This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

iPhone 5S'teki parmak izi teknolojisi Android'e de geliyor

iPhone 5S daha piyasa sürülmedi ama hakkındaki haberlerden bilinen bir şey varsa, o da ana ekran tuşunun tam sağına yerleştirilecek olan bir parmak izi okuyucusu. Bu özellik, güvenliği arttıracak ve mobil olarak alışveriş ya da ödeme yapmaya çekinenlerin korkularını sona erdirecek. Bu, iPhone 5S’nin en çok öne çıkan özelliği olabilir ancak Amerikalı ekonomi gazetesi Wall Street Journal, en az bir Android akıllı telefonun da parmak izi okuyucusuyla geleceğini bildirdi.

iPhone5S 5
© Apple

Wall Street Journal’ın Apple ve Google ile bağlantılı “içeriden kaynağı”, Apple’ın yeni akıllı telefonuna koymaya karar verdiği parmak izi okuyucusunun diğer şirketler tarafından da uygulanmaya başlayacağını iddia etti. Parmak izi okuyucusuna sahip olacak bu gizemli Android akıllı telefonunun, bu sene piyasaya sürülecek telefonlardan biri olduğu söyleniyor. Ancak cihazın Türkiye’ye gelip gelmeyeceği belli değil.

Parmak izi sensörü cihazlarda bir yenilik değil. Yıllardır işle alakalı notebook bilgisayarlarda gördüğümüz bu teknoloji, 2011’de piyasaya sürülen Motorola Atrix 4G gibi akıllı telefonlarda da kullanılmıştı. Yalnız Atrix’in parmak izi sensörü oldukça sorunluydu. Her zaman istendiği gibi çalışmıyordu ve uzun yıllar boyu kullanım için tasarlanmamıştı.

Şimdi teknoloji meraklılarının Apple’dan beklentisi çok daha fazla. Parmak izi okuyucusu üreten Authentec’in, safirden bir ana anahtar yaptığı ve bu okuyucunun çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü olacağı söyleniyor.

Artık şifre koyma sistemleri gibi verilerin kaybına, çalınmasına ve özel bilgilerin ortaya çıkmasına yol açacak yöntemlerden, yavaş yavaş güvenli mobil kullanım özelliklerinin yerleştiği yeni bir çağa tanık oluyoruz.

 

Vasıtasıyla Phonearena

5 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!