This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 6 comments

İşte Android M ve getireceği 6 büyük özellik

Android M bugün başlayan Google I/O 2015 kapsamında tanıtıldı. Tanıtıldı derken, geliştirici ön izlemesi gibi bir versiyonu. Google mühendislerinin başı David Burke sahneye çıktı ve bir sonraki Android versiyonunda göreceğimiz 6 yeniliği tane tane anlattı. Hepsi de önemli yenilikler…

androidpit google io 2015
© ANDROIDPIT

1. Uygulama izinleri 

Artık öyle tüm izinleri bir anda almak yok. Tabi tutup da hepsini teker teker de okutmayacaklar. Olay şöyle olacak, mesela WhatsApp’tan sesli mesaj atacaksınız, o özelliği ilk kullanışınızda sadece bir seferlik olarak sizden izin isteyecekler. Yani kullanmadığınız bir özellik için kişilik bilgilerinize ya da rehberinize erişim artık öyle kolay olmayacak.

AndroidPIT ANDROID M HERO IMAGE
© ANDROIDPIT

2. Web deneyimi

Google devamlı internet deneyimini nasıl ileri taşırım diye araştırıyor, zaten işi bu. Görünen o ki kullanıcı deneyimi de bu konuda üzerinde durulan noktalardan. Chrome Custom Tabs ile artık başka bir uygulamayı kullanırken kapatmadan ya da o uygulamadan çıkmadan internete gireceksiniz. Bence bu çok güzel bir özellik, mesela bir şey okuyorsunuz, karşınıza bilmediğiniz bir terim çıktı, uygulamadayken, uygulamanın içinde Wikipedia’ya girebileceksiniz. Bunun yanında güvenlik ve otomatik şifre kaydetme gibi konular da geliştirilerek daha güvenli hale getirilmiş.

android m google io
 © Google

3. Parmak izi desteği

Android M ile çalışan cihazlarda özellik standart olacak. Özellik sayesinde Google Play Store’dan kolaylıkla, sadece parmak izimizle alışveriş yapabileceğiz. Biz yine de kolay alışveriş sonrası oluşan yüklü Google Play Store faturalarına karşı uyaralım sizi.

4. Mobil ödeme

Android Pay, Google’ın yeni ödeme sistemi. Siz yeter ki ödeme yapmak isteyin o sizin için her şeyi kolaylaştıracak. Özellik American Express, Visa, Mastercard, ve Discovery tarafından desteklencek.

android pay image 01
 © Google

5. Uygulama linkleri 

Örneğin mailinize bir Twitter linki geldi diyelim. Ona tıkladığınız zaman size Twitter uygulamasında mı açmak istersiniz yoksa Chrome’da mı diyor ya, artık demeyecek. Twitter’da açacak. Pratik.

6. Şarj ve pil

Android M ile beraber Doze denen ve cihazın pil ömrünü uzatan bir özellik daha geliyor. Özellik cihazınızın kullanılmadığı zamanları saptayacak mesela siz uyurken vs. ve arka planda çalışan uygulamaları kapatacak. Burke şöyle bir örnek verdi; özelliği Nexus 9 üzerinden denemişler, Android M ön izlemesi ve Lollipop’u karşılaştırarak. Sonuç, Android M iki kat daha fazla bekleme süresine sahip olmuş. İnsan şimdilik sadece “Hadi canım sen de…” diyebiliyor. İki kat pil bekleme süresi ne demek… Bir de Android M, USB Type-C ile de uyumlu olacak yani daha hızlı şarj ve farklı cihazları telefonunuz ile şarj edebilme imkanı.

Özetle anlatılanlar iştah kabartıcı, özellikle de Doze. Fakat daha bekleyeceğiz o yüzden şimdilik bu konuyla ilgili çok hayal kurmayalım, çünkü Google, yolda daha çok özellik ekleyecektir.

 

6 comments

Yeni yorum yaz:
 • Mikail 02.Haz.2015 Link to comment

  Note 3 kullanıyorum güncelleme gelmiyo böyle giderse iphone alacam galiba öyle gözüküyor

 • AtmacA 01.Haz.2015 Link to comment

  Note 2 ye 4.4.2 zar zor gelmişti. İlk rom yayınlanmasından yaklaşık on ay ya da daha fazla sürmüştü. Note 3 e Türkiye rom'unun hiç çıkmama durumu olabilir. Hiç akla gelmeyecek ülkelere bile çıkıyor ancak Türkiye'ye çıkmıyor. Sanıyorum Samsung (sam amca) un Türkiye'ye bir garezi oluştu. Sırf bu yüzden samsung'dan soğudum. Android 6'lı farklı bir telefona geçerim diye düşünüyorum. O zamana kadar da Note 3'e artık beklemeden rusya rom'unu kuracağım.

 • samil 29.May.2015 Link to comment

  HTC m9 ilk yüklenecek tel olacakmış gibi bir haber okudum

 • semih 28.May.2015 Link to comment

  Bence güzel yenilikler gelicek tam tarih nezamn acaba

 • daha note 3e lolipop gelecek diye bekleyelim biz. :)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!