This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Galaxy S4 Mini'nin ardından HTC One Mini'nin de resmen tanıtılmasıyla birlikte nurtopu gibi bir tartışmaya kavuştuk. Android dünyasının en iyi mini telefonu hangisi? Bu karşılaştırma yazısında bu soruya cevap arıyoruz. 

s4 mini one mini
S4 Mini, HTC One Mini'ye karşı! Sizce hangisi alınmalı? / © Üretici/AndroidPIT

Gerek Türkiye'de, gerek dünyada 2013 yılının en gözde iki Android cihazı olan Samsung Galaxy S4 ve HTC One, şimdi de mini modelleriyle ciddi bir rekabetin içine girmiş durumdalar. Bir yandan şu anda dünyanın en çok satılan Android telefonu olan S4'ün minisi, diğer yanda birçok kişinin dünyanın en zarif Android telefonlarından biri olarak kabul ettiği HTC One'ın minisi. Bakalım küçük kardeşlerin yarışından hangi mini galip çıkacak. 

Teknik Özellikler

Her iki telefonu da üç sloganla özetlemek mümkün aslında: Daha küçük ekran, daha zayıf donanım ve daha düşük fiyat! 

Tabii bu genel prensipleri bir yana koyunca, her iki cihazın da kendine göre güçlü ve zayıf yönleri var. HTC One Mini, S4 Mini'den daha iyi bir ekrana ve daha kaliteli malzemeye sahip. Ayrıca One Mini'nin hem dahili belleği daha büyük, hem de açılış fiyatı daha uygun. Diğer yandan S4 Mini ise daha güçlü bir işlemciye ve daha fazla sistem RAM'ine sahip. Ayrıca One Mini'nin aksine, hem S4 Mini'nin belleğini micro SD kartla genişletmek, hem de yedek pil kullanmak mümkün. S4 Mini ayrıca daha ince ve 20 gram kadar daha hafif bir cihaz. Kameralarda kullanılan farklı teknolojiler yüzünden doğrudan bir megapiksel karşılaştırması yanıltıcı olabilir. Ama yine de kamera söz konusu olunca büyük ağabeyiyle aynı donanım ve teknolojiye sahip olan HTC One Mini'nin bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. HTC One'da olup da Mini'de olmayan tek unsur resim sabitleme özelliği. 

one mini s4 mini
© Üretici/AndroidPIT
  HTC One Mini Samsung Galaxy S4 Mini
Ekran 4,3 İnç, 1.280 x 720 Piksel (341 ppi), Super LCD2 4,3 İnç, 960 x 540 Piksel (256 ppi), Super AMOLED
İşlemci 1,4 GHz Çift Çekirdekli, Qualcomm Snapdragon 400 1,7 GHz Çift Çekirdekli, Qualcomm Snapdragon 400
Sistem RAM'i 1 GB 1,5 GB
İşletim Sistemi Android 4.2.2, Sense 5 Android 4.2.2, TouchWiz Nature UX 2.0
Kamera 4 MP arka yüz (UltraPixel-Technologie), 1,6 MP ön yüz 8 MP arka yüz, 1,9 MP ön yüz
Bağlantı WLAN, HSDPA, LTE, Bluetooth 4.0 WLAN, HSDPA, LTE, Bluetooth 4.0
Dahili Bellek 16 GB, kullanılabilir alan 11 GB 8 GB, kullanılabilir alan 5, microSD ile 64 GB'a kadar artırılabilir
Pil 1.800 mAh, çıkarılamaz 1.900 mAh, çıkarılabilir
Boyutlar 132 x 63 x 9,2 mm 124.0 x 61.3 x 8.9 mm
Ağırlık 128 g 107 g
Fiyat 449 Euro (Avrupa başlangıç fiyatı, yaklaşık 1310 TL) 1120 TL (akakce.com, 18.07.2013)

Tasarım ve İşçilik

Aluminyum mu, polikarbonat mı? Elbette hangi malzemenin daha iyi olduğu biraz da tüketicinin zevkine kalmış durumda, ama iki cihazın malzeme terchiler arasında ciddi bir fark var. HTC One Mini'yi tasarım anlamında büyük ağabeyinden ayıran en önemli özelliği ekranı saran polikarbonat çerçeve. Bu tabii HTC'yi malzeme kalitesinden ötürü tercih edenler için ciddi bir eksi puan olarak görülebilir. Genel açıdan bakıldığında ise S4 Mini, büyük ağabeyinin küçültülmüş bir kopyasından ibaretmiş gibi görünürken, HTC One Mini'nin bir kopyadan çok,kendine has bir çizgisi olduğunu görüyoruz. Tabii bu çizgiyi beğenip beğenmemek size kalmış. 

GalaxyS4 GalaxyS4Mini 3
Galaxy S4'le S4 Mini arasında görünüm olarak neredeyse hiç fark yok. / © AndroidPIT

S4 Mini'nin rakibine sağladığı en önemli avantajlardan biri yukarıda da değindiğimiz çıkarılabilir pil özelliği. Ayrıca Hamburg'taki tanıtımda şahsen denem fırsatı bulduğum HTC One Mini'nin etrafındaki polikrabonat çerçevenin telefonun her noktasında yekpare olmadığını ve bunun da tasarım açısından bir eksi puan oluşturduğunu görme şansı buldum. Gerçi bunun bize gösterilen prototiple ilgili bir sorun olabileceği  ve seri üretimde çözüleceği de düşünülebilir. Sonuç itibarıyla her iki cihazın da işçilik açısından geçer not aldığını, ama genel görünüm itibarıyla HTC One Mini'nin aluminyum kasası sayesinde bir adım önde olduğunu söyleyelim. 

