This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

[İnceleme] Samsung Galaxy S4 İlk Test: Sınırlara Dayandı

Samsung, Galaxy S4 ile yine teknik açıdan gelinebilecek sınırları netleştirdi. Ve bu sınırlar ürkütücü bir gerçeklikle bize donanım açısından çok fazla bir beklentiye girmememizi söylüyor. İnovasyon donanımdan başka bir yerde: Yazılım veya tasarım ve malzemede. Galaxy S4 pek çoğunu sağlıyor fakat hepsini değil.

samsung galaxy s4 teaser

Size Galaxy S4'ün içinde gelen ve tüketiciye sunduğu donanım bileşenlerinin listesini vermek istiyorum: 1920x1080 çözünürlükte Super AMOLED ekran, 2 GB RAM, standart LTE ve en yeni kablosuz ağ teknolojisi WiFi ac.

samsung galaxy s4 test 7
Ekran mühendislik harikası. Burada HTC One ile yan yana görebilirsiniz - ikisinin de parlaklık seviyesi maksimumda.

Ve tam da bu nokta problemin esas kaynağı. İçinizde saniyede 1 GB verri indirlebildiğini bilen var mı? Peki buna ihtiyacımız var mı? Yani tutup da bir cihazda sırf WiFi ac var diye onu almak ister misiniz?

Üreticiler bu sorunun cevabını biliyor ve bu nedenle son senelerde teknik farkındalığı artırmak adına pazarlama stratejileri güdüyor. 

samsung galaxy s4 test 6
Galaxy S4 7.9 mm. / © AndroidPIT

Teknik özellikler geride kaldı. New York'taki sunumda Samsung Galaxy S4'ün işlemcisi hakkında tek bir laf etmedi (iki farklı versiyon olacak: 1.9 GHz Qualcomm Snapdragon / 1.6 GHz Exynos 5 Octa) Bunun yerine yazılım özellikleri üzerinde duruldu ve Galaxy S4 bir akıllı telefon yerine "life companion" (hayat dostu).

Bu nedenle bu Android 4.2.2 ile çalışan "hayat dostu" (aslında birçok üretici tarafından yapılabileceği gibi) bir çok yazılım ile zenginleştirilmiş.

samsung galaxy s4 test
Das Ayarlar menüsü dört ana başlık altında açık bir şekilde düzenlenmiş.  / © AndroidPIT

Dual Shot / Dual Recording

İlk olarak kamera ile başlıyor. Ön ve arka kameralar eş zamanlı kullanılabiliyor. Fotoğraf sadece odaklandığım obje değil beni de fotoğrafı çeken kişi olarak ayrı bir fotoğrafın içinde alıyor. Harika bir özellik; fotoğraf ve videolar hiç görülmediği kadar keskin ve yeni içerikle zenginleştirilmiş. Görüntülü konuşmalarda da kullanıcı karşısındakine dilediği şeyi göstermek istediğinde kendi yüzünü gösteren kamerayı kapatmaksızın çift kamerayı kullanabiliyor.

Sound and Shot - Fotoğrafa ses ekleme

Fotoğraflar ses dosyalarıyla zenginleştirilmiş. Dilersem fotoğraflara ses kayıtları ekleyebiliyorum, böylelikle fotoğrafları izlerken arkada ses kaydı çalabiliyor. Örneğin bir parti fotoğrafını katılımcıları veya sonradan görenleri bilgilendirmek için bir ses dosyasıyla (fotoğraf başına en fazla 9 saniye) tagleyebiliyorsunuz. 

samsung galaxy s4 test 9
Galaxy S4 ön ve arka kamerayı aynı anda kullanabiliyor. / © AndroidPIT

Cinema Photo ve Eraser

Bu özellikler de fotoğraf çekimiyle alakalı. Kamera, görüntüdeki hareket eden ve etmeyen objeleri (pikselleri) birbirinden ayırabiliyor. Sonrasında hareket edenleri ön izlemede silme seçeneğine sahip oluyorsunuz. Örneğin görüntüye giren istenmeyen bir kişiyi fotoğraftan silebiliyorsunuz (Eraser). Bunun tersine dinamik arkafon objeleri de animasyonlu kolaj fotoğraflara (Cinema Photo) eklenebiliyor. Fotoğraf ve video çekimi çok orjinal bir şekilde harmanlandığını görüyoruz.

