This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Jelly Bean Güncellemesi: Gecikmeler ve Kafa Karışıklığı Devam Ediyor

Eğer uzun süredir Androidciyseniz, yeni güncellemerin telefonunuza gelmesini beklemenin ne kadar sinir bozucu olduğunu çok iyi bilirsiniz. Bu problem gidecek gibi gözükmüyor çünkü ana firmalar Jelly Bean güncellemerinin ne zaman geleceğine dair sınırlı bilgi veriyor.

Google sadece birkaç Nexus sınıfı cihaza Temmuz’da Jelly Beans geleceğini açıkladı: Nexus S, Galaxy Nexus ve Motorola Xoom. The Verge diğer üreticilerin yeni Jelly Beans güncellemelerinin nasıl olacağını soruşturdu ama çok bir bilgi edinemedi. Acer, Asus ve HTC Android 4.1’in cihazlarına gelip gelmeyeceğiyle ilgili yorum yapmaktan kaçındı. HTC yeni bir açıklama için beklemede kalmamızı söyledi, Motorola ise cevap vermedi bile. Samsung en azından bir açıklama yayınladı:

Samsung hangi cihazların Jelly Bean erişimine sahip olacağını açıklayacak. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olarak, Samsung Android topluluğuna Galaxy S III gibi en üst seviye cihazlarla ve Galaxy Note gibi yeni cihaz kategorileriyle önderlik ediyor. Samsung Nexus markalı OS cihazlarını piyasaya sürdü ve Google’ın Samsung Galaxy Nexus ve Nexus S müşterilerine Jelly Bean’i getirecek olmasından dolayı çok memnunuz.

Galaxy S3’ün çok yakında Jelly Bean güncellemesi alacağına inanıyoruz. Gerisi için ise: Kim bilir. Şunu da eklemek gerekir ki üreticiler piyasaya sürdükleri telefonlara güncellemer getirmek yerine yeni telefon satmayı yeğliyor. Sizin modelinizi güncellemeleri için bir neden söyleyin? Yeni telefonlar para getiriyor, güncellemer değil.

Bu gerçekten kötü bir durum ve hemen hemen diğer tüm platformlar bu konuda daha iyi. Microsoft Windows 8’iyle tüm değişikliklere gidiyor ama en azından kullanıcılarını açık şekilde beklentilerinin ne olması gerektiği konusunda bilgilendiriyor. Apple, tüm şüpheli davalarına ve imitasyonlarına rağmen en azından güncellemeleri sıklıkla gerçekleştiriyor. Öte yandan Android bu konuda umutsuzca bölünmüş gözüküyor.

Bunun bir bölümü yeni yüzeylerin bir sonucu – şu Android için özelleştirilmiş UI dokunmatik yüzeyler. Motorola’nın Android 4.0 için MotoBLUR yüzeyini tamamlaması hemen hemen 8 ayı buldu. RAZR’ın Ice Cream Sandwich’i kullanmaya başladığında, Google çoktan Jelly Bean’i yayınlamıştı!

Kendi adına Google tüm bunların değişmesini istiyor. Bu nedenle “Platform Development Kit” adı altında yeni bir teşebbüste bulundu. Tüm donanım ortakları –sadece Nexus ortakları değil- Android’in yeni sürümü yayınlanmadan önce erişime sahip olacak. Bunun güncelleme sürecini hızlandıracağını umut ediyorlar. Tek problem üreticiler. Google onları halihazırdaki müşterileriyle ilgilenmeleri için zorlayamıyor.

Bunu yapmalarına dek, biz size en son Jelly Bean ROM’ları sunmaya devam edeceğiz. ROM’lar kusursuz olmasa da, bunlara vurgu yapmak üreticileri beklerken yapılabilecek en iyi şey.

Kaynak: The Verge

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!