This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 3 comments

Kahve Falınız Bilkentli Mühendislerden: Android için Fal Uygulaması

Bilgisayar mühendisliği alanında ülkemizin önde gelen üniversitelerinden olan Bilkent'de yüksek lisans öğrencisi olan üç kafadar (Arif Usta, Fatih Çalışır, Anıl Armağan) kahve falına bilimsel bir yorum getirme peşindeler. Kahvenizi içtikten sonra akıllı telefonunuzla ile çektiğiniz fotoğraftaki objeleri sistem üzerinde önceden belirlenmiş fal kalıpları (teknik tabir ile algoritmalar) ile eşleştirerek yorumlayan yeni fal yazılımı büyük ilgi uyandırdı.

Atualizacao android galaxy ace 2
Bilkentli 3 kafadar Android için kahve falı uygulaması geliştirdi. / © Volkan Emre - AndroidPIT

Bilkentli genç mühendislere göre ''Fal bakarak yüksek lisans tezi hazırlamak'' kulağa her ne kadar tuhaf gelse de işin bilimsel boyutunda fotoğrafı çekilen imajların algoritmik eşleştirme yapılması amacıyla bir yazılım içerisine yerleştirilmesi oldukça karmaşık bir işlemler bütünü. Image Processing adı verilen bilimsel alanın sınırları için kahve falı imajları ise özellikle eşleştirilmesi çok güç olan, karmaşık imajlar. Bu bağlamda bu kadar karmaşık bir verinin içerisinden bir Android uygulaması yaratabilmek gerçekten hiç de kulağa geldiği kadar kolay değil. 

Yazılım içerisinde değişik görüntüler için önceden yazılmış olan yorumlar akıllı telefon içerisindeki uygulamanın veri tabanında saklanıyor ve çekilen fotoğraflardaki imajlara göre işleyen algoritma eşleşmeleri sonucunda kullanıcısına fal ile ilgili detayları sunuyor. Şimdilik sadece Android işletim sistemli cihazlarda çalışabilen uygulamayı bu başarılı genç arkadaşlarımızın tez çalışması biter bitmez Google Play üzerinde görmeyi ümit ediyor ve kendilerine başarılar diliyorum. 

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!