Sisteme Entegre Edilmiş Simultane Çeviri

Şimdi de sıra Email'den SMS'e, tüm yazılı uygulamalara entegre edilmiş ve Samsung'un Chaton programıyla da çalışan, üzerine bir tek tıklamayla anında istediğini dile çeviriyi sağlayan özellikte. İngilizce-Almanca çeviride çok iyi çalışmadı: "How Are You?" cümlesini "Wie sind Sie" (doğrusu "Wie geht's Ihnen" olmalı) şeklinde çevirdi ve Asya alfabe karakterlerini "desteklenmeyen dil kodu" olarak algıladı. Fakat bunlar tabii abartılmaması gereken zayıf yönler çünkü bu tip bir şeyin sisteme entegre edilmiş olması bile büyük bir şey.

samsung galaxy s4 test 11
"Hayat Dostu" size bir egzersiz programı da sunuyor. / © AndroidPIT

Smart Scroll ve Smart Pause

Bu iki özellik beni (baştaki iki denememde olayı çözemesem de üçüncü denememde kavradım) tatmin etti. Smart Scroll ile websitelerde yukarı aşağı ekrana dokunmadan gidebiliyorsunuz. Smart Pause da videoya bakmadığınızda videoyu durduruyor.

Air View 

Yine sınıfı geçecek bir özellik. İstediğiniz şeyleri yine ekrana dokunmadan halledebiliyorsunuz: Yani maksimum iki santimetreden S4'ü kontrol edebilirsiniz çünkü bu mesafeden parmağınızın işaret ettiği noktayı algılıyor. Ben bu özelliği de çok iyi kullandığımı söyleyemem. Cihaza parmağınızı yaklaştırıp ekranı kaydırmak istediğinizde cihazın sizi ne kadar sürede algıladığını kestiremedim. Bir saniye içinde mi, üç saniye içinde mi? Fakat belki de New York'ta bu özelliği denemek için çok az zamanım vardı bu yüzden tam hükmedememiş olabilirim.

samsung galaxy s4 test airview
Pratik: Air View ile kullanıcı emaillerini ekrana dokunmadan okuyabilir veya silebilir. / © AndroidPIT

Kızıl ötesi uzaktan kontrol

HTC One'da olduğu gibi Samsung Galaxy S4'te de oturma odanızda kullanabileceğiniz bir kızılötesi arayüz mevcut. Yararlı bir özellik.

Müzik senkronizasyonu

NFC aracılığıyla müzik oynatmayı da senkronize bir şekilde yapabilirsiniz. Tabii eğer 10 tane cihaz birbirine bağlı bir şekilde herhangi bir popüler şarkıyı en yüksek seste çalarsa sonuç ne olur bilemiyorum. Bunun dışında Fitness Asisistant gibi pekçok uygulama da bu teknolojiyi kullanıyor.

Galaxy S4'ün başarısının altında yatan en büyük etken şu: "Eğer bir cihaz kullanıcıya xy sunuyorsa o zaman ben ona xyz + %10 sunmalıyım." 

samsung galaxy s4 test 10
Üç Galaxy S4 aynı anda senkronize bir şekilde aynı şarkıyı çalıyor. / © AndroidPIT

Vasat Tasarım

Tabii Samsung'un zayıf yönleri de var. New York'taki sunumda bir meslek arkadaşım "devrim yerine evrim" lafını kullandı. Fakat problem tasarımda hiçbir yenilik olmamasında. Tasarım ve malzeme eskisi gibi hiç değişmeden kalmış. Arka kısım ince ve esnek polikarbon kasadan yapılmış. Eğer S3'ü S4'ün yanına koyarsanız farklılıkları görmek için gerçekten çok yakından bakmanız gerek. Bunun dışında ekrandaki büyüme en büyük farklılık.

samsung galaxy s4 test 1
Güzellikten eser yok: HTC One'ın yanında son derece sönük kalıyor. / © AndroidPIT

Samsung'un bu üst seviye telefonu bu noktada HTC One ve Xperia Z ile karşılaştırılmalı. İkisi rakip de dışarıdan daha kaliteli ve şık gözüküyor.

