrıntılı bir incelemeye tabi tuttuk. Nexus 5'in vaatlerini yerine getirip getirmediğini okuyun ve kendiniz görün. 

Not

Artı

  • Uzun ömürlü
  • Bütçe dostu
  • Hızlı
  • Harika bir ekranı var

Eksi

  • Ortalama kamera
  • Micro SD yuvası yok
  • Pil

Google Nexus 5 Tasarım ve İşçilik

Güney Kore şirketi LG tarafından G2 model alınarak üretilen Nexus 5'de, G2'nun arka tuşları ve kavisli arka yüzeyi gibi güzellikleri olmasa da, aynı işçilik kalitesini bu cihazda da görmek mümkün. Nexus 4'ten farklı olarak yeni nesil Nexus'ta gümüş renkli çerçeve, yuvarlak hatlı ekran camı ve kenarlardaki kavisler bulunmuyor.  Nexus 5 son derece köşeli bir telefon. Önü G2'ya, arkası Nexus 7'ye benzeyen bir telefon düşünün, işte karşınızda Nexus 5! Tasarım anlamında illa ki eleştirilecek bir şey varsa, o da cihazın biraz basit ve ucuz göründüğü olabilir. 

Nexus 5 logo
Nexus 5'in arka yüzeyi Nexus 7'yi andırıyor. / © AndroidPIT

Tıpkı Nexus 7'yde olduğu gibi kauçuk haline getirilmiş plastikten imal edilen kasasıyla Nexus 5'in verdiği tutuş hissinde herhangi bir sorun yok. Köşeli olmasına rağmen cihazın ele oturuşu gayet iyi ve neredeyse 5 inçlik ekrana rağmen ekranın etrafındaki çerçeve çok küçük tutulduğu için elinizde dev bir alet tutuyormuş gibi hissetmiyorsunuz. İlginçtir, Nexus 5'in ses butonları da Nexus 4'e oranla son derece köşeli; genel tasarımdaki yuvarlaktan daha köşeli bir anlayışa geçiş butonlarda da muhafaza edilmiş. 

Nexus 5 camera sensor
Nexus 5'in kamera lensi üst köşede. / © AndroidPIT

Ekranı daha büyük olmasına rağmen Nexus 5'in boyu Nexus 4'ten çok da farklı değil. Cihazın ön yüzünde, ses alıcı, sensörler, kamera ve LED bildirim ışığı bulunurken, arkada hafif silikleştirilmiş Nexus logosouyla, üst köşede, arka kapağın üstünde bulunan kamera lensini görüyoruz. 

Nexus 5 unboxing microUSB speakers
Çifte ızgaradan biri hoparlörü, biri de mikrofonu barındırıyor. / © AndroidPIT


Cihazda altındaki USB girişinin yanında biri mikrofonu, diğeri de mono hoparlörü içinde barındıran iki adet hoparlör ızgarası bulunuyor. Cihazın solunda ses butonu, sağında ise açma-kapama ve micro SIM yuvası bulunuyor. Tabii yine birçoklarının eleştireceği noktaya geliyoruz. Nexus 5'te ne yazık ki çıkarılabilir pil ve dolayısıyla da açabileceğiniz bir arka kapak yok. Ancak Nexus 4'e oranla şoklara karşı daha dayanıklı polikarbonat malzemeden yapılma arka kapak sayesinde elimizde daha sağlam bir telefon tuttuğumuz kesin. 

Nexus 5 Android 4 4 UI
Daha köşeli ve keskin tasarımına rağmen Nexus 5'in tutuşu gayet düzgün. / © AndroidPIT

Google Nexus 5 Ekran

Nexus 5'in 4.95 inç boyutundaki, Full HD IPS LCD ekranı, 1,920 x 1,080 piksel çözünürlüğe ve 445 ppi ekran yoğunluğuna sahip. Ekran Nexus 4'e oranla hem daha net, hem de daha parlak görünüyor ve renklerde genel olarak bir pembe hakimiyetinin olduğundan söz edilebilir. Beyazlar gayet güzel ve dengeli görünse de, benim şahsi kanaatim ekranın genel olarak Nexus 4'e oranla kontrast ve doygunluk açısından sadece bir tık ötesinde olduğu yolunda. Ekranın netliği sayesinde Nexus 5'te video izlemek yada Internet'te gezinmek büyük bir zevk. 

