This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

[Karşılaştırma] Galaxy Round, Galaxy Note 3 ve Xperia Z Ultra

Dedikoduları duyulur duyulmaz Samsung şaşırtıcı bir şekilde kavisli ekrana sahip Galaxy Round modelini bugün tanıttı. En göze çarpan özelliği garip bir forma sahip, eğimli ekranı olan Galaxy Round, kardeşi Note 3 ve Xperia Z Ultra karşısında nasıl bir tablo çizecek gelin hep beraber inceleyelim.

vergleich galaxy round note 3 z ultra
Önden görünüşü kardeşiyle bire bir aynı olan Galaxy Round, Galaxy Note 3 ve Xparia Z Ultra / © Samsung Tomorrow/Samsung Mobile/Sony Mobile/AndroidPIT

Galaxy Round’un 5.7 inçlik ekranı Note 3 ile olan tek benzerliği değil. Note 3’e benzer şekilde arka kapağında deri kaplama bulunan Round’un önden görüntüsü de kardeşiyle neredeyse bire bir aynı. Fakat önemli bir fark; Galaxy Round’da S-Pen (ekran kalemi) bulunmuyor. Dolayısıyla S-pen le birlikte paket olarak gelen bir takım uygulamaları da barındırmıyor. Fakat Samsung, Round’un kavisli ekran formuna uygun, farklı ve kullanımı kolaylaştıran bir takım arayüz özellikleri ekleyeceğini de belirtiyor. Galaxy Round ile ilgili haberimize buradan bulaşabilirsiniz.

galaxy round 2
Galaxy Round'un kavisli ekranı farklı açılardan daha belli oluyor / © Samsung Tomorrow

Öte yandan Sony Xperia Z Ultra’ya baktığımızda doğal olarak Note 3’ten ve Round’dan bambaşka bir tasarımla karşı karşıyayız. Sony’nin kayda değer şekilde büyük olan ekranı (6.4 inç), alüminyum ve camdan oluşan kasası onu Note 3 ve kardeşinden ayıran en önemli özellikleri (hatta kimisine göre tercih sebepleri). 

13 Xperia Z Ultra Black Group
Sony OmniBalance tasarım anlayşını Xperia Z Ultra'da da kullanmış. / © Sony

Doğruyu söylemek gerekirse alüminyum ve cam karışımı bir tasarım parlak plastik kasası ve deri kaplamasıyla Note 3’e göre daha şık ve asil bir hava katıyor cihaza. Ayrıca Xperia'da S-Pen bulunmasa da kurşun kalemle dahil herhangi bir şekilde veri girişi yapılabiliyor. Sözü fazla uzatmadan teknik özellikler tablosunu paylaşalım.

Üç modelin teknik karşılaştırması

  Galaxy Round Galaxy Note 3 Xperia Z Ultra
Boyutlar 151,1 x 79,6 x 7,9 mm 151,2 x 79,2 x 8,3 mm 179 x 92 x 6,5 mm
Ağırlık 154 g 168 g 212 g
Pil 2.800 mAh 3.200 mAh 3.050 mAh
Ekran 5,7 inç, AMOLED, 1.920 x 1.080 Piksel 5,7 inç, AMOLED, 1.920 x 1.080 Piksel 6,4 inç, LCD, 1.920 x 1.080 Piksel
Ön Kamera 2 MP 2 MP 2 MP
Arka Kamera 13 MP 13 MP 8 MP
Android-Versiyonu Android 4.3 ile TouchWiz Android 4.3 ile TouchWiz Android 4.2 ile Xperia UI
RAM 3 GB 3 GB 2 GB
Hafıza 32 GB, microSD ile artırılabilir 32/64 GB, microSD ile artırılabilir 16 GB, microSD ile artırılabilir
CPU Snapdragon 800, Quad-Core, 2,3 GHz Snapdragon 800, Quad-Core, 2,3 GHz Snapdragon 800, Quad-Core, 2,2 GHz
Bağlanabilirlik HSPA, LTE, NFC, Bluetooth 4.0 HSPA, LTE, NFC, Bluetooth 4.0 HSPA, LTE, NFC, Bluetooth 4.0
Fiyat bilinmiyor Yaklaşık 2200 TL (teknosa) Yaklaşık 2200 TL (akakce.com)

Sonuç

Tabiki de sadece teknik özellikler tablosu bir telefonun diğerinden iyi veya kötü olduğunu söylemek için yetmez. Fakat aradaki bir takım farkları da göz ardı etmemek lazım. Xperia Z Ultra daha büyük bir ekranla gelirken, hafıza kapasitesi diğer cihazlara kıyasla biraz düşük. Ayrıca Xperia’da “sadece“ 2GB RAM miktarı bulunuyor. Henüz ülkemizde zincir mağazalar tarafından satılmayan Xperia Z Ultra'nın fiyatı kimi internet sitelerinde 2200 TL civarında gözüküyor ama muhtemelen bu fiyat cihaz yaygınlaştıkça daha aşağı düşecektir.

Burada karar sadece kişisel tercihlere bağlı. Kimileri için sırf S-Pen ile birlikte gelen akıllı uygulamalarıyla Note 3 tercih sebebiyken, diğerleri için 6.4 inç ekran ve su/toz geçirmezlik özelliği tercih sebebi. Bazıları için ise alışılmışın dışında tasarımıyla Galaxy Round tercih sebebi olacaktır belkide. Galaxy Round şimdilik sadece Güney Kore pazarına sunulmuş durumda ve henüz Samsung tarafından Avrupa’ya (ya da Türkiye’ye) gelip gelmeyeceğine dair herhangi bir bilgi verilmedi. Umarız bu ilginç tasarımlı telefon bizler için de ulaşılabilir olur!

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  • note 3 ve s4 hız testinde hile yaparak hız arttırıyor alınmaz bu telefonlar üstelik note3 4 çekirdekli sanpdragonu türkiye üzerinden satışa sunmadı o 8 çekirdekliden daha iyi yani exynos octa dan işleri güçleri kazıklamak

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!