This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

[İnfografik] iPhone 5 ile Android Telefonların Karşılaştırması

Apple’ın dün iPhone 5’i tanıtmasından sonra uzun zamandır akıllı telefon alma kararını erteleyenler için artık bir karşılaştırma yapma ve karar verme zamanı. Bu yazımızda hazıladığımız infografik ile Android’in en gözde 4 telefonu olan Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy Note2, HTC One X ve Motorola Droid RAZR HD ile iPhone 5’i detaylı olarak karşılaştırıyoruz. Bakalım en iyi akıllı telefon hangisi.

 

Analiz:

Apple yeni iPhone 5 ile sonunda telefonun ekranını büyütmeye karar vermiş. Bence iyi de olmuş. Zira ekran boyutlarının giderek büyümekte olduğu Android telefonları pastadan giderek daha fazla pay alma yarışında kullanıcılara cazip gelmeye başlamıştı. Apple’ın ekranı Samsung Galaxy Note 2’nin 5.5 inçlik ekranının yanından geçemese de işin içinde cepte taşınabilme gibi bir faktörün olduğu unutulmamalı. 4 inçlik bir  telefon cepte çok daha rahat taşınabilir.

İkinci göze çarpan bir husus ise yeni Apple iPhone 5’in hiçbir şekilde etkileyici bir pil ömrüne sahip olmaması. Zaten Apple’ın dün yaptığı tanıtım sunumunda yeni cihazın pil anlamındaki özelliklerinden hiç bahsedilmedi. iPhone 4S sürümünde 1400 mAh’Lık bir pil gücü ile gelen Apple yeni ürünü iPhone 5’de ise bu gücü ancak 1440 mAh düzeyine yükseltebilmiş. Pil ömrü bakımından iPhone 5 diğer Android akıllı telefonlarının gerisinde.

Apple’ın karşılaştırmada doğrundan kaybettiği bir alan ise haricen arttırılabilir bir hafızasının olmayışı.Yeni iPhone 5’de herhangi bir SD kart girişi bulunmamakta.

iPhone 5’in 8 megapiksellik kamerası diğer Android rakipleriyle aynı. Fakat özellikle kamera karşılaştırmalarında unutulmaması gereken bir nokta her firmanın fotoğraf kalitesinin teknik özellikler kağıt üstünde aynı olsa da faklılaşması.

Telefonların işlemcilerinin karşılaştırılmasında ise biraz dikkatli olmak gerekiyor. Tekrarlamak gerekirse kağıt üzerinde yazanlar ile telefonlar içerisindeki optimizasyon ve bütünlük en önemli hususlardan bir tanesi ve yıllardır sadece bir telefon modeli üzerinde uzmanlaşan Apple’ın diğerlerine karşı doğal bir avantajı var. Ama aşağıdaki infografik tablosuna baktığımızda Apple’ın çift çekirdekli dual core A6 işlemcisinin Samsung Galaxy Note 2’nin dört çekirdekli quad core işlemcisi ile kağıt üzerinde yarışabilmesi pek mümkün görünmüyor.

Sonuç olarak Apple’ın iPhone’ları çok iyi optimizasyon ve yüksek malzeme kalitesi ve prestij kazandırıcı dizaynları ile kullanıcılarını bugüne kadar çok memnun ettiler. Fakat Android platformunda yer alan üreticilerin telefonlarının ne kadar fazla yol ilerlemiş oldukları ve geldikleri nokta aşağıdaki grafiğe biraz göz gezdirince anlaşılıyor. Bence artık Apple’ın işi yeni iPhone 5 ile günümüz koşullarında hiç de kolay değil.

Yarış Başlıyor…


 

Yarışın Galibi

Tamamiyle teknik özelliklerin baz alındığı bu genel karşılaştırmanın galibi dev ekranı ve yüksek performansı ile Samsung Galaxy Note 2 oluyor.

 


Dipnot: Bu arada bu karşılaştırma içerisinde yeni Nokia Lumia 920 neden motoru yakmış görünüyor diyebilirsiniz. Nokia Lumia 920 henüz resmi olarak piyasaya sürülmemiş bir ürün olduğu için yarışta damalı bayrağı göremedi.
 

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!