This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 5 comments

iPhone'u Mahkemede Dize Getiren 'iFone'un Verdiği Zarar

Yaklaşık üç gün önce su yüzüne çıkan ve Türk Medyası'nda da kendine yer bulan  Apple'ın iPhone'unun Meksika yargısı tarafından 'iFone' isimli bir ürün ile giriştiği marka adı mücadelesini kaybetmesi  sonrasında Apple için önemli pazarlardan olan Meksika'da firmanın uğradığı / uğrayabileceği zararın detayları ortaya çıktı.

Absürd Patent Çekişmesinin Nedenleri ve Bugünü

Kulağa doğru olamayacak kadar absürd gelen bu haberin kökleri 2003 yılına kadar uzanıyor:

  • Amerika ile çok uzun bir sınıra sahip, 111 milyon nüfuslu (yaklaşık olarak) ve Apple için lojistik anlamı ve pazar büyüklüğü ile çok önemli bir konuma sahip olan Kuzey Amerika ülkesi Meksika'da yerel bir telekomünikasyon firması 2003 yılında 'iFone' isminin patent haklarını alıyor.
  • Apple'ın 2007 sonrasında piyasaya sürdüğü birinci jenerasyon iPhone'ların Meksika'ya girişi sonrasında ise yaman yerel firma  isim benzerliğinden doğabilecek potansiyel zararları bahane ederek hukuki süreci başlatıyor.
  • Meksika mahkemelerinde tam üç kez iFone lehine karar alınıyor
  • Apple ilgili firmaya tazminat ödemenin yanında aynı zamanda lokomotif ürünü iPhone'ları Meksika pazarına sürememe tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor.
  • Sonuç olarak Apple iFone üreticisi yerel firmaya tazminat ödeyerek Meksika'da paçasını kurtarıyor ama ortaya da ciddi anlamda gülünç bir tablo ortaya çıkıyor.

Haber portalımızı takip edenlerin hatırlayacağı üzere patent hakları konusunda adeta başka bir gezegenin kurallarının işlediği Çin'deki iPad çakması tabletleri üreten firma da isim haklarının patent otoritesine kaydı konusunda elini Apple'dan çabuk tutarak Amerikalı firmanın Çin Pazarı'ndaki varlığına yönelik absürd ama ciddi bir tehlike oluşturmuştu.

Genelde Samsung ile yaşadığı patent anlaşmazlıkları ile gündeme gelen Apple'ın başına gelenler insanın aklına halk arasında çok sık tekrarlanan bir atasözünü getiriyor ister istemez: 'Dinsizin hakkından imansız gelir'

 


iPhone'un başına Meksika'da çorap ören iFon'un logosu / (c) iFone

 

 

Fotoğraf hakları: Apple, Eric McBride /AndroidPIT

5 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!