This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Intel’den ARM’ye meydan okuma: Bay Trail Atom

Intel, rakibi ARM’nin egemen olduğu mobil sektörden daha fazla pay almak için kolları sıvadı ve Bay Trail serisi işlemci yongalarını tanıttı. Yeni işlemciler tabletleri de içine kapsayan düşük güç tüketimli cihazlar için tasarlandı.

Intel Baytrail angle 2
Bay Trail serisi daha önce Ivy Bridge'de kullanılan 3D transistörleri barındırıyor. © mobilegeeks

Amerikalı şirket 2012’de PC’ler için kullandığı 3 boyutlu transistörleri (3D tansistor) mobil işlemcilerine entegre ederek daha az enerjiyle daha fazla işlem yapma  vaadinde bulunuyor. Bazı analistler Intel’in Bay Trail serisinin ARM’ye ciddi bir rakip olacağı görüşünde.

Intel’in aksine İngiliz şirket (ARM) kazancını büyük bölümünü ürettiği işlemcilerden değil kendi tasarımlarının lisanslarını Apple, Qualcomm, Nvidia gibi şirketlere satarak kazanıyor.

Şu an ki tabloda ARM tasarımlı işlemciler akıllı telefon ve tablet pazarına domine ederken masaüstü ve dizüstü PC pazarında Intel’in x86 tasarımları yaygın.

Intel Trigate technology
Geleneksel düzlemsel yonga tasarımı (Sol) ve Intel'in Tri-Gate teknolojisi (Sağda) © mactrast

ARM enerji verimliliği konusunda daha popüler olmasına karşın yeni Bay Trail serileri tablet üreticilerini bir kez daha düşünmeye sevkedebilir. Zira endüstriyi yakından takip eden, Davies Murphy Group isimli danışmanlık şirketinin teknoloji analisti Chris Green’e göre Intel yeni yongalarıyla oldukça iddialı olmasına karşın ARM’nin oldukça güçlü olduğu mobil marketten daha fazla pazar payı kapabilmesi bir gecelik bir operasyondan ziyade sürece dayalı. Green; “Intel’in kağıt üzerindeki bu mükemmel yongası rekabeti artıracaktır. Intel şimdiden Samsung gibi –ki Samsung bu yonganın geleceğinden oldukça umutlu- kimi eski müşterilerinin ilgisini çekmeyi başardı. Bence önümüzdeki aylarda her şey açıklığa kavuşacak.” diyerek  yeni yongaların piyasada heyecan yarattığını belirtti.

Bilindiği üzere Samsung haziranda tanıttığı 10 inç ekranlı Galaxy Tab 3 serisinde Bay Trail’in selefi Cover Trail+ işlemci yongasını kullanarak teknoloji dünyasını şaşırtmıştı. Güney Koreli firma Galaxy serisi diğer akıllı cihazlarını kendi yapımı olan veya başka şirketlerden satın aldığı ARM tabanlı işlemcilerle donatıyordu.

Intel’den gelen açıklamalara göre yeni 4 çekirdekli işlemci ailesi bir önceki nesil olan Core Trail+ serisine göre işlemci performansını 2’ye grafik performansını 3’e katlıyor.

Yeni seri aynı zamanda Amerikalı şirketin Turbo Boost 2.0 teknolojisini içinde barındırıyor. Bu teknolojiyle duruma göre işlemcinin farklı bileşenlerine verilen güç diğer bileşenlere aktarılmak üzere kısılabiliyor. Dolayısıyla ısınma sorunu olmadan performans en üst seviyeye taşınıyor.

Turbo Boost 2
Intel'in Turbo Boost 2.0 teknolojisi © brightsideofnews

Bu teknolojinin pratikte nasıl işimize yarayacağını Intel yönetici Chris Walker bir kaç örnek vererek açıkladı: “ Örneğin, bir blog’a yüklemek için 15-20 fotoğraf çekip bunlara filtre eklemek istiyorsunuz. Bu gibi durumlarda üst seviye grafik performansına ihtiyaç duymazsınız. Talebiniz fotoğraflara en hızlı şekilde efekt katmak. Yeni işlemciler bu gibi durumlarda ihtiyaç duyulmayan parçalara gönderdiği enerjiyi kullanarak işleminizi en hızlı şekilde yapmanızı sağlar. Başka bir örnekle yoğun işlemci ve grafik performansına ihtiyaç duyan 3 boyutlu bir oyun oynuyorsunuz. Grafik ünitesi oyun içerisinde pik güçlere ihtiyaç duyabilir ve bu gücü, işlemci, diğer parçalardan kısarak dinamik olarak yaratabilir. Herşey kullanıcının isteklerine göre şekillenir.”

Walker aynı zamanda yeni seri yongaların Android ve tam Windows 8 işletim sistemlerinin eş zamanlı çalıştırabildiğine vurgu yaparak, üreticilerin iki farklı dünya arasında geçiş yapılabilen hibrit tabletler tasarlayabileceğini belirtti.

ARM tabanlı işlemciler Android ve Windows RT’yi (Windows 8’in desteklediği kimi uygulamaları desteklemeyen versiyonu) destekliyor. Net Applications isimli analiz şirketinin son raporlarına göre Windows RT işletim sisteminin global pazardaki payı %0.5’ten az. Asus’da düşük satış rakamlarını ve eski uygulamalarla uyumluluk sorunları yüzünden Windows RT işletim sistemli tabletleri artık üretmeyeceğini duyurdu.

Green ARM’nin bu gelişmelerden endişe duyması gerektiğini belirterek, “Intel uyanmaya başladı ve yarışı kaybetmek üzere olduklarının ve yumruğunu masaya vurup ilgi çekici ürünler üretmesinin gerektiğinin farkına vardı” dedi.

samsungexynosocta5420
Samsung'un ARM temelli big.LITTLE teknolojili 8 çekirdekli Exynos 5 Octa işlemcisi © Samsung

Yine de İngiliz şirket (ARM) rehavete kapılmış değil. Geçtiğimiz Perşembe Samsung’un yakında çıkacak 8 çekirdekli Exynos 5 Octa işlemcilerinin Big-Little tasarımının nasıl çalıştığını gösteren bir video yayınladı. Big-Little teknolojisi 4 adet yüksek performanslı fakat fazla güç tüketen ve 4 adet düşük performansı ve enerji verimliliği yüksek olan bir yapıya dayanıyor.

Fakat bir gerçek var ki Intel’in bize sunduğu farklı teknolojilerin hayatımıza girmesiyle tüketiciler farklı seçenekler arasından seçim yapabilme şansına sahip olabilecek.

Kaynak: BBC

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!