This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

[Karşılaştırma] Ascend P6, HTC One, Galaxy S4 ve Xperia Z

Huawei'nin Londra'da düzenlediği bir törenle görücüye çıkardığı iPhone klonu Ascend P6, aşırı inceliği ve göz alıcı tasarımıyla üst düzey telefonların liginde oynamak istiyor. Çin şirketinin HTC One, Sony Xperia Z ve Samsung Galaxy S4 gibi en üst düzey Android telefonlarla yarışıp yarışamayacağını görmek için bir karşılaştırma yapmayı uygun gördük. İşte Ascend P6 ve devler ligindeki performansı.

p6 one s4 z watermark
Yeni çocuk Ascend P6, kaşarlarla poz verirken. / © AndroidPIT

Çin şirketi Huawei'nin ilk kez Avrupa'da gerçekleştirdiği lansman töreninde bütün gözler, uzun zamandır beklenen Huawei Ascend P6'nın üzerindeydi. AndroidPIT adına etkinliği yerinde takip eden baş editörümüz Andreas Seeger'in izlenimlerini zaten yayınlamıştık. Şimdi P6'nın 2013'ün diğer yıldızlarının yanında nasıl durduğuna bakma zamanıdır.

P6'nın donanım anlamında bu müthiş tasarımlı cihazın içini tam anlamıyla doldurduğu söylenemez aslında. Teknik özellikler açısından Huawei Ascend P6, dev rakiplerinin biraz gerisinde kalıyor ve üst düzey değil, orta-üst düzey bir cihaz olarak anılmayı daha çok hak ediyor. Ama yine de fiyat-kalite oranı açısından dikkat çekici bir cihaz olduğu kesin.  

  Ascend P6 HTC One Galaxy S4 Xperia Z

Malzeme:

Aluminyum Aluminyum Plastik Cam

Ekran:

4.7 inç, LCD 

1.280 x 720 Piksel

312 ppi

4.7 inç, LCD

1.920 x 1.080 Piksel

469 ppi

5 inç, AMOLED 

1.920 x 1.080 Piksel

441 ppi

5 inç, LCD 

1.920 x 1.080 Piksel

441 ppi

İşlemci:

Huawei K3V2 

1.5 GHz, Dört-Çekirdekli

Qualcomm Snapdragon 600

1.7 GHz, Dört-Çekirdekli

Qualcomm Snapdragon 600

1.9 GHz, Dört-Çekirdekli

Qualcomm Snapdragon S4 Pro

1.5 GHz, Dört-Çekirdekli

Yazılım:

Android 4.2.2

Emotion UI

Android 4.1.2

HTC Sense 5

Android 4.2.2

TouchWiz

Android 4.1.2

Xperia UI

Pil:

2.000 mAh 2.300 mAh 2.600 mAh 2.320 mAh
Boyutlar: 132.6 x 65.5 x 6.18 mm 137.4 x 68.2 x 9.3 mm 136.6 x 69.8 x 7.9 mm 139 x 71 x 7.9 mm

Fiyat (Akakce.com)

Avrupa başlangıç fiyatı 449 Euro.

1744 TL'den itibaren 1479 TL'den itibaren 1447 TL'den itibaren

Malzeme

Akıllı telefonlarda kullanılan malzemeyi değerlendirmek biraz da kişisel tercih işi tabii ki. Birinin sevdiğini bir başkası sevmeyebiliyor. Ama bana sorarsanız P6'nın aluminyum kaplamalı dış yüzeyi gayet zarif görünüyor. Bu malzemenin lekeleri ve parmak izini daha az göstermesi de bir başka avantaj. Malzeme açısından bu dört cihaz içinde HTC One ve Ascend P6'nın başı çektiği söylenebilir.

