This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

[Karşılaştırma] Galaxy S4 vs. LG G2

Samsung'un ülkemizde de bir hayli popüler olan amiral gemisi cihazı Galaxy S4'ü, geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkan parlak cihazlardan LG G2'yle ayrıntılı olarak karşılaştırdık. Genel olarak bakıldığında G2 bir adım önde görünse de, S4'ün fiyatının daha uygun olduğunu da unutmamak gerekiyor. En iyisi karşılaştırma yazımızı okuyup kararı kendiniz verin.

LV1A5598
© AndroidPIT

Tasarım ve işçilik

Tasarım açısından bakıldığında her iki cihazın aslında birbirine benzediğini söylemek mümkün. Xperia Z1 ve Nexus 5 gibi yeni cihazlarda gördüğümüz köşeli, endüstriyel tasarım anlayışının benimsenmediği S4 ile G2, yuvarlak hatlı cihazlar olarak dikkat çekiyor. 

LV1A5603
Solda S4, sağda G2'yi görüyorsunuz. / © AndroidPIT

Galaxy S4, Samsung'un artık ezbere bildiğimiz tasarım prensiplerine sadık kalan, ucuz görünümlü plastik malzemeden yapılma, fiziksel ana ekran butonuna sahip bir cihaz. Malzeme açısından aslında G2'nin de rakibinden çok farklı olduğu söylenemez. Ama G2'yi S4'ten ayıran çok önemli bir etken var, o da açma-kapama ve ses butonlarını arkaya koymak gibi müthiş yenilikçi bir hamleye gitmiş olmaları. (Bunun kullanışsız olacağını düşünmeyin, cihazı elinize alınca ne kadar iyi bir fikir olduğunu anlıyorsunuz.)

İki telefonun tasarımları arasındaki bir başka dikkat çekici fark da, ekranı daha büyük olmasına rağmen, G2'deki ekranı çevreleyen çerçevenin S4'e göre çok daha ince tutulmuş olması. Bu da telefona dikkat çekici bir şıklık getiriyor. Yukarıda da söylediğimiz gibi malzeme ve işçilik açısından ne yazık ki her iki telefonun da sözgelimi bir HTC One kalitesine erişmeleri mümkün değil. 

LV1A5617
© AndroidPIT

Ekran

Samsung'la herhangi başka bir markanın ekranını kıyasladığınız zaman, mesele ister istemez bir LCD-AMOLED karşılaştırmasına dönüyor. Bu konuda ise bir teknolojinin diğerine kesin olarak üstünlük sağladığını söylemenin imkanı yok. 

LG G2, 1,920 x 1,080 piksel çözünürlüğünde, Full HD, 5.2 inçlik LCD ekrana sahip. Gerek ekran parlaklığı, gerekse de direk gün ışığı altındaki görünüm açısından gayet tatminkar bir performans sunuyor. Galaxy S4 de tıpkı rakibi gibi 1,920 x 1,080 piksel çözünürlüğünde, Full HD ekranla piyasaya çıktı. S4'ün farkı ekranın biraz daha küçük olması (4.99 inç) ve LCD yerine Super AMOLED teknolojisinin kullanılmasını. 

LV1A5607
Soldaki S4, sağdaki G2! / © AndroidPIT

İki cihazın ekranlarını direkt olarak karşılaştırınca çözünürlük bakımından gözle görülür bir fark hissetmiyorsunuz. G2'nin ekranında beyazlar biraz sarıya çalarken, S4'de renklerin daha doygun (hatta kimilerine göre abartılı bir şekilde doygun) olduğu görülüyor. Ayrıca farklı açılardan bakıldığı zaman S4'ün renk ve kontrast kalitesini gayet iyi bir şekilde koruyabildiğini söylemek de lazım. G2'nin avantajı parlak renkleri iken, S4'ün AMOLED ekranı da özellikle video seyrederken daha derinlikli bir görüntü veriyor.

Yazılım

Yazılıma gelecek olursak, Galaxy S4 yakın zamanda Android 4.3 güncellemesini almaya başladı. LG G2'de ise an itibarıyla Android 4.2.2 işletim sistemi bulunuyor. Ancak G2'nin de söz konusu güncellemeyi yakın zamanda göreceğini varsayarak her iki cihazdaki kullanıcı arayüzlerini karşılaştırmak daha iyi bir fikir olabilir. 