Sınırlara dayanıldı

Galaxy S4 sonuç olarak iki açıdan sınırlara varıldığını bize gösteriyor. Donanım teknolojisinde bazı limitlere geldiğimiz çok açık: Daha hızlı olmak artık akıllı telefon pazarında bir gösterge değil. Onun yerine devir artık yazılım ve tasarım devri. Ve ikincisinde Samsung'un limitleri olduğu gözüküyor. Hiç de ilgi çekmeyen plastik kasa çok riskli bir stratejiye benziyor ve aynı zamanda risk almaktan da kaçınıldığını vurguluyor: Çünkü S3 son derece başarılıydı, neden çok büyük değişikliklere gidilsin? Bu rahatlık ile birçok şirket kötü günlerin içine daldı. Nokia'yı bir düşünün. HTC ve Sony Samsung'un yeni üst seviye telefonundan kesinlikle korkmamalı. Galaxy S4 eskiden olduğu gibi ortalığı kasıp kavuramayacak.

14 comments

Yeni yorum yaz:
 • Bu arada yorumların için çok teşekkürler :)

 • @Atilla: Karşılaştırma demişken bu ilgini çekebilir :) http://www.androidpit.com.tr/galaxy-s4-islemci-performansi

 • Gerçekten güzel bir siteniz var. Elimden geldiğince ziyaret etmeye yenilikleri takip etmeye uğraşıyorum :)
  Video ve performans testi karşılaştırmalarını bekliyoruz :)

 • Ben de merak ettim bir araştırayım dedim sizin sorunuz üzerine. Ama diğer cihazlara da bakacağım. :)

  Bir video çok yakında gelecek fakat farklı işlemcili S4 karşılaştırması şimdilik mümkün gözükmüyor :). Fakat şunu diyebilirim işlemci performans testlerinde iki modelin de performansını gösteren grafikler çıkar.

 • iPhone örneğini fiyatlandırmaya örnek olarak söyledim yoksa apple kullanmayı apple kısıtlayıcılığı yüzünden bırakalı baya oluyor ama bilgi için teşekkür ederim :)
  Test ve karşılaştırma videosu ne zaman çıkar? Ayrıca farklı işlemcisi olan S4'leri de karşılaştırma imkanı olur mu?

 • @Atilla: Evet dediğim gibi Apple'ın kendi sitesinde sattığı unlocked (sim free, sözleşmesiz) modellerin 16 / 32 / 64 GB'lık seçeneklerinin Amerika fiyatları sırasıyla 649 / 749 / 849 dolar (yani yaklaşık 1175 / 1350 / 1550 TL): http://store.apple.com/us/buy/home/shop_iphone/family/iphone5 Buna 100 TL'lik IMEI kaydını da ekleyip Türkiye'deki taban fiyatını bu şekilde hesaplamak gerek. Gittigidiyor'dan bulduğum en iyi fiyatlı paketi açılmamış unlocked iPhone 5 (16 GB) ise 1775 TL'den satılıyor: http://urun.gittigidiyor.com/cep-telefonu-pda/yepyeni-iphone-5-16gb-beyaz-pasaport-kayitli-79729101

 • Evet anladim.demek istediginizi. Bizzat siz.getirirseniz o fiyata gelebiljr tabii sim free ise.

