This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 5 comments

Android Sürümlerinde Jelly Bean ve Ice Cream Sandwich'in Payı Artıyor

 Google tarafından periyodik olarak yayınlanan Android sürümlerinin mevcut cihazlar üzerindeki dağılımını gösteren tablo güncellendi. Tablonun ortaya koyduğu en ilginç sonuçlardan bir tanesi ise son bir yıl içerisinde çıkan Ice Cream Sandwich ve Jelly Bean işletim sistemlerinin Android dağılım pastasından aldıkları toplam payın dörtte biri yani %40’ı geçmiş olması.

 Android'in güncel sürümlerinin payı artmaya devam ediyor / (c) developer.android.com

Google’ın mobil işletim sistemi ilk çıktığı 2009 yılından günümüze kadar tam 13 kere güncellendi. 14 farklı sürüm anlamına gelen bu süreç içerisinde tüm dünya çapında kendisine en yaygın kullanıcı kitlesini edinmiş olan işletim sistemi sürümleri ise toplam Android pastasının %45.6’sını alan Android 2.3 (Gingerbread) uzantılı olanlar.


Bu noktada yakından takip edilmesi gereken olgu ise Android’in en güncel sürümleri olan Android 4 uzantılı Ice Cream Sandwich ve de özellikle en güncel versiyon olan Jelly Bean işletim sistemli cihazların sayısındaki artış trendi. Ice Cream Sandwich işletim sistemine sahip cihazların yüzdesi %29’a ulaştı. Öte yandan Android 4.1 ve 4.2 Jelly Bean kısa süre içerisinde %13.6 oranını yakalamış durumda.


Android'in 2.2 Froyo sürümünden 4.1 Jelly Bean'e yolculuğuna 4 farklı cihaz ile eşlik etmiş bir kullanıcı olarak Ice Cream Sandwich ve de özellikle Jelly Bean'in giderek yaygınlaşmasını memnuniyetle karşılıyor ve de bu olumlu ilerlemenin hız kesmeden ilerlemesini diliyorum.

 

Fotoğraf: developer.android.com

5 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!