 

DSC 0072
HTC'ler de benzer görünse de, One Mini ile büyük ağabeyi arasındaki farklar daha belirgin. / © HTC/AndroidPIT

Yazılım

Her iki cihazda da üretici firmaların kendi arayüzleri olan TouchWiz (Samsung) ve Sense (HTC) bulunuyor. Tabii bu arayüzlerin birinin diğerinden daha iyi olduğunu söyleyecek herhangi bir objektif kriter yok. Karar tamamen tüketicinin zevkine kalmış durumda. 

Ekstra özellikler açısından bakıldığında, Samsung'un biraz daha cimri davrandığı söylenebilir. Zira S4 Mini'de, S4'ün içinde hazır gelen tüm özellikler bulunmuyor. Örneğin, Air View ve Smart Scroll gibi özellikler S4 Mini'de bulunmuyor. Oysa ilk bakışta HTC'nin başta Zoe, BeatsAudio, BoomSound ya da BlinkFeed olmak üzere, büyük ağabeyin bütün numaralarını küçük kardeşe de taşımış olduğunu görüyoruz. Dediğimiz gibi, HTC bu konuda daha cömert davranmış gibi görünse de, kesin bir yargıda bulunmak için One Mini'nin piyasaya çıkmasını beklemek daha mantıklı görünmekte. 

Fiyat Karşılaştırması

"Mini" modellerin genel olarak cebini düşünen tüketicilere hitap eden bir alternatif olduğu düşünülürse, iki cihaz arasındaki fiyat karşılaştırması büyük önem kazanıyor. Öncelikle Avrupa fiyatlarını karşılaştıracak olursak, 500 Euro açılış fiyatıyla piyasaya giren S4 Mini'yi şu anda Almanya'da Amazon'dan yaklaşık 400 Euro'ya satın almak mümkün. HTC'nin kendi minisi için belirlediği açılış fiyatı ise 449 Euro ve bu fiyatın zaman içinde Amazon gibi perakendecilerde 350 Euro civarına düşmesi beklenebilir. Türkiye'de ise S4 Mini'nin fiyatı akakce.com'un verilerine göre 1120 TL civarında bulunuyor. HTC One'ın başlangıçta değilse bile Türkiye'de piyasaya sürüldükten birkaç ay sonra 1000 TL civarında bir fiyatla satın alınması mümkün olabilir. 

Ayrıca 1120 TL'lik S4'ün dahili belleğinin 8 GB olduğu ve belleği HTC One Mini'yle aynı seviyeye getirmek için micro SD kart için ekstra masraf yapılması gerektiği de unutulmamalı. 

 

one mini s4 min design
İki cihazın tasarım anlayışları neredeyse taban tabana zıt. / © AndroidPIT/Weibo.com

Sonuç

Kesin bir galip bekleyenleri hayal kırıklığına uğratacağız ama, bu iki miniden hangisini seçmeniz gerektiği tamamen sizin bir akıllı telefondan ne beklediğinize bağlı; zira iki telefon da birbirine belirgin bir üstünlük sağlamıyor. Performansa ve rakamlara önem veriyorsanız, S4 Mini doğru seçim olabilir. Fotoğrafa ve müzik dinlemeye meraklıysanız, daha kaliteli fotoğraf çekme ve daha yüksek çözünürlüklü görüntüleme imkanı sunan HTC One sizin için doğru tercih olabilir. 

one mini s4 mini 3
 Seçim sizin. © AndroidPIT

Diğer yandan, tasarım fetişistleri normal olarak One Mini'ye yönelmeyi tercih edecektir. Diğer yandan S4'ün çıkarılabilir pili ve artırılabilir dahili belleği gibi avantajlar ve bir tık daha iyi olan donanım özellikleri ise S4 Mini kararını verenleri memnun edecektir. 

4 comments

Yeni yorum yaz:
 • Tartismasiz s4 mini

 •   14
  Deniz Arslan
  • Admin
  22.Tem.2013 Link to comment

  Merhaba Eren Bey, HTC One Mini henüz ofisimize ulaşmadı, gelir gelmez video karşılaştırma hazır olacak.

 • Bu arada video neden gelmedi? Yan yana görme şansımız olurdu.

 • Ben olsam One Mini alırım. One'ı neden S4'e tercih ettik?

  Kasa kalitesi, Ekran kalitesi, PPI değeri, Ses kalitesi, BoomSound, BeatsAudio, Ultrapixel Camera, HTC Zoe, HTC Blinkfeed... vb. Bunda var mı var. Bunu tercih ederim ben.

  He ama One Mini pahalı, S4mini'den pahalı olursa işler değişir. Direkt S4 Mini alırım. Hatta aynı fiyatta olsalar bile S4 Mini alırım.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!