This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Instagram uygulamasi iPhone camiasinda büyük bir üne ve aynı zamanda yere sahip olmanın haklı gurunu yaşıyor. Bu popüler uygulamanın Android’e uyarlanan versiyonunu inceledik ve test ettik.

Milyonlarca potansiyel müşteriye sahip olan bu ünlü uygulama hakkındaki ilk izlenimlerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
1.0.6 Cihaza göre değişir

Özellikler & Kullanım

Test Cihazları:
-Samsung Galaxy Nexus 4.0.4
-Acer Iconia A500 4.0.3 Custom ROM

 

Instagram uygulaması aslında bir sosyal ağ uygulaması. Fotoğrafarı düzenlemek, fotoğraf yüklemek diğer ağ üyelerinin fotoğraflarını görüntülemek ve benzeri işlemleri Instagram ile yapmak mümkün.


Instagram uygulamasının üreticisi firmanın Facebook tarafından geçenlerde tam tamına 1 milyar dolara satın alınmış olması bu uygulamanın bize sosyal ağ platformlarında çok şey önerebileceğinin sinyallerini veriyor.


Uygulamanın ana ekranı size kullanıcılar tarafından yüklenen fotoları gösteren zaman tüneli hakkında genel bir görünüm sağlıyor. Zaman tüneli ilk sekme içerisinde yer alıyor. Zaman tüneli içerisinde aynı zamanda yorumlarıve de fotoğraflarınıza yapılan beğenileri görüntüleyebiliyorsunuz. İkinci sekmede Instagram üzerinde paylaşılan en popüler fotoğraflara erişebiliyorsunuz. Üçüncü sekmede ise uygulamanın esas oğlanı olan kamera fonksiyonunu buluyorsunuz.


Bu noktada telefonun ön ya da arka kameralarıyla çekeceğiniz fotoğrafları kullanabileceğiniz gibi sistem içerisinde mevcut olan fotoğrafları da kullanmanız mümkün.


Bu fonksiyon içerisinde 18 çeşitli filtreleme seçeneği mevcut. Uygulama fotolarınızı kolayca siyah beyaz ya da sepia formatına çevirip fotoğrafı istediğiniz boyutta ayarlayarak üzerine gün batımı gibi efektleri çok hızlı ve kolay biçimde ekleme imkanı tanıyor. Fotoğraf üzerinde yukarıda saydıklarımız yapabileceklerinizcen sadece bir kaçı. Fotoğrafları döndürmek,  değişik çerçevelerin içerisine yerleştirmek gibi daha bir çok özelliği sadece saniyeler içerisinde yapabilmektesiniz. Fotoğrafınızı düzenlemeyi bitirdikten sonra anında facebook ya da twitter üzerinden paylaşım yapma imkanınız var. Bun yaparken fotoğrafın çekildiği yeri ve de yorumlarınızı ekleyebilirsiniz.


Uygulama menüsünün en son sekmesi ise diğer kullanıcıları ve de girişleri de arayabileceğiniz profil ekranınız olarsak dizayn edilmiş. Uygulamanın ayarları menu içerisinde sağ üst tarafa gömülmüş. Bu bölüm içerisinde diğer servislere erişiminiz ve de profil fotonuz gbi ayarlara ulaşıyorsunuz.
 

Özetle:


Geliştiriciler Instagram uygulamasını Android’e başarılı bir şekilde entegre etmeyi başamışlarsa da bir kaç ufak noktada ufak sıkıntılar gözümüze çarptı. Yüklenen imajların boyutları küçültüldükten zoom yapmak mümkün olamıyor. Ayrıca kullanım ayarlarının karmaşık olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca geliştiricilerin neden iOS versiyonu yerine bir menu geliştirmedikleri de ayrı bir merak konusu.

 

Bu uygulama aslında ne kadar kullanışlı? Bir kere bu uygulama imajları küçülterek yükleme yaptığı için hiç bir profesyonel fotoğrafçının ilgisini çekmeyecektir. Androidpit çalışanları arasında bu konuda farklı düşüncelere olsa da, kişisel fotoprafların bu kadar büyük ölçekte paylaşılmasını sağlayan bir uygulamanın bu kadar ilgi görmüş olmasını noral karşılıyoruz.

 

Ekran & Kontroller

Instagram uygulamasının Androıd versiyonu tıpkı iOS versiyonundaki gibi gözükmekte. Yani başka bir deyişle : şık ve fonksiyonel ve kullanımı kolay. Gizli menülerin sayısının çokluğu bu noktada bir eleştiri olarak adlandırılabilir.

Uygulamanın tablet versiyonu ise henüz bulunmamakta

Hız & İstikrar

Instagram uygulaması bu kategoriden 4 yıldız almakta hiç zorlanmadı. Yükleme zamanları ve de uygulamanın genel performansı genel olarak sorunsuz.

Fiyat/Performans Oranı

Instagram uygulaması Google Play Store üzerinde ücretsiz olarak sunuluyor. Ücretsiz olan uygulamanın çalışması esnasında herhangi bir reklama maruz kalmamak ise gerçekten güzel.

Ekran Görüntüleri:

Instagram Instagram Instagram Instagram

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!