Nexus 5 tela quality
Nexus 5'in ekran parlaklığı ve piksel yoğunluğu dikkat çekici.  / © AndroidPIT

Google Nexus 5 Ekstralar

Nexus 5'in 4.95 inç boyutundaki, Full HD IPS LCD ekranı, 1,920 x 1,080 piksel çözünürlüğe ve 445 ppi ekran yoğunluğuna sahip. Ekran Nexus 4'e oranla hem daha net, hem de daha parlak görünüyor ve renklerde genel olarak bir pembe hakimiyetinin olduğundan söz edilebilir. Beyazlar gayet güzel ve dengeli görünse de, benim şahsi kanaatim ekranın genel olarak Nexus 4'e oranla kontrast ve doygunluk açısından sadece bir tık ötesinde olduğu yolunda. Ekranın netliği sayesinde Nexus 5'te video izlemek yada Internet'te gezinmek büyük bir zevk. 

Nexus 5 tela quality
Nexus 5'in ekran parlaklığı ve piksel yoğunluğu dikkat çekici.  / © AndroidPIT

Google Nexus 5 Yazılım

En saf Android deneyimini sunmak için yola çıkan Nexus serisinin son cihazı, elbette Android'in en son ve en taze sürümü olan Android 4.4 KitKat'la piyasaya çıktı ve şu anda bu işletim sistemini kullanabileceğiniz tek cihaz olma özelliğini taşıyor. Bize gelen 16 GB bellekli cihazın 12.55 GB'lık kısmı kişisel kullanıma ayrılmıştı. KitKat'la gelen yenilikleri ve tasarım değişikliklerini zaten daha önce özetlemiştik, ama benim şahsi kullanımım sonrası dikkatimi çeken unsurlardan biri yeni Hangouts uygulamasının SMS'le entegre edilmesi oldu. Bunun dışında yeni sürümde Google Now'ın kendi ana ekranı bulunuyor ve doğrudan ana ekran üzerinden sesli arama yapabiliyorsunuz. 

nexus5 home screen
Şeffaf gösterge ve daha büyük ikonlar yeni KitKat'ın dikkat çeken özellikleri arasında. / © AndroidPIT

Android 4.4 güncellemesini beklemeden cihazınıza nasıl yükleyeceğinizi daha önce AndroidPIT'te işlediğimiz Google Experience Launcher da çok büyük bir değişiklik getirmese de, gayet temiz, sade ve fonksiyonel görünüyor. KitKat'ın şeffaf sistem göstergeleri sayesinde herhangi bir uygulamada olan biteni daha net görebiliyor olmanız yeni sürümün artılarından bir başkası. Ayrıca uygulama ikonlarının büyüklüğü de dikkat çekiyor.

nexus5 78
Yeni KitKat launcher daha parlak ve ferah. / © AndroidPIT/Google

 Yeni Android'de benim hoşuma giden bir diğer özellik de ana renk olarak mavinin yerine beyazın kullanılması sayesinde ortaya çıkand aha iç açıcı ve hafif görünüm. Aynı şekilde uygulamaları tam ekran görüntüleme opsiyonunun da gayet kullanışlıu olduğunu söylemek lazım. 

AndroidPIT Nexus5 Camera 10
Yapay ışık altında Nexus 5 (solda ve sağdaki) kamerasında denge sorunu görülürken, Nexus 4 (ortada) baskın sarı renge rağmen daha iyi performans verdi.  / © AndroidPIT

Google Nexus 5 Performans

Donanım özellikleri açısından Nexus 5'e diyecek bir şey yok. 2.3 GHz'lik, dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 800 işlemci kağıt üstünde dört dörtlük görünse de, ekranı yukarı-aşağı sürükleme işlemini üst üste tekrarladığınızda Nexus 4'tekine benzer bir gecikme bu cihazda da yaşanıyor. AnTuTu performans testinde ise Nexus 5, HTC One'dan daha düşük bir skor elde etti. Ancak diğer benchmark testlerinde Nexus 5'i sadece iPhone 5s ve Galaxy Note 3 gibi yeni cihazlar geçebiliyor. Ben kendi yaptığım testlerde ciddi bir gecikme ya da yavaşlama sorunu görmediysem de, kamera uygulamasının beklediğim kadar hızlı çalışmadığını da söylemeliyim. Ancak fiyat-kalite açısından baktığımızda bu fiyata böyle bir işlemciyi başka yerde bulamayacağımızı da unutmamak gerekiyor. 

