This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 2 comments

Instagram Artık Fotoğraflarınızı Üçüncü Şahıslarla Paylaşabilecek

Tam da Twitter'dan iki büyük darbe almışken Instagram bugün interneti sallayan "Gizlilik Politikası"ndaki değişiklikleri internetle paylaştı. Bundan böyle şirket kullanıcıların Instagram üzerinden paylaştığı fotoğrafları üçüncü partilerle fotoğraf sahiplerine sormaksızın paylaşabilecek.

(c) Kapıcılar Kralı, Instagram, Facebook

Çok değil bundan dokuz ay önce Facebook'un Instagram'ı satın almasıyla herkes Instagram'ın geleceğiyle ilgili şüphe etmeye başlamıştı. Bu aslında her şirket evliliğinde olağan tepkiler. Örneğin Microsoft, Skype'ı aldığında da Skype'ın tamamen paralı olabileceği gibi endişeler dile getiriliyordu. Fakat şimdi bakıldığında Instagram'ın almış olduğu karar gerçekten rahatsız edici seviyede: Şirket artık üçüncü şahıslarla fotoğraflarınızı size sormaksızın paylaşabilecek.

Yankı uyandıran değişiklik hakkında Instagram'ın sayfasına gittiğimde çok kesin ve net tabirlerin olmadığını gördüm. Örneğin bir madde şöyle diyor: 

"Gizlilik Politikasında değindiğimiz kişisel bilginin spesifik kullanımlarının dışında bilgiler size veya başkalarına online reklam ve başka türlü pazarlama araçları da dahil kişisel bilgi içeriğinin sağlanması için kullanılabilir."

Kesin olan bir şey varsa o da kesin tabirlerle bu bilgilerin (veya fotoğrafların) üçüncü şahıslara satılacağından bahsedilmemesi. Bunun aksine birçok internet sitesi Instagram'ın fotoğrafları üçüncü şahıslara satarak son derece büyük paralar kazanacağını iddia ediyor.

Olayın rahatsız edici bir diğer boyutu ise kullanıcılar 16 Ocak'a kadar Instagram hesaplarını silmezlerse otomatikman kendi fotoğraflarının haklarını Instagram'a (ve tabii ki herkesin kullanımına - Instagram'ın sitesinden çıkardığım sonuç bu) teslim etmiş oluyor.

Açıkçası tüm bu kullanıcı sözleşmesi vs bir tarafa şimdiye kadar bir şirketin kullanıcılarını bu şekilde zorladığına şahit olmadım. Hangi şirket kullanıcısına "Ya sev ya terket !" der? Tabii ki bu da insanın şirket hakkında gerçekten şüphe duymasına neden oluyor.

Benim şahsi fikrim atılmış olan bu adımın kullanıcıları şüpheye düşürebileceği ve Instagram'dan başka bir benzer uygulamaya saptırabileceği (örneğin Twitter'a) yönünde.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yine de Instagram'da kalacağım diyor musunuz?

Kaynak: Instagram

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!