This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google'ın şefinden iPhone'dan Android'e geçiş rehberi

iPhone’dan Android’e mi geçmeyi planlıyorsunuz? Google’un yönetim kurulu Eric Schmidt’in birçok arkadaşı bu geçişi yapınca, o da oturup onlara bu geçiş boyunca yardımcı olsun diye 900 kelimelik bir rehber yazmış. Schmidt, Apple ürünlerini bırakıp, Google ve Android sistemine giriş yapanlar için, telefon rehberlerini aktarmadan, sim kartını değiştirmeye kadar, bir rehber yazmış. Apple’ın eski yöneticilerinden olan Schmidt, yazısının sonunda, “Safari değil de, Chrome kullandığınızdan emin olun. Birçok açıdan daha güvenli ve daha iyi. Ayrıca ücretsiz” demeyi de ihmal etmemiş. Sizin için Eric Schmidt’in iPhone’dan Android telefona geçiş rehberini Türkçe’ye çevirdik.

schmidt moto x2
Google'ın yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt / © Reuters

Eric’in rehberi: iPhone’dan Android’e geçiş

Birçok iPhone kullanan arkadaşım, Android’e geçiyor. Samsung’un S4’ü, Motorola’nın Verizon Droid Ultra’sı ve Nexus 5 gibi birçok en son model yüksek teknolojili telefonlar Android kullanıyor ve daha iyi ekranları var, daha hızlılar ve arayüzleri çok daha kullanıcı dostu. Bir iPhone kullanıcısı için harika birer Noel hediyesiler.

Burada sizinle, Android’e geçiş için adımlar paylaşacağım. Aynen PC’den Mac’e geçen ve bir daha PC’ye geri dönmeyenler gibi, siz de iPhone’dan Android’e geçip bir daha geri dönmeyeceksiniz çünkü her şeyiniz bulutun içinde, güvende olacak ve birçok seçeneğiniz olacak. Son araştırmalara göre, dünyanın yüzde 80’i, Android konusunda hemfikir.

galaxy s3 iphone android teaser
© Apple, Samsung, Google, AndroidPIT

1. Android telefonunuzu kurun.

a) Telefonu açın. Wi-Fi’ya bağlanın. Gmail hesabınıza bilgilerinizi girin ve Google Play Store’dan daha önce kullandığınız uygulamaların hepsini indirin (Instagram gibi).

b) Android telefonunuzda, Android’in telefonunuz için uygun olan son sürümü yüklediğinizden emin olun. Herhangi bir yazılım güncellemesi olup olmadığı size bildirim olarak gelecek.

c) Ekstra Gmail hesaplarınız varsa, ya şimdi, ya da sonra ekleyebilirsiniz.

iphone5s comparison teaser
"Dünyanın yüzde 80'i Android konusunda hemfikir" -Eric Schmidt / © AndroidPIT

Bu noktada, Gmail hesabınızı görüyor be uygulamaları sorunsuz bir şekilde kullanabiliyor olmanız lazım. Bunları yaptığınızdan emin olun.

2. iPhone ya da iPad’inizdekileri aktarın.

Bu önereceğim adımlarla, bu aktarımı yapabilirsiniz.

a) Telefonu açın. Wi-Fi’ya bağlanın. Gmail’inizde olduğunuzdan emin olun. iPhone’nuzdaki tüm yazılımı en son yazılıma yükseltin (genellikle iOS 7+).

b) Rehberinizdeki kişileri iCloud ile yedeklediğinizden emin olun. Ayarlar’dan iCloud’a gidin ve rehberinizi etkinleştirin (açın). Eğer iCloud kullanmıyorsanız, bir an önce gidip, üye olun (Mac kullanıcıların kişilerini aktarması için iCloud kullanması gerekiyor).

c) Kişisel Gmail hesabınız için, Ayarlar’dan Mail’e gidin. Kişileri senkronize etme seçeneğini etkinleştirin. Son iOS’ta , bu adımın sizin Gmail kişilerinizi ve iPhone’nunuzdaki rehberi senkronize etmesi lazım.

d) Ayarlar’daki Mesajlarınızdan, iMessage’ı kapalı hale getirin çünkü bu Messenger iPhone’dan iPhone’a olan bir özellik ve açık kalırsa iPhone’nundan mesaj atan arkadaşlarınızın mesajları size gelmez. Bu değişikliği yaptıktan sonra iPhone’nuzu mesaj atmak için hala kullanabilirsiniz.

