This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 1 Comment

iPhone 5s ve 5c, Cuma günü satışa çıkıyor

Türkiye'deki Apple hayranlarının iple çektiği gün nihayet geldi sayılır. Apple'ın yeni telefonları iPhone 5s ile iPhone 5c, 1 Kasım 2013 Cuma günü hem perakende olarak, hem de GSM operatörleri tarafından kontratlı opsiyonlarla satışa çıkıyor. 

iPhone5S 2
İllâ Apple diyorsanız, bu kuzulardan biri Cuma günü elinizde olabilir! / © Apple

 

AndroidPIT, elbette Android işletim sistemi ve dolayısıyla Android cihazlara odaklanan bir haber ve yorum sitesi. Ama akıllı telefonlarla bu kadar içli dışlı olup da Türkiye'deki yüzbinlerce Apple düşkününün aylardır heyecanla bekledikleri o günü es geçmek olmazdı. Evet Android'e geçmek için ikna edemediğimiz (onlardan biriyseniz sizi iPhone'dan Android'e geçmek için 10 sebep yazımıza alalım) sevgili Apple fanları, görmek için sabırsızlandığınız o yeni çocuklar, yani iPhone 5s ve iPhone 5c ülkemizde 1 Kasım Cuma gününden itibaren resmen satışa sunulacak. 

Apple'ın 1 Kasım Cuma günü Türkiye'yle birlikte 16 ülkede satışa sunacağını açıkladığı yeni iPhone modellerini perakende olarak edinmek mümkün olacağı gibi, Türkiye'de faaliyet gösteren üç GSM operatörü de farklı tarife ve kampanyalarla cihazları satışa sunacak. Turkcell, Vodafone ve Avea şirketleri konuyla ilgili resmi duyurularını yapmış olsalar da fiyat ve kampanya ayrıntılarını sır gibi saklıyorlar. 

iPhone 5s'nin fiyatı ne olacak?

Yeni iPhone telefonlardan özellikle heyecanla bekleneni elbette iPhone 5s modeli olacak. Önceki jenerasyona oranla başta 64 bitlik A7 işlemcisi ve parmak izi okuyucusu olmak üzere birçok yenilikle gelen iPhone 5s'nin 16 GB'lik versiyonunu yi şu anda bazı Türk web sitelerinden 2365 TL'lik fiyat etiketiyle sipariş etmek mümkün. Cihazın Almanya satış fiyatının da 700 Euro civarında seyrettiğini düşünürsek yaklaşık 2300 TL civarında bir peşin satış fiyatı şaşırtıcı olmayacaktır. Tabii GSM operatörlerinin, taksitli ve kontratla paketlerle cihazları daha çekici hale getirmeye çalışacakları da muhakkak. 

5c1
İşte kimilerinin rüyalarını süsleyen o pembe iPhone 5c! / © Apple

Apple iPhone 5c'nin 16 GB'lik bir versiyonunu ise şu anda bazı web sitelerinden 1725 TL'den başlayan fiyatlarla satın almak mümkün. Dolayısıyla bu cihazın fiyatının da zaman içinde 1600-1700 çizgisine gerileyeceğini söylemek mümkün. 

Elbette Apple düşkünleri iPhone sahibi olmak için o ekstra fiyatı ödemeye her zaman hazırdır, ama yine de Galaxy S4'ün 16 GB versiyonunun 1500 TL'nin altına düştüğü, HTC One gibi halen sağlam olan ve şık görünümlü bir cihazın 1630 TL'ye satın alınabildiği bir zamanda, iPhone 5s için 2300 TL ödemek bize çok da akılcı görünmüyor. En azından bir süre daha sabredip fiyatın 2000'lere gerilemesini beklemek, bütçesi sınırlı olan okurlarımız için daha iyi bir seçim olabilir. Öyle ki Eylül ayı içinde 2200 TL açılış fiyatıyla piyasaya çıkmış olan Galaxy Note 3'ün fiyatı birkaç ayın sonunda 1950 TL'ye kadar düşmüş durumda. 

Tedarik sorunu olabilir mi?

Diğer yandan özellikle ABD'de yaşanan yoğun talep sonrası iPhone 5s ve 5c üretimini iki katına çıkardığı söylenen Apple'ın yoğun bir talep olması durumunda nasıl bir strateji izleyeceği de merak konusu. Zira özellikle Türkiye de dahil olmak üzere Cuma günü birçok ülkede 5s'ye yönelik yüksek bir talep gelebilir ve bu da tedarik anlamında gecikmelere yol açabilir. Apple'ın bununla nasıl baş edeceğiniz biz de sizin gibi merakla izleyeceğiz ve gelişmeleri buradan duyurmaya devam edeceğiz. 

iPhone 5s ve iPhone 5c hakkında daha fazlası

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  •   7
    Garez 31.Eki.2013 Link to comment

    fahiş fiyattan çöp alacaklara güzel haber... aman dikkat edin cebinizden araklamasınlar...

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!