This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 4 comments

[Karşılaştırma] HTC One X ve One X+: Özellik ve Fiyat İncelemesi

Mevcut piyasa koşullarında Türkiye akıllı telefon piyasasında üst düzey bir telefon almayı kafasına koymuş olan tüketicilerin tercih paftasının içerisinde bugüne kadar çıkardığı yüksek performanslı ve de kaliteli telefonları ile çok beğenilen HTC markasının  One X ve pazara çok yeni giriş yapmış olan One X+ kendilerine önemli yer bulan iki cihaz. Android telefon tercihlerinde HTC'nin bu iki ürünü arasında kalanlar için hazırladığımız infografik içerikli yazımızın devamında bu cihazları fiyat da dahil olmak üzere birbirleriyle derinlemesine karşılaştırıyoruz.

Türkiye Pazarı maaalesef çok keskin bir rekabetin yaşandığı küresel rekabetin nimetlerinden faydalanma imkanlarımızın çok kısıtlı olduğu bir yapıya sahip. Bu bağlamda kısıtlı tercih aralığında yer alan telefonları Avrupa ve Amerika pazarlarındaki eşdeğerlerinden hem çok daha pahalıya satın alıyor hem de satın alma sonrasındaki servis garantilerini daha kısıtlı bir şekilde elde edebiliyoruz.  Neyse ki Tayvanlı HTC firmasının kaliteli ürünlerinin ülkemize girişinde yaşanan sıkıntılar göz ardı edilebilecek düzeyde ve tüketicilerimiz değişik kanallardan HTC ürünlerine ulaşabilmekteler. 

HTC One X ve One X+ cihazlarının ikisi de AndroidPIT editörleri tarafından kendi sınıfları içerisinde büyük beğeni toplayan iki cihaz. Özellikle HTC One X+ bir çok çalışanımız tarafından Sony Xperia Z cihazı CES 2013 Fuarı'nda tanıtılmadan önce Android Atlası'nın en iyi akıllı telefonu olarak kabul ediliyordu. Fakat bu noktada bizi bu yargıya götüren değişkenlerin içerisinde ''fiyat''ın olmadığına dikkat çekmek istiyorum. Yani işin içerisine fiyatı sokmadan yapılan bir analiz tüketiciler için pek geçerli değil. İşte bu yüzdendir ki sizlerle bugün HTC One X+'dan ciddi derecede daha makul fiyat ile satılan One X ile One X+'nın enine boyuna karşılaştırıldığı aşağıdaki infografik tabloyu paylaşmak istedik.

Infografik: HTC One X ile HTC One X+ Kapışması

 
Kaynaklar: phonearena.com, gsmarena.com, akakce.com

Yukarıdaki tablodaki karşılaştırma sonucunda HTC One X ile One X+'nın hemen hemen aynı boyutlara, ekrana ve ekran görüntüleme gücüne sahip olduğu dikkat çekiyor. Akıllı telefonunuzun şıklığına önem veren bir potansiyel tüketici iseniz her iki cihaz arasındaki bu alandaki farklılık o kadar büyük değil. Fakat bu noktada One X+'nın malzeme kalitesinin One X'in önünde olduğunun altını çizmem gerekiyor. 

Cihazların teknik spesifikasyonları içerisinde One X+'nın işlemci hızı, dahili hafıza ve pil ömrü noktalarında One X'e karşı mutlak bir üstünlüğü bulunuyor. Yazılım bakımından da One X+'nın Android 4.1 Jelly Bean ile geliyor oluşu çok önemli bir artı oluyor. Fakat işin fiyat ayağında her iki cihaz arasında yaklaşık 400 TL'lik bir farkın oluşu yukarıda saydığım farklılıkların ne kadar anlamlı olduğunun kararının tüketiciye, yani sizlere kaldığının altını çiziyor. 

HTC One X ile One X+ arasındaki farklılıklar hakkında düşüncelerinizi yorumlarınızla bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin. 

 

Fotoğraf hakları: AndroidPIT

4 comments

Yeni yorum yaz:
  • @ Sezer: Fiyat konusundaki şikayetlerinde haklısın

  • @ Araz: Tasarım ve malzeme kalitesi olarak çok beğeniyorum her iki cihazı da

  • Bu iki telefon cok pahali.hTc dusuk fiyattan piyasaya girseydi rekora doymazdi.O Fiyata note 2,s3 gibi telefonlar vqr

  • Araz 11.Oca.2013 Link to comment

    Dogrusu Sense arayuzunu cok guzel, belki de en guzel arayuz oldugunu soyleyebilirsiniz. Ama... ben sevemedim bir turlu. Bilmiyorum neden. Arkadasimin One S'ini elime aldigimda uygulamalara gidiyorum ya hani, iste orda elim saga-sola oynuyor. Kaliyorum oylesine. Diger taraftan da bildirim cubugunu temiz gormeye alisigim. O an sanki telefon daha rahat calisiyo. Sense arayuzunde bildirim cubugu biraz karisikmis gibime geliyor. Ama donanim, performans acisindan soylenecek soz birakmiyorlar :)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!