This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

Jelly Bean'de Adobe'den Flash Desteği Yok

Android Jelly Bean’in resmi olarak piyasaya çıkışı ile Android meraklılarının eline geçişi arasında 24 saatten daha az süren bir zaman dilimi yaşandı. Benzer bir durum Adobe firmasının piyasada neredeyse tekel konumda olan flash çalıştırma/okuma hizmetine yönelik açıklamasında yaşandı. Adobe firması yeni çıkan Jelly Bean’den resmi olarak Flash Desteği’ni çektiğini belirtti. Bu noktada Adobe ilgili Flash’ın Play Store üzerindeki destek paketinin de 15 Ağustos tarihi itibariyle kaldırılmış olacağını açıkladı.

 Bu hareketin altında yatan temel neden ise Adobe’nin HTML 5 platformuna sıçramayı strateji olarak benimsemiş olması. Aslında şirketin bu tip bir hamleyi yapacaı geçtiğimiz yıl içerisinde açıklanmıştı. Bu noktada rahatsız edici olabilecek olan husus flash destekli ICS cihazlarının bir takım yeterlilik sıkıntılarının oluşabilecek olması.


Firmanın ingilizce olarak yapmış olduğu açıklamanın dilimize çevirisi ise şu şekilde:


15 Ağustos tarihinden itibaren Google Play Store üzerinde Flash Player’ın güncellemelernden sadece ilgili tarihe kadar yükleme yapılmış olan cihazları desteklemeye izin veren konfigürasyon ayarlarını kullanıyor olacağız


Eğer herhangi bir cihazın Android 4.0’den Android 4.1’e yükseltilmesi durumunda Android 4.1 için sertifaklı olmayan Flash Player’in güncel versiyonu beklenmeyen ve de öngörülemeyen hatalar verebilir. Bu tip sıkıntılar Flash Player’ın gelecekteki güncellemelerinde görüleceketir. Android 4.1 cihazlarda Flash Player’ın kaldırılmasını tavsiye ediyoruz.


Aslına bakacak olursanız Flash’tan HTML 5’ geçiş gerçekten çok akıllıca bir hareket. Fakat Adobe gibi Flash uygulamarının anahtarını elinde bulunduran bir devin Jelly Bean’e sahip cihazlardan Flash’ı kaldırın iması bizler için gerçekten anlamlı ve de bir o kadar düşündürücü.
Güle güle Flash, hoşgeldin HTML5 !!


Fotoğraf Hakları : www.codemonkeyx.net

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!