This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Duyanınız oldu mu bilmiyorum fakat daha iPad'in Türkiye'de lansmanı yapılmadan önce kendi tabletinin lansmanını yapmış olan yerli bir şirket var: PolyPad. Performans/fiyatta şu ana kadar eşine az rastladığım Android güdümlü PolyPad firmasıyla irtibata geçtik. PolyPad nedir, hangi modelleri var, özellikleri ve fiyatıları nedir, müşteri memnuniyeti ne durumda tüm bunları kapsamlı haberimizde öğrenebilirsiniz. Her şeyden önce ucuz bir Android tablet arıyorsanız bu haber ilginizi çekecektir.

PolyPad teaser
En ucuz ve en pahalı modeller: 7 inç C508 ve 10.1 inç Space / © PolyPad

iPad'e gönderme yaptıkları ilk çıkış sloganları "Çünkü PolyPad USB girişlidir. Tüm flash siteleri açar. Her tür videoyu oynatır. Ve fiyatı el yakmaz." olan PolyPad'in yanlış saymadıysam 20'ye yakın tableti, birçok e-book okuyucusu, tablet klavyesi ve elektronik sözlüğü mevcut (ürünlerin hepsini görebileceğiniz şirketin resmi web sitesi için burayı tıklayın). Teknosa'da ise 200 ila 800 TL arasında 10 adet tablet satışta.  Bunun dışında Ekşisözlük'ten öğrendiğime göre PolyPad tabletler BİM zincirlerinde bile satılıyor! Evet, fiyat ve ürün yelpazesi açısından çok büyük artıları var. Peki bu tabletlerin özellikleri nasıl?

Bunun için Teknosa'dan 200 ve 800 TL'lik modellerin özelliklerini sizle paylaşıyorum. Unutmayın çok sayıda farklı ürün mevcut. Tüm kataloğu burdan görebilirsiniz.

  Ekran İşlemci RAM Dahili Bellek Kamera Wireless 3G Ağırlık Android  Pil
PolyPad C508 7 inç 800x480 full HD 1.5 GHz Cortex A8 512 MB DDR3 32 GB 0.3 MP Var Yok 290 gr 4.0 2600mAh (4-6 saat)
PolyPad Space 10.1 10.1 inç 1280x800 full HD 1.4 GHz dört çekirdek Cortex A9 1 GB DDR3 16 GB (+ 16GB MikroSD) 2 MP Var Var (Dongle ile) 565 gr 4.0 5400 mAh

Özellikler konusunda canımı sıkan birkaç tutarsızlık (veya kesin olmayan bilgiler) dikkatimi çekti. Örneğin Space 10.1'deki 3G'yi Teknosa parantez içinde "Dongle ile" vermiş. Yani 3G kullanımı (sanırım) yanında gelen ekstra aparat ile sağlanıyor. Örneğin bu önemli bilgi PolyPad'in kendi sitesinde "dahili 3G" olarak verilmiş. Bir başka örnek C508 modelinde pilin 4-6 saat gittiği belirtilirken aynı bilgi Space 10.1 için verilmemiş. Bu da ister istemez insanın kafasına Space 10.1'in pilinin az gittiği gibi bir intiba uyandırıyor.

Daha da kafa karıştırıcı şey Teknosa'nın sitesindeki şu ibare: "Ürün özellikleri üretici-distribütör firmalar ve çeşitli internet kaynaklarından alınmıştır. Özellik bilgilerinin doğruluğu tarafımızdan %100 garanti edilememektedir. Ürün bilgileri haber verilmeksizin değiştirilebilir." Bu tüm modeller için verilmiş.

Tabii bir de Android 4.0 kullanması ve gelecekte güncelleme gelip gelmeyeceği hakkında bir bilgi olmaması da kafamı kurcalamıyor değil. Fakat dediğim gibi ürün skalası çok geniş ve örneğin Android 4.1 ile çalışan IPS 7408 modeli de mevcut.

c508 space
C508 ve Space 10.1'in arkadan görünümü / © PolyPad

PolyPad'in Kendi Ağzından PolyPad

​PolyPad ile bizzat iletişime geçtik ve sorularımız doğrultusunda bize aşağıdaki bilgileri aktardılar. 

iPad'den önce Aralık 2010'da Türkiye pazarına biz girdik.

2012 yılında Türkiye'de en fazla satılan yerel tablet markası olduk. Rakiplerimiz tabii ki herkesin bildiği global markaların dışında Casper ve Exper gibi yerel markalar ve diğer 100'ün üzerindeki yerel marka.

Yurtdışından talep alıyoruz

Ortadoğu'da Bahreyn ve Dubai bağlantılı bazı Afrika ülkelerinde tabletlerimiz satılmaktadır. Yine Doğu Avrupa ve Türki cumhuriyetlerden talepler doğrultusunda genişleme planlarımız var.

Türkiye'de kimlerle çalışıyoruz?

Özellikle kurumsal alanda bazı lojistik firmaları, restoran otomasyonu ve medya sektöründeki firmalar için kendi ihtiyaçlarına yönelik yazılım ve donanım sağlıyoruz.

Kendimizi yerel marka olarak tüketiciye satış sonrasında minimum sorun yaratacak şekilde konumluyoruz (Eksisözlük'te teknik destek ile ilgili şikayetlerle ilgili sorduğumuz soruya cevap olarak)

Bunu başarıyoruz ancak çok satan bir marka olarak kullanıcıların %100'ünü memnun edemiyoruz. Ancak internette Apple ile arama yaptığınızda da karşınıza servis ile ilgili sorunlar görünmektedir. Bizim hakkımızda forumlarda şikayetler olduğu kadar övgüler de vardır...müşterilerimizi hiçbir zaman satış sonrasında mağdur etmeyeceğiz.

SONUÇ

Benim bu araştırmayı yapmamdaki tek sebep şirketin yerli olması değil. En büyük sebep siz potansyel tablet müşterilerinin tüm tablet seçeneklerini görebilmeniz ve insanlardaki ister istemez mevcut olan marka fetişini kırabilmek.

Ürüne gelecek olursak önceden de belirttiğim gibi ürün özellikleriyle ilgili canımı sıkan birkaç soru işareti var. Pil ömrü ve 3G bunlardan ikisi. Şayet Ekşisözlük'te bir model için pilin az gittiği de vurgulanmış.

Bir de tabii Android güncellemeleri ne sıklıkla geliyor/gelecek onu bilmem tabii ki mümkün değil. Fakat ürün kataloğunda Android 4.1 ile çalışan bir model gördüm.

Öte yandan bu tabletlerin çok büyük artıları yok değil. Örneğin "Klavyeli Kılıf" veriyorlar (sanırım satıyorlar, yanında verip vermediklerine emin değilim) ki bir tablet için çok önemli bir unsur. Neden iPad'i tercih etmeyeceğiniz çıkış sloganlarında belli; Android rakiplerinin içinde tercih sebebi ise performans/fiyat olarak gözüküyor.

Uzun lafın kısası Android tablet almak isteyen fakat çok para harcamak istemeyenler PolyPad'e mutlaka bir göz atmalı diye düşünüyorum.

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  • Polypad adini duydum.Hepsiburada gibi sitelerde ozellikleri siteden alinmistir dogrulugu kesin degildir yazmasi insani kararsizliga yoneltiyor.İPad e karsi direnis mucadelesi su andan itibaren baslamistir Hayirli Ugurlu olsun :)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!