Seversiniz ya da sevmezsiniz ama Samsung'un artık bir marka haline gelmiş olan TouchWiz kullanıcı arayüzü bu cihazda da var. Ben şahsen bir Samsung kullanıcısı olarak TouchWiz'den çok da şikayetçi değilim. Ayrıca Samsung'un S4'le birlikte kullanıcılara sunduğu gömülü yazılımların da gayet beğenildiğini biliyoruz. Zaten LG'nin çuvalladığı en önemli konu da bu. Zira G2'nin arayüzü gerçekten bu telefona yakışmayacak kadar cafcaflı ve çocukça. Tabii cihazda açık olan uygulamaları kenara sekme olarak taşımaya yarayan Slide Aside /Kenara Kaydır ya da ekrana iki kez vurduğunuzda telefonu açmaya ya da kapamaya yarayan "Knock On" gibi ekstralar da yok değil. 

lg g2 galaxy s4 photo comp4
İki telefonun da sunduğu ekstra yazılım özellikleri var. Solda G2, sağda S4'ü görüyorsunuz. / © AndroidPIT

İşlemci ve performans

LG G2'de 2.26 GHz hızında, Snapdragon 800 işlemci ve 2 GB sistem RAM'i bulunuyor. Piyasada farklı işlemci paketleriyle satılan iki versiyonu bulunan Galaxy S4'ün Türkiye'de satılan versiyonunda ise 1.6 GHz dört çekirdek + 1.2 GHz dört çekirdek  Exynos 5 işlemci bulunuyor. Günlük kullanım anlamında bakıldığında ben her iki cihazda da herhangi bir aksama, tekleme ya da başka bir performans sorununa rastlamadım. Elbette G2, çok daha yeni bir telefon olduğu için daha hızlı bir işlemciye ve daha pürüzsüz bir performansa sahip, ama S4'ün de şikayet edilecek bir tarafı yok.

Kamera

Çözünürlük açısından bakıldığında, kağıt üstünde iki cihazın kameraları arasında bir fark bulunmuyor. Her ikisi de 13 megapiksel kalitesinde resim veriyor. LG G2'nin ciddi bir artısı, özellikle fotoğraf çekerken el titremesinen muzdarip olanların işine yarayacak olan optik resim sabitleyici özelliğinin bulunması. 

lg g2 galaxy s4 photo comp2
Belirgin bir fark yok: Solda G2, sağda S4'le çekilen fotoğrafı görüyorsunuz! / © AndroidPIT

Malum, bir akıllı telefon kamerasının kalitesini en iyi düşük ışık koşullarında anlayabiliyorsunuz. AndroidPIT Berlin ofisinde yaptığım küçük denemenin sonuçları yukarıda. Solda G2'yle, sağda ise S4'le çekilmiş bir fotoğraf var. Her iki fotoğraf arasında ilk bakışta çok büyük bir fark görünmese de S4'ün renklerinin sarıya kaçtığını ve ön plandaki grenin rahatsız edici olduğu söylenebilir. Mükemmel bir fotoğraf olmasa da solda görülen G2 fotoğrafı birazcık daha doğal.

lg g2 galaxy s4 photo comp1
Solda G2'yle, sağda S4'le çekilen fotoğrafı görüyorsunuz. / © AndroidPIT

Berlin'in buz gibi bir kış gününde çektiğim yukarıdaki iki fotoğraftan soldaki LG G2 ile, sağdaki ise Galaxy S4'le çekildi. Burada G2'nin renkleri daha sıcak görünse de, S4'ün biraz daha doğal bir görüntü verdiği söylenebilir. Ancak iki cihaz arasındaki asıl fark % 100 odaklı görüntüde, arka plandan aldığımız kesitleri karşılaştırınca çıkıyor. Aşağıda da görüldüğü gibi, burada netlik ve denge açısından G2'nin bariz biçimde üstün olduğunu görüyoruz.  

lg g2 galaxy s4 photo comp5
Solda görülen G2, ayrıntılarda sağdaki S4'den çok daha iyi! / © AndroidPIT

Pil

Gelelim birçokları açısından telefon alırken en belirleyici etkenlerden biri olan pil gücüne. LG G2 bu alanda bir adım önde gidiyor. Zira cihazın 3.000 miliamper/saniye gücündeki pili, enerji tasarrufuyla dikkat çeken Snapdragon 800 işlemciyle birleşince G2'yi bir adım öne çıkarıyor. S4'ün pili ise 2600 mAh gücünde. Benim yaptığım küçük testlerde de G2'nin bu konudaki avantajı belirgin biçimde ortaya çıktı. Öyle ki her iki cihazın parlaklığını maksimuma getirip, wi-fi'da açtıktan sonra, YouTube videoları seyredip, oyun oynadığım birkaç saatlik bir denemenin ardından Galaxy S4'ün pili % 84'e gerilerken, LG G2 halen % 92 seviyesindeydi. Teknoloji sitesi Mashable tarafından gerçekleştirilen bir başka testte ise yine şarj doluyken aralıksız video seyredildiğine S4'ün pili 3.75 saat, G2'nin pili ise 4.3 saat dayanmış durumda. 

