This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

Apple iOS 7'yi Tanıttı: iPhone'dan Sonraki En Büyük Değişim

Uzun zamandır suskun olan Apple sonunda eteğindeki taşları döktü. Dünyanın  en yakından takip edilen teknoloji firması Apple, bugün itibariyle iPhone ve iPad'lerin mobil işletim sistemi olan iOS'un son sürümü olan iOS7'yi görücüye çıkardı. Görünen o ki Android'in Apple ile rekabeti iyiden iyiye kızışıyor. Ayrıntılar yazımızın devamında. 

ios7
© Apple

iOS 7: iPhone'un Tanıtılmasından Bugüne En Büyük Değişim

Amerika'nın San Francisco Kenti'nde yapılan etkinlikte sahne alan Apple'ın tepe ismi Tim Cook tarafından yapılan tanıtımda firmanın geliştirdiği mobil işletim sisteminin son sürümü hakkında kullanılan tabir  ''iPhone'un 2007 yılında tanıtılmasından bu yana gerçekleşen en büyük değişim'' şeklinde oldu.

ios 7 wwdc folders
iOS 7'nin yeni görünümü. / © AndroidPIT

iOS 7 ile Gelenler Neler? 

iOS 7'nun tanıtımında gözüme ilk çarpanlar Apple'ın mobil işletim sisteminin genel dizaynında önemli değişikliklere girişmiş olduğu. Köşeli tasarımların dikkat çektiği sistem aynı zamanda ilk defa tanıtılan öğelere de sahip. Kullanım kolaylığı ile kullanıcılarının gözünde efsaneleşen Apple  bu alanda kullanıcı arayüzünün kişiselleştirilmesi ve düzenlemesi olanaklarını bir adım öteye taşımış. 

1.Dizayn

iOS7 içerisinde düz ve köşeli ikonlar 3 boyut efekti ile dizayn edilmiş masaüstü dizaynı üzerinde sanki bu öğeler arasında bir derinlik varmış hissiyatı vererek göze oldukça hoş gözüküyor. Daha önceki sürümlerde daha oval bir şekilde gösterilmekte olan uygulama ikonları, iOS7'nin yeni kullanıcı arayüzünde daha şık gözüküyor.. 

2.Bildirim Çubuğuna Özel Kontrol Merkezi

iOS'un önceki sürümlerinde olmayan bir özellik olan kontrol merkezi sayesinde en çok kullanılan ayarların ve özellikleri her ekranın önüne ve ortasına getirme imkanı geliyor. Android'e kıyasla bugüne kadar önemli bir eksiklik olan kontrol merkezi sayesinde artık Apple cihazların bildirim çubuğunda da Kablosuz Ağların yönetim paneli, parlaklık ayarları, ses kontrolleri, parlaklık ve uçak modu gibi seçeneklere kolay erişim olacak. 

ios 7 wwdc multitasking 2
iOS 7 ile çoklu işlemler artık daha da kolay olacak/ © AndroidPIT

3.Yenilenen Safari Web Tarayıcısı 

Apple'ın web tarayıcısı Safari'de kullanıcıların sosyal medya araçlarını daha etkin kullanabilmesi amacını taşıyan iyileştirmeler var. 

ios 7 wwdc safari
Safari'de yeniliklerden pay alıyor / © AndroidPIT

4. Fotoğraf Uygulaması 

Apple, cihazlar ile çekilen fotorafların düzenlenmesi alamında yenilikleriyle ön lana çıan yeni bir fotoğraf uyulamasını da tanıttı. Buna göre fotoğraflar Apple cihazlarda zaman üzerinde yer alan münferit anlar gibi gösteriliyor olacaklar. 

ios 7 wwdc moments
Fotoğraflar artık böyle saklanıyor olacak / © AndroidPIT

5.Siri

Apple'ın sesli arama ve yardım servisi olan Siri de unutulmamış. Yeni bir dizayn ve kullanıcı arayüzüne sahip olan Siri'ye aynı zamanda bayan sesin yanına bir de erkek ses gelmiş. Sesli komutlara olan hassasiyet de iyiden iyiye geliştirilmiş gözüküyor. 

iOS 7 Güncellemeleri Ne Zama Dağıtılmaya Başlanacak? 

Apple'ın ihone ve iPad cihazlarının kullanıcıları yeni işletim sistemi güncellemelerini önümüzdeki Eylül ayından itibaren almaya başlayacaklar. 

iOS 7 hakındaki ayrıntıları AndroidPIT haber portalı üzerinden takip edebilirsiniz.

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!