This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

iQuran Pro – Kuran okumak isteyenler için mobil çözüm!

Yolda veya yolculuktayken tüm Kuran’ı taşımak istemeyen (çantanızda yer olmayabilir veya ağırlığından taşımak istemeyebilirsiniz) Android kullanıcıları bu incelemeyi okumaya devam etsin çünkü iQuran Pro'yu sizler için test ettik.

Bu uygulama tüm Kuran’ı içermekle kalmayıp ekstra özellikleri de kullanıcılarla paylaşıyor.

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
2.3.3 2.5.4

Özellikler & Kullanım

Uygulama başlar başlamaz ana ekranda aşağıdaki seçenekler beliriyor:

  • Kuran’dan bir sure seçin
  • İşaretlediğiniz bölümlere gidin
  • Ayetleri ve sureleri okutun
  • Belli ayetlere gidin
  • Evrensel aramayı başlatın

iQuran Pro'da Kuran’daki tüm ayetleri bulabilirsiniz.

Beni iQuran’da etkileyen şey (diğer uygulamalarda olmayan bir şey) Kuran’ı sayfa sayfa değil de sure sure bölmüş. Bu okuyucunun yeri geldiğinde sureleri işaretleyip not tutmasına ya da seçilmiş bölümleri uygulamaya okutmasına yardımcı oluyor.

Kuran 30 bölümden oluşuyor ve erişimi kolay.

Evrensel arama özelliği de yararlı; anahtar sözcükleri ve tüm bölümleri aratabiliyorsunuz.

Arama sonuçları başı ve sonu işaretlenmiş sureler şeklinde çıkıyor.

Ayetlerde bazı hoş ayrıntılar var. Örneğin sureleri okurken sure numaraları siz aşağı doğru indiğinizde beliriyor ki bu da okuyucunun nerde olduğunu bilmesi açısından kolaylık sağlıyor. Parmaklarınızı belirli bir sureye atlamak için oynatmanız yeterli.

Türkçe de dahil pek çok dil seçeneği mevcut. Orijinal yazı tabii ki Arapça ve eğer isterseniz birçok dildeki mealine ulaşabiliyorsunuz.

Uygulamanın en son büyük güncellemesiyle Tecvid okuma seçeneği geldi. Bilmeyenleriniz varsa Tecvid kutsal yazıların doğru kabul edilen okunma şekli.

iQuran Pro bu doğru fonetiği iletmede akıllıca bir yol bulmuş: Her sure farklı şekillerde okunması gereken belli pasajlardan oluşuyor. Bu pasajlar işaretlenmiş ve böylelikle okuyucu o kısmın farklı okunması gerektiğini anlıyor. Renkli işaretlerin ve kuralların açıklamaları kullanıcıya verilmiş.

Uygulamaya okutma özelliğini uygulamanın en büyük artısı buldum. Sekiz farklı ses var ki bu da eğlenceli bir ekstra. Sureler sırayla okunuyor ve uygulama okunan cümleleri kullanıcının takip edebilmesi için işaretliyor.

Tüm çalma/okuma özellikleri için (ki durdurma ve geçme özellikleri de var) ekranın altına bir göz atın.

Daha başka seçenekler de var:

  • Ayetin sonuna geldiğinizde ne yapmanız gerektiğine karar verin
  • Uygulamaya surelerden bölümler okutun
  • Bir surenin kaç defa tekrarlanacağını ayarlayın
  • Tecvid asistanını kapatıp açın
  • Tecvid kurallarını gösterin/yok edin

İlk seçeneğe istinaden; ayeti sürekli oynatma/okutma seçeneğiniz var.

iQuran ayrıca sizin için birçok sure de oluşturabiliyor. Yani belirli sayıda sureleri uygulamaya okutabilirsiniz. Bu belirli sureleri ezberlemek isteyenler için kesinlikle yararlı bir özellik.

Özet: iQuran genel olarak beni çok mutlu etti. Kullanıcılara çok sayıda faydalı özellikle birlikte Kuran okumayı zevkli kılıyor. Tek sıkıntım uygulama Google ve Android tasarım kurallarına adapte edilmediği için ismi iOS ismi olarak kalmış. Bunun dışında çok iyi bir uygulama.

Ekran & Kontroller

Yukarıda belirttiğimiz iOS durumundan dolayı burada birkaç puan kırıyoruz. iQuran Pro'ın kullanımının kolay olmasının dışında tasarım iyi seçilmiş. Tona uygun hoş renkler var ve sureler arası navigasyon son derece rahat. Ayetleri indirmek de ayrı bir seçenek.

Hız & İstikrar

iQuran Pro genel olarak çok iyi çalışıyor. Uygulama bastığınız anda açılıyor ve uygulama içi geçişler akıcı.

Fiyat/Performans Oranı

iQuran Pro'nun fiyat/performans oranı yüksek diyebilirim. Google Play'den 6.84 Euro'ya AndroidPIT App Center'dan 5.77 Euro'ya satın alabilirsiniz.

Ayrıca bedava sürümü de mevcut.

Ekran Görüntüleri:

iQuran Pro – Kuran okumak isteyenler için mobil çözüm! iQuran Pro – Kuran okumak isteyenler için mobil çözüm! iQuran Pro – Kuran okumak isteyenler için mobil çözüm! iQuran Pro – Kuran okumak isteyenler için mobil çözüm! iQuran Pro – Kuran okumak isteyenler için mobil çözüm!

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!