AndroidPIT Nexus5 Nexus4 LGG2 Benchmarks
AnTuTu test sonuçları: Nexus 5 (solda), Nexus 4 (ortada) ve LG G2 (sağda). / © AndroidPIT

Google Nexus 5 Kamera

Nexus 5'in arka yüz kamerası 8 MP çözünürlüğünde ve optik resim sabitleyici özelliğiyle birlikte geliyor. Gerçi cihaz henüz elimize yeni geçtiği için kamerayı uzun uzadıya inceleme şansım olmadı ama yaptığım başlangıç testlerinden aldığım souçların çok da heyecan verici olduğunu söyleyemem. Evet önceki nesle oranla, düşük ışıkta çekilen fotoğrafların kalitesi yükselmiş durumda, ama otomatik beyaz dengesi açısından sorunlar bulunuyor. İlk bakışta söyleyebileceğim şey Nexus 5'in fotoğraf kalitesi açısından LG G2'yi aratacağı yolunda. Gün ışığında çekilen fotoğraflarda ise, Nexus 5, serinin önceki cihazı Nexus 4'e göre çok az da olsa daha iyi odaklanmış bir görüntü sağladı. Düşük ışıkta yaptığım iç mekan çekimlerinde ise Nexus 5, 4'e oranla belirgin biçimde daha iyi fotoğraf verse de, sarı rengin aşırılığı can sıkıcıydı. 

AndroidPIT Nexus5 Camera
Nexus 5 kamerasında Photo sphere, HDR+ ve optik resim sabitleyici özellikleri bulunuyor. / © AndroidPIT

Google Nexus 5 Pil

Nexus 5'in, 2,300 mAh kapasitesindkei lityum bataryası daha iyisini bekleyen okurları hayaql kırıklığına uğrattı. Cihazın model alındığı G2 gibi 3,000 mAh'lık pille geleceğine dair spekülasyonlar yapılan yeni Nexus'da, Android 4.4'le birlikte gelne pil dostu düzenlemeler sayesinde bu etkiyi rahatsız edici şekilde hissetmeyebilirsiniz. Ayrıca şarj etme hızının da Nexus 4'e oranla daha hızlı olduğunu söyleyebilirim. Ama yine de ekranın büyüklüğü ve parlaklığı ile, pek de pil dostu sayılmayacak işlemci düşünüldüğünde Nexus 5'in en çok şikayet edilen yönlerinden birinin şarjı olacağını şimdiden söylemek mümkün. 

nexus 5 weiss 628
Nexus 5, Nexus 4'ün güçlü olduğu alanlarda iyi, güçsüz olduğu alanlarda ise benzer. / © Google

Google Nexus 5 Teknik Özellikler

İşlemci Dört çekirdekli, Qualcomm Snapdragon 800 işlemci, 2.3 GHz, Adreno 330 grafik
Ekran 4.95 inç, Full HD IPS TFT, 445 ppi, Gorilla Glass 3
RAM 2 GB
Dahili bellek 16/32 GB, artırılamaz
Boyutlar 137.84 x 69.17 x 8.59 mm
Ağırlık 130 g
Pil 2,300 mAh
SIM micro-SIM
Kamera 8 MP (arka yüz) OIS, 1.3 MP (ön yüz) 
Bağlantı NFC, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth v4.0
Yazılım Android 4.4 KitKat
Diğer Ayrıntılar Qi Wireless Şarj, seramik açma-kapama ve ses butonları
Fiyat (ABD) 349 USD (16 GB) / 399 USD (32 GB)

Son Söz

Nexus 5 birçoklarının uzun zamandır heyecan ve sabırsızlıkla beklediği bir cihaz olarak birçok açıdan beklentileri karşılıyor. Başta fiyat/kalite oranı olmak üzere, performans ve ekran kalitesi açısından da Nexus 5 gerçekten harika bir cihaz. Ancak pil ömrü, kamera performansı, pilin çıkarılamayışı ve çok da parlak olmayan ses çıkış Nexus 5'in olumsuz özellikleri arasında gösterilebilir. Özetle, yeni Nexus, serinin bir önceki cihazı olan Nexus 4'ün zaten iyi olduğu hız ve ekran gibi yönlerini daha da geliştirirken, onun çok da parlak olmadığı pil ve kamera gibi özelliklerde pek bir değişiklik getirmiyor. Ancak, sizin için stok Android deneyimi önemliyse ve fiyat/kalite oranını önemsiyorsanız Nexus 5 ideal cihaz olabilir. 

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!