Fiyat/Performans

Şimdi geldik zuranın zırt dediği yere. Genel olarak bakıldığında, başta performans, pil ve kamera olmak üzere G2'nin S4'den daha üstün bir cihaz olduğunu objektif olarak söylemek mümkün. Bu doğrultuda S4'ün fiyatının birazcık daha düşük olması beklenebilir. Ama gerçek böyle değil. Ülkemizin güvenilir sitelerinden biri olan Teknosa.com'da 26 Kasım 2013 itibarıyla her iki cihazın 16 GB dahili belleğe sahip versiyonları da aynı fiyata, yani 1599 TL'ye satılmakta. Hal böyle olunca, kâğıt üstünde rakibinden kesinlikle daha üstün olan G2, fiyat/kalite açısından öne çıkan cihaz oluyor. 

Özetle 1500-1600 TL civarnda bir bütçeniz varsa, iyi bir Android telefon almak istiyorsanız ve bu iki cihaz arasında kaldıysanız, benim tavsiyem doğrudan LG G2'yi almak olacaktır.

LV1A5638
G2 bir adım önde ama yine de karar sizin! / © AndroidPIT

Teknik özellikler

  LG G2 SAMSUNG GALAXY S4
Sistem Android 4.2.2 Android 4.3
Ekran 5,2 inç, LCD IPS, Full HD (1.920 x 1.080 Piksel) 5 inç, Super AMOLED, Full HD (1.920 x 1.080 Piksel)
İşlemci Qualcomm Snapdragon 800, 2,3 GHz Qualcomm Snapdragon 600, 1,9 GHz
RAM 2 GB 2 GB
Dahili Hafıza 16/32 GB 16 GB / microSD ile artırılabilir
Kamera 13 MP (arka) / 2,1 MP (ön) 13 MP (arka) / 2 MP (ön)
Pil 3.000 mAh 2.600 mAh
Bağlantı LTE, HSPA+, WLAN, Bluetooth 4.0, NFC, USB 2.0 LTE, HSPA+, WLAN, Bluetooth 4.0, NFC, USB 2.0
Boyutlar 138,5 x 70,9 x 8,9 mm 137 x 70 x 7,9 mm
Ağırlık 140 g 130 g
Fiyat (Teknosa.com)  1599 TL (16 GB versiyonu)  1599 TL (Enyox versiyonu)

Sonuç

Tasarım zevk işidir, her iki cihazı beğenenler de çıkacaktır. Aynı şekilde AMOLED ile LCD ekranlar arasındaki tercih de kişiden kişiye değişir. Ama bu iki kategoriyi bir yana bırakırsak, başta işlemci ve pil performansı olmak üzere, LG G2 donanım açısından kesinlikle Galaxy S4'den daha iyi bir telefon. G2'nin zayıf olduğu belki de tek nokta fazlasıyla çocukça görünen yazılımı ve S4 kadar çok ekstra yazılım özelliğine sahip olmaması. Tüm bunlara rağmen her iki cihazın da neredeyse aynı fiyatla satılıyor olması, elbette dümeni LG'den yana kırmamıza neden oluyor. 

Ben şahsen, her iki cihazı da ayrıntılı tanıma şansı bulduğum bu testin ardından yeni bir telefon alacak olsam, ülkemizdeki Samsung çılgınlığına rağmen LG G2'ye mutlaka bir şans verirdim. 

12 comments

Yeni yorum yaz:
 • ben sahsen lg telefonlardan memnun kalmamistim ama g2 ciktiktan sonra dusuncem cok degisti. suan s4 kullaniyorum menunum ama ileride yeni telefon alacagim zaman lg yede sans tanicam

 • Ben htc one aldim aklimda g2 vardi ama kasa saglamligi tasarim cok onemli zaten diger ozelligleri 3 assa 5 yukari hepsi ayni htc android i telefona cok iyi portlamis kasma takilma dinma yok bundan once galaxy s2 kullandim 50 tane launcher yukleyip silmistim htc ye gecince yuklemeye gerek kalmadi cok haber okuyan biri olarak blink feed ozelligi muhtesem gercekten htc one tavsiyemdir.