  Sizin modeli arattim sizde kullanilan islemci Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9.S4 ün Avrupa versiyonunda ise iki tane dört cekirdekli islemci olacak. Amerikada ise dört cekirdekli qualcomm islemci. Bunun nedeninin LTE den kaynaklandigi soyleniyor. Samsung'un kendi cipleri LTE destegi verse de Amerikada bazi band genisliklerine uyarli olmadigi bu yuzden S4 un amerika versiyonunda buyuk iht.bu nedenle qualcomm tercih edilmis.

 • Yurt dışından ülkemize getirirsek anlamında söylemiştim :) Yoksa Türkiye de 500 tl'ye iPhone 5'in kutusunu açmazlar :D Benim asıl sorunum şu: Benim şu anda kullandığım telefon i9305 yani S 3'ün (bildiğim kadarıyla) sadece güney kore de satılan modeli oluyor. Aynı sistem S4'ün işlemcisinde de olacak yani dünya da ve Amerika da satılan işlemci farklı olacakmış. Bunun tam olarak bir nedeni var mı? biliyor musunuz?

 • Evet Amerika'da elektronik özellikle sizin de dediginiz gibi iphone cok ucuz ama sim free olmuyor genelde. Sanirim sim free iphonelar daha pahali. Amerikadaki fiyatlari kesin bilmiyorum bakmak lazim ama digerleri icin de aynisi gecerlidir bence. Ama ben soylediginiz gibi Turkiyede 500 tl ye iphone alinabilecegini hic duymadim acikcasi. :)

 • iPhone 5 16, 32 ve 64 gb'lık modellere göre fiyatlanıyor. Mesela 16 gb'lık iPhone 5 Amerika da Apple Store da 199 dolar gibi gerçekten iyi bir fiyata satılıyor. Ülkemizde ki fırsatçılıktan kurtulursak gerçekten 500 tl gibi ucuz bir fiyata sahip olunabiliyor. Samsung, HTC ve Sony'de bu tür fiyatlandırmalar mevcut mu?

 • Aynen katılıyorum. 650 Euro bandında satması lazım S4'ü. Ama yine de Türkiye giriş fiyatı 2000 TL olur diye düşünüyorum hele hele bazı şirketlerin ön satış hakkını alacağını duydum, tam tekel güçlerini kullanırlar artık birkaç hafta.. Bir de tabii bu memlekette iPhone 5'in 2000 TL civarına satıldığını düşünürsek S4 neden o fiyata gitmesin diye düşünüyor insan. :)

 • Araz 15.Mar.2013 Link to comment

  Yine siz ONE'u elinize almissiniz. Bana o bile nasip olmadi. :) Ha bu arada ONE kaliteli malzeme kullanarak 650 € fiyat etiketine sahipse, S4'te 600 €'dan fazla fiyat gormek hic hos olmaz bana gore. Sonucda donanimda SGS4 cok az farkla ONE'un onune geciyor. Neredeyse eşitler. Samsung iyi fiyat koymali ki, telefon satsin. Şahsi düşüncemdir

 • Araz sana katılıyorum ama yine de Galaxy serisinin üzerine yapışmış olan "kötü tasarım" problemi var. Donanım veya yazılım ne kadar iyi olursa olsun imaj bence önemli çünkü bu en çok yanımızda taşıdığımız obje. Kullanırken de şık bir şey olmasını, ele iyi oturmasını... bu tip şeyleri istiyor insan. Seni temin ederim HTC One'ı eline aldığında beni anlayacaksın :) HTC One bu kritlerlerde S4'e göre çok ileride. (Tabii S4'ü elime almadım ama Andreas'ın incelemesinden okuduğumuz kadarıyla S3'ten farkını anlamak çok zormuş.)

 • Araz 15.Mar.2013 Link to comment

  Beni tatmin etdi. Yazilim ve finanim konusunda Samsungun en uc noktalara dayanacagindan hic bitimizin subhesi yoktu sanirim. Mesele tasarim. E telefonunu hava atmak icin degil, bir performans canavari olarak kullanmak isteyenler icin super ustu bi telefon. Sozum o ki, beni tatmin etmedi sozu sadece ve sadece tasarima dusuyor.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!