This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

İnternet bağlantınızı ne kadar güvenli tutabilirsiniz?

Evet, WiFi ağına şifre koyabilirsiniz fakat bu şifreyi kırmanın pek çok yolu var. Öyleyse ağınıza sızan kişiyi engellemek için ne yapmanız gerekli? Cevap çok basit: akıllı telefon kullanarak engellemek! Bugün sizlere bu işi nasıl yapacağınızı anlatacağız.

android wifi files
© talkandroid

Pek çok şey yapılabilen Android cihazlarla bir uygulama yardımı ile kimin WiFi ağına sızdığını da bulabilirsiniz. Google Play Store'da Fing adında ücretsiz olarak indirilebilen bir ağ araçları uygulaması mevcut.

Öncelikle akıllı telefonunuz veya tabletiniz ile test etmek istediğiniz WiFi ağına bağlanın. Şimdi uygulamayı indirin ve akıllı cihazınıza yükleyin.

Fing - Network Tools Install on Google Play

Yükleme tamamlandıktan sonra kolayca hırsızı bulmaya başlıyabiliriz. Uygulamanın ana sayfasının üst tarafında ağınızın ismi ile birlikte yenileme ve ayarlar butonunu göreceksiniz.

Yenileme tuşuna basarak yenileyin. Uygulama, WiFi ağınıza bağlanan bilgisayar yada akıllı telefonların listesini gösterecektir.

Fing uygulamasında, rapor gönderme, açık TCP portlarını kontrol etme gibi bir çok seçenek mevcut. Belki de uygulamanın en büyük avantajlarından biri gösterilen IP isminin değiştirilebilmesi. Böylece WiFi ağınıza bağlananların kim olduklarını bilebilirsiniz. WiFi ağınıza sızan kişiye tıklayın. Yukarıda "isim girin" (enter a name) yazısını göreceksiniz. IP adresi için "WiFi hırsızı" gibi yeni bir isim girin.

wifi 1

Gri bölgeler IP bilgileri, MAC adresi ve diğer detayları gösterir. / © AndroidPIT.

WiFi ağına bağlanan bilinmeyen cihazları engelleme

Ağınıza izinsiz giriş yapan cihazı belirledikten sonra NAT ve MAC bilgilerine ulaşabilir ve router'a bağlanarak gelecekte davetsiz misafirlerin ağınıza bağlanmasını engelliyebilirsiniz.

Router'ınıza bağlanan bilgisayardan web tarayıcısının adres satırına IP adresinizi yazın. Size kullanıcı ismini ve şifreyi soracaktır. Eğer değiştirmediyseniz bu bilgiler cihazda yazar.

Ana sayfada bir menü göreceksiniz. Menüdeki güvenlik sekmesine tıklayın ve yeni bir şifre belirleyin (Unutmayın, bilgisayarınızı veya telefonunuzu WiFi ağına bağlamak için bu şifreye ihtiyacınız olacak)

Bu yeterli değil, ağınıza bağlanan diğer cihazları tamamen englleyebilirsiniz. Fing uygulamasında, ağınıza bağlanan cihazların bilgilerini göreceksiniz. Kendi MAC adresinizi (veya MAC adreslerinizi) bir kağıda not edin.

Kurulum sayfasında cihaz engelleme seçeneğini bulun. Erişim Denetimi alanına filtrelemek istediğiniz MAC adresinizi (veya adreslerinizi) yazın. Bu seçenek, WiFi ağına girmeye çalışan diğer cihazların girişini engelleyecektir. Unutmayın ki, bu işlemden sonra erişim seçneğini değiştirmeden sizi ziyarete gelen akraba ve arkadaşlarınız da dahil hiç kimse ağınıza giremez.

Wifi ağınıza sizden izinsiz kimin bağlandığını nasıl buluyorsunuz? Daha önce hiç bir ağa izinsiz bağlanmayı denediniz mi?

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!