 • lütfen taraflı davranmayın.güya karşılaştırma yapıyorsunuz.her ikisini de kullanmiş biri olarak lg g2 s4 den çok iyi bir cihaz.toucwiz ara yüzü hafizada daha çok yer kaplar eksikleri çoktur ve sık sık bu eksikleri gidermek için güncelleme yayınlar,bataryayi daha çok tüketir.zaten 2600 mah bataryası var.iki cihazıda bekleme modunda 5 saat bekletin ve sarzlarini kontrol edin.yazılım tarafında çok eksirkleri olduğunu ikinci başkanları 3 hafta önce basın toplantısında itiraf etti.ufak farkla lg g2 iyi demiştiniz.hangi ufak fark islemcideki S4 1.6 ghz lg g2 2.26 ghz farkını mi,bataryadaki S4 2600 mah lg g2 3000 mah farkını mi ekranı mi 4.99 inch. lg g2. 5.2 inch farkını kastettiniz. aynı fiyat demissiniz hangi aynı fiyat S4 halen teknosa da 1799 tl. g2 1599 tl.bırakın taraflı davranmayı daha objektif olun lütfen.

 • Ben de taze bir LG G2 kullanıcısıyım. Çevremde S4 sahibi bir çok kullanıcının dahi merakını cezbeden bu telefon gerçekten muhteşem. QuickWindow özelliği de bir başka lezzet katmış bu güzelliğe.

 • "G2'nin zayıf olduğu belki de tek nokta fazlasıyla çocukça görünen yazılımı ve S4 kadar çok ekstra yazılım özelliğine sahip olmaması" denmiş ancak ben bir G2 kullanıcısı olarak tam tersini düşünüyorum. Zira Galaxy S4'te gelen tüm uygulamalar sisteme entegre edilmiş. Root işlemi olmadan silmek mümkün değil. 16 GB hafıza 8 GB kullanılabilir alanla geliyor. Her uygulama herkese hitap etmiyor. ChatOn'u kullanan doğru-düzgün kimse yok veya benim gibi bir engelli S-Health uygulamasını ne yapsın? Bunlar hep sisteme yük getiren uygulamalar. Galaxy S4'ü tercih etmeme nedenlerimin başında da bu sorunlar geliyordu. LG G2'de silinebilir uygulamalar var. Ayrıca bir çoğu da kullanışlı uygulamalar. 16 GB hafızanın 10,5 GB'ı kullanılabilir olarak geliyor. Arada 2,5 GB gibi hatırı sayılır bir fark var ki bu da en az 2 tane dev boyutlu oyun anlamına, yaklaşık 1.000 tane fotoğraf ve yine yaklaşık 30 dakikalık Full HD video kaydı anlamına gelmektedir.

  •   14
   Deniz Arslan
   • Admin
   28.Kas.2013 Link to comment

   Tamamen bakış açısıyla ilgili, sisteme yük getiren gereksiz şeyler olduğu konusunda haklısınız. Ama ortalama kullanıcı bu tarz şeylerden hoşlanıyor ve root falan gibi şeylere hiç kalkışmadan telefonunu mutlu biçimde kullanıyor. Benim şahsen G2'yle ilgili ana büyük şikayetim arayüzün görünümü oldu. Bir gün alırsam ilk yapacağım iş doğru düzgün bir launcher yüklemek olurdu :)

   • Ara yüzün görünümünde tam olarak neyi veya neleri beğenmediniz bilmiyorum ancak misal ikonlardan bahsediyorsanız G2'nin önemli bir özelliği de tema yüklenebilmesi. Diğer telefonlarda bunu yapabilmek için 3. parti bir Launcher gerekirken G2'de böyle bir şey söz konusu değil. Kaldı ki farklı launcher'a geçince kimi widget'lar devre dışı kalıyor. Mesela stock hava durumu widget'ı hem Samsung hem de LG'de başka launcher'a geçince çalışmıyor, daha doğrusu widget ekranında bile görünmüyor. Bu sefer 3. parti launcher kurmak yetmezmiş gibi o widget'ın ikamesi olacak 3. parti bir uygulama daha kurmak gerekiyor. Ben şu sıralar LG G Flex'in temasını arıyorum. Çok oturaklı, çok güzel bir görünümü var.

 • Ben hala fiyat farkida olsa Htc One diyorum hem malzeme kalitesi hem yazilim destegi hemde teknik ozellikleri ile harika bir telefon.

  •   14
   Deniz Arslan
   • Admin
   28.Kas.2013 Link to comment

   ha evet elime aldığımda o sağlamlık hissini veren tek telefon da htc one, samsungların lg'lerin yanında tank gibi görünüyor.

 •   14
  Deniz Arslan
  • Admin
  28.Kas.2013 Link to comment

  Şu anda Samsung kullanıcısıyım ama şahsen ben de 1500 TL civarında bir telefon alacak olsam G2'yi tercih ederdim.

 • LG G2 şu an hepsiburada'da 1500 TL. Telefon alacak olsaydım ilk tercihlerim arasında olurdu.

 • LG G2 gerçekten çok iyi bir telefon samsung a iyi bir rakip

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!