Ekran

Yukarıdaki tabloda da göreceğiniz gibi Ascend P6, dört cihaz içinde en düşük çözünürlük ve piksel yoğunluğu ile en küçük ekrana sahip olan cihaz. Ancak, açık havada LCD ekranların okunabilirlik açısından AMOLED ekranlardan daha iyi olduğu bilinen bir gerçek ve zaten insan gözü 30 cm.'lik normal bir bakış mesafesinden 300 ppi'nin üzerini ayırt edemiyor bile.

İşlemci

Bu karşılaştırmada yer alan dört telefondan üçü Qualcomm marka çip kullanırken, sadece Huawei kendi işlemcisini kendisi üretiyor. Ama P6'nın dört çekirdekli işlemcisinin de teknik olarak diğer Snapdragon işlemcilerden aşağı kalır bir yanı yok. İlk izlenim itibarıyla, cihazın genel işlemci performansı gayet tatmin edici. 

huawei ascend p6 2
Emotion UI, sanki biraz iOS'a benzemiyor mu? / © Huawei

Yazılım

Ascend P6, Android'in son sürümü olan Android 4.2.2 işletim sistemiyle çalışıyor ve Huawei bu anlamda Samsung gibi bir devle yarışıp müşterilerine Android'in en son versiyonunu sunabiliyor. Huawei de diğer üreticiler gibi karışıma kendine ait arayüzü de ekliyor. P6'da bu arayüz Emotion UI adını taşıyor ve Apple’ın iOS işletim sistemiyle büyük parallelikler gösteriyor. Daha önce yaptığımız UI testlerinde, Emotion UI'nın gayet başarılı bir performans çıkardığını görmüştük.

Pil

Ascend P6'nın pil kapasitesi yarıştığı modellerin altında kalıyor. Ancak cihazın çözünürlük ve ekranının da diğerleirnden düşük olduğu hesaba katılırsa, bu pil kapasitesinin yeterli olacağı da düşünelebilir. Ayrıca cihazın öne çıkan yanlarından biri olan güç tasarruf teknolojisi de bataryanın ömrünü yüzde 30 artırıyor.

Boyutlar

Boyutlar söz konusu olduğunda diğer üst düzey cihazların Ascend P6'nın eline su dökmesi söz konusu bile değil. Zaten 6.18 milimetrelik inceliğiyle bu alanda liderliğe oynayan P6, Huawei'ye göre dünyanın gelmiş geçmiş en ince akıllı telefonu.

huawei ascend p6 4
İncecik, dal gibi, bu P6 bir harika dostum. / © Huawei

Fiyat

Huawei bu kategoride de güçlü rakiplerini geride bırakıyor. Gerçi cihazın henüz piyasa fiyatını bilmiyoruz ama 450 Euro olarak açıklana başlangıç fiyatının zaman içinde 300-350 Euro (750-900 TL) seviyelerine inip, piyasanın fiyat-kalite açısından en dikkat çekici cihazlarından biri haline geleceğini söyleyebiliriz. Uygun fiyata sunduğu kalites açısından P6, sadece Nexus 4'le kıyaslanabilir.

Sonuç

Aslında P6 ile piyasanın diğer yıldızlar arasındaki farklar öyle düşünüldüğü kadar da büyük değil. Ascend P6'nın teknik olarak onlardan aşağı kalır bir yanı olmasa da, diğer cihazların donanım bakımından daha şişkin durdukları da bir gerçek. Fiyatının uygunluğu ve tasarımının şıklığıyla Ascend P6, bu üç rakibin yanında bir alternatif olarak düşünülebilir. Huawei, belki ülkemizde çok fazla tutulan bir marka değil, ama Çinli teknoloji devinin Samsung ve Apple'ın ardından dünyanın üçüncü büyük akıllı telefon üreticisi olduğunu unutmayalım. Şimdi Türkiye'deki teknoloji meraklıları açısından asıl soru, Ascend P6'nın buraya gelip gelmeyeceği, gelecekse de ne zaman ve hangi fiyat etiketiyle geleceği.

AndroidPIT.com.tr olarak bu konuda da siz okurlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.  

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!