e) iPhone’nuzun Mac iTunes ile senkronize olduğundan emin olun. Fotoğraflarınız ve müziklerinizi, Mac’inize yedeklenecek. Mac’inizi ve iPhone’nuzu kontrol edin.

video galaxy s4 vs iphone 5s
"...en son model yüksek teknolojili telefonlar Android kullanıyor ve daha iyi ekranları var, daha hızlılar ve arayüzleri çok daha kullanıcı dostu" -Eric Schmidt / © AndroidPIT

Bu noktada, Gmail’inizi, uygulamalarınızı ve kişilerinizi Android telefonunuzda görüyor olmalısınız. Eğer kişileriniz Android telefonunuzda değilse, Mac’inizden elle yükleyebilirsiniz.

a) apple.com/icloud adresine gidin. Apple kimliğinizle hesabınıza girin. Kişiler’e basın.

b) Aşağı sol köşedeki daireye basın ve rehberinizdeki herşeyi seçin’i  işaretleyin ve Vcard’ı Vcard dosyasına (İndirilenler’de) dışarı aktarın (export).

c) Bir tarayıcı açın ve gmail.com adresine gidin. Mail tuşuna basın ve kişilerinizi seçin. Bu gördüğünüz liste Gmail bağlantılarınız olmalı. VCard dosyasını, Gmail/contacts’e aktarın. Bunu “Import contacts” (içeri aktar) seçeneği ile yapabilirsiniz. Birden fazla bağlantı varsa, “More / Find & merge duplicates” fonksiyonunu kullanın.

Guia transicao iphone android
© AndroidPIT

3. Mac’inizde müziğinizi Google’a linkleyin. Google Music Manager’ı yükleyip, çalıştırın. Music Manager, iTunes’daki müziklerinizi buluta yükleyecek. Standart versiyonu ücretsiz ve iTunes kütüphanenizle ilgili birçok işi hallediyor. Google Wallet’a girip, kredi kartı bilginizi vermeniz lazım, ama merak etmeyin, ücretsiz. Müziğin Gmail hesabınıza gittiğinden emin olun. Yardım için: https://support.google.com/googleplay/answer/1075570

Gmail’iniz, uygulamalarınız, rehberiniz ve müziğinizi tamamen taşıdığınıza göre, şimdi Android telefonunuzda onaylama vakti. :-)

4. SIM kartınızı iPhone’nuzdan çıkarım ve Android telefonunuzun içine takın. Adaptöre ihtiyacınız olabilir (nano-sim’den micro-sim’e), Android’inizi kapatıp açın ve herşey tamam. Mesaj atmak için isterseniz Messenger uygulamasını, isterseniz Android 4.4 için geçerli olan Hangouts uygulamasını kullanın.

Yorumlarınıza ve tavsiyelerinize açığım! Eric

nexus 5 android 4 4 kitkat logo 02
Son sürüm Kitkat'ın logosu / © AndroidPIT

PS. iPhone’nuzdaski fotoğraflar hakkında

Eğer iPhone’nuzda fotoğraflarınız varsai onları önce Mac’inize kopyalayın, sonra da iPhone’nuzu iTunes ile senkronize edin. Yardım için: http://support.apple.com/kb/HT4083   

En kolayı sanırım iPhone’daki fotoğraflarınızı Mac’inize kopyalamak ama eski fotoğraflarınızı Android telefonunuza kopyalamayın. Android telefonunuzla çektiğiniz yeni fotoğraflar otomatik olarak Gmail hesabınıza kopyalanacak (iAuto-Upload normalde açık). Ekstra bir hamle yapmanıza gerek yok. Eğer eski fotoğraflarınız önemliyse, Gmail’inize yollayın ve Android telefonunuza oradan yükleyin ya da Google + hesabınıza yükleyin.

PPS.  Bazı genel tavsiyeler

Safari değil de, Chrome kullandığınızdan emin olun. Birçok açıdan daha güvenli ve daha iyi. Ayrıca ücretsiz.

https://www.google.com/intl/en/chrome/browser/

Gmail ve Google hesaplarınız için çift aşamalı giriş seçeneği koyun. Birinin Gmail hesabınıza girmesi çok daha zorlaşır. Bu da ücretsiz. Yardım için: https://support.google.com/accounts/answer/180744?hl=en

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!