This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 11 comments

İşte Android için en iyi mesajlaşma uygulamaları

Telefonunuza mesajlaşma uygulaması yükleyeceksiniz ve bugüne kadar tek duyduğunuz WhatsApp… Bu elbette çok büyük bir sorun olmaz yine de her zaman alternatifleri bilmenin faydası var. İşte size en çok uyanı seçebilmeniz için Android telefonunuzda verimli bir şekilde kullanabileceğiniz mesajlaşma uygulamaları.

androidpit halloween costumes
 Devir çok değişti, artık her yer mesaj. © The Atlantic

WhatsApp 

WhatsApp ile başlamak doğru olur. Geçtiğimiz günlerde arama özelliği kazanan WhatsApp kendi alanının kralı. Elbette Hangouts ve WeChat gibi rakipleri var. Yine de WhatsApp çok yaygın olmasıyla bile bir adım öne geçebiliyor. Otomatik olarak telefon listenizdekileri yükleyen WhatsApp, böylece sizi teker teker kişi ekleme derdinden kurtarıyor. WhatsApp sayesinde yazılı ve sesli mesajlar atabilir ve alabilir ayrıca medya dosyalarını da rahatlıkla paylaşabilirsiniz.

AndroidPIT WhatsApp Example
Herkes mutlaka WhatsApp kullanıyor.  © AndroidPIT/WhatsApp
WhatsApp Messenger Install on Google Play

 

Skype 

Video mesajlaşma yönteminin dedesi sayılabilecek Skype her zaman piyasada ve her zaman da olmaya devam edecek gibi görünüyor. Birçok ofiste de günlük olarak video görüşmelerinde Skype kullanıldığı bilinen bir gerçek. Skype üzerinden konuşabilmek için karşınızdaki kişinin de Skype ID’si olmalı, böylece onu ekleyebilirsiniz. Skype’ın güzelliklerinden biri de aldığınız krediler ile çok ucuza uluslararası aramalar yapabilmeniz. WhatsApp ile karşılaştırıldığında da bir artısı ise herhangi bir cihazda Skype adresinizi kullanabiliyor olmanız. 

AndroidPIT Skype Example
Skype için form geçici kalite kalıcı denebilir.  © AndroidPIT/Skype
Skype Install on Google Play

Viber 

Viber güncellendi ve artık tabletler için de kullanıma hazır. Viber da Skype gibi size birçok farklı cihaz üzerinden giriş yapma imkanı veriyor. Viber anlık mesajlaşma konusunda iddialı olsa da bunun yanında ses kaydı gönderimi ve telefonları arama hizmeti de sunmakta. Viber Out ile yüklediğiniz kredileri kullanarak cep telefonlarını arayabilirsiniz.

AndroidPIT Viber 5
Viber'ın yeni yüzü çok daha güzel / © AndroidPIT/Viber
Viber Install on Google Play

Line 

Line hızlı bir şekilde büyüyor ve bunun da iyi bir sebebi var. Son yenilemeler ile video aramalar yapabilme fonksiyonu kazanan Line, Skype’ın daha genç ve çekici versiyonu gibi. Özellikle Asya’da popüler olan Line, grup sohbetleri ve çok platformlardaki (PC, tablet, telefon) kullanımı ile de göz atılması gereken seçeneklerden. Medya dosyalarını gönderip alabileceğiniz uygulama aslında Twitter, Facebook ve Skype’ın birleşmiş hali gibi.

AndroidPIT Line Example
Line özellikle Asya'da çok yaygın. © AndroidPIT/Line
LINE: Ücretsiz Arama ve Mesaj Install on Google Play

Hangouts 

Özellikle Google'ı sıkça kullanan kullanıcılar arasında yaygın olan Hangouts SMS ve anlık mesajlaşma özelliklerini tek bir elde topluyor. Bu özelliği yanında medya dosyalarının paylaşımı, lokasyon paylaşımı ve video aramalar yapabilmenize de imkan veren Hangouts’un ilerleyen dönemlerde Android'in daha da yaygın hale gelmesiyle kendine daha fazla pazar payı bulup bulamayacağı ise merak konusu.

AndroidPIT Hangouts 6
Arkasına Google'ı almış geliyor Hangouts / © AndroidPIT/Google
Hangouts Install on Google Play

WeChat

WeLove, WeShare, WeChat. WeChat, Çin’de çılgınca büyümeye devam ediyor ve bu büyüme dünya çapına da sıçramış durumda. Yeni gelen güncellemeden sonra artık uygulama üzerinden oyunlar da oynanabiliyor. Video arama, sesli mesajlaşma, oyunlar ve grup sohbetleri gibi özellikleri barındıran uygulamanın telsiz özelliği de mevcut. 2015 yılının WeChat için parlak geçmesi bekleniyor.

AndroidPIT WeChat Example
Son güncellemeden sonra artık oyun da oynanabiliyor. © AndroidPIT/TenCent
WeChat Install on Google Play

BBM

BBM özellikle güvenlik açısından en çok itibar edilen mesajlaşma uygulamalarından. BBM, Android platformunda parlak bir geleceğe ne kadar sahip tartışılır. Belirttiğimiz gibi güvenliğe ayrı bir önem veren BBM aynı zamanda medya içeriklerini paylaşma ve devamlı servis içi hizmet sağlama özelliği ile de tercih edilen mesajlaşma uygulamaları arasında yerini alıyor.

BBM Android teaser
Kesinlikle en güvenlilerden biri / © AndroidPIT
BBM Install on Google Play

Peki sizin tercihiniz hangisi? Bize önerebileceğiniz farklı ve iyi bir uygulama var mı?

11 comments

Yeni yorum yaz:
 • whatsapp kullandığım halde line'ı daha başarılı bulanlardanım.

 • Whatsapp Tek Geçerim..

 • whatsapp ilk çıktığında kurmuştum 1 bilemedim 2 kullanıcı vardi yil 2010 olmasi lazim , yuklesilisi durdurulamaz gibi geliyor digerleri vasat hala.

 • Telegram'a da güzel ve güvenli bir uygulama. Hiç degilse görüşmelerinizi şifreleye biliyorsunuz.

 • Kim ne derse desin, 60-70 yaşında ki amcalar teyzeler bile whatsapp kullanmaya başladı. ilkokula yeni başlayan çocukların eline annelerinin babalarının telefonları geçtiği anda whatsap'a girip abilerine ablalarına amcalarına vs. mesaj atma hevesleri bitmediği sürece kesinlikle whatsapp alanında hep lider kalacak. 20'li ve 30'lu yaşlar haricinde ki kimse de gidip whatsapp olmasın yeni birşeyler olsun diye çılgınca bir arayışa girmez.

 • vural orallı anladım teşekürler

 • bbm de whatsapp gibi otomatik erişse bu alanda tek olur

 • erhan eren maalesef uygulamayi kaldirip yeniden yuklemen gerekecek ben öyle yaptim

 • facebook messenger uygulamasında hesap deiştirme nasıl acaba biliyormusunuz?

 • fırat 25.Ara.2013 Link to comment

  Aslında en iyisi line ama whatsapp gibi kişiyi rehberden otomatik ekleme olsa vazgeçilmez olur, bu özellik olmayınca insanlar id ismi gibi pin gibi şeyler ile uğraşmak istemiyor, whatsapp viber tango gibi rehberden otomatik ekleyen programlara yöneliyor

 • WhatsApp herzaman ilk tercihim olacak

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!