This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

[Karşılaştırma] LG G2 - Sony Xperia Z1: Top modeller düellosu

Sony Xperia Z1, henüz geçtiğimiz baharda piyasaya çıkan Xperia Z’nin, LG G2 da Optimus G’nin halefi. Adeta sanat eseri donanımlara sahip her iki akıllı telefon üreticisinin bu son yıldızları arasındaki farklar detaylarda yatıyor. Bu iki cihazı maça çıkaracağız. Bakalım ortaya nasıl bir sonuç çıkacak.


lg g2 sony xperia z1 7
© AndroidPIT

Dizayn

Sony, Z1 ile kendi yolunda yürümeye devam ediyor. 2013 yılında “OmniBalance” dizaynı Sony cihazlarının görünümüne egemen olmaya devam ediyor; Z1 de bunun bir istisnası değil. Bu dizaynın karakteristiklerini açılı kalıplar, gümüş rengi güç butonu ve aliminyum bir çerçevenin bir arada tuttuğu iki cam panelden oluşan yumuşak kasa oluşturuyor. Burada doğru sözcük “Dev”. Çünkü Z1 selefinden daha büyük ve ekran çevresindeki boşluklarla fazlasıyla iri yarı.


lg g2 sony xperia z1 4
Z1'in keskin köşeliliği (aşağıda) ve G2'nin yuvarlak hatları. / © AndroidPIT

LG’nin G2’si ise cüretkar: arkadaki butonlar, cihazı rakipleri arasında öne çıkaran gerçek bir yenilik. Öte yandan, cihazın dizaynı Galaxy S4’ü, hatta yine LG’nin tasarladığı Nexus 4’ü andırıyor. Yuvarlak arka kısım plastikten imal edilmiş ve daha az değerli görünse de, ele iyi oturuyor. Cihazın ön kısmında ise, ince bir çerçeveye alınmış ekran öne çıkıyor.

LG burada, dizaynıyla cesaretini kanıtladığı için bir puan öne geçiyor. Buna ek olarak, daha geniş bir ekrana sahip olmasına rağmen, G2, daha kompakt ve Z1’den daha hafif. 

LG G2 1:0 Sony Xperia Z1

Ekran

Her iki cihaz da full HD çözünürlüklü (1,920 x 1,080 piksel) LCD panel ekrana sahip. G2 5.2 inç ekranla gelirken, Z1 daha küçük, 5 inç bir ekran büyüklüğüne sahip. Doğrudan bir karşılaştırmada, cihazların ekranları arasında son derece ince farklar olduğu dikkat çekiyor. çözünürlük tek tek piksellerin kaybolmasına yetecek kadar yüksek olsa da, Z1 ekran bakımından G2’ye kıyasla az bir farkla öne çıkıyor.

lg g2 sony xperia z1 9
Z1, G2'den biraz daha aydınlık ve daha berrak, daha doğal renkler sunuyor. / © AndroidPIT

Z1, renkleri G2’ye kıyasla daha daha nötral ve soğuk gösterirken, G2’deki renk doygunluğu çok daha yüksek. Hafif bir kırmızı tonun da belirgin olduğu G2 ekranı bu yönüyle Samsung’un AMOLED ekranlarına daha yakın duruyor. Z1’de ise, G2’de olmayan bir özellik sayesinde, renk tonunu ve beyaz dengesini bağımsız olarak değiştirmek mümkün. Bu bağlamda Z1’in en belirgin zayıflığın, görüntüleme açısı dengesizliği olduğu söylenebilir: Z1 bu hususta G2’nin gerisinde kalıyor. Dolayısıyla burada her iki cihaz da birer puan kazanıyor.


lg g2 sony xperia z1 10
Açılı bakış: G2'nin ekranı daha dengeli renkler ve kontrast sunuyor. / © AndroidPIT

LG G2 2:1 Sony Xperia Z1

Yazılım

Her iki cihaz da Android 4.2.2 Jelly Bean işletim sistemi üzerinde, kendi kullanıcı arayüzleri kurulu olarak çalışıyor. Eski modellere baktığımızda, görünüş ve işlevsellik bakımından her iki üretici de çok fazla değişiklik yapmış değil. Buna karşın, göze çarpan bazı yeni detaylar da yok değil.

Z1’de renk dili temel olarak değişmiş durumda; karanlık arka plan açık bir griye dönüşmüş, bu da yüzeyi bütünüyle daha canlı hale getirmiş. Ayrıca, klasör ikonları Xperia UI Z’de olduğundan daha hoş görünüyor. Az da olsa yeni fonksiyonlar var, fakat az sayıdaki değişiklikler, cihaza daha estetik bir hava kazandırmış durumda.


lg g2 sony xperia z1 11
LG'nin (solda) ayarlar menüsü Samsung'u hatırlatırken, Sony'nin arayüzü daha düzenli ve hoş görünüyor. / © AndroidPIT

LG ise G2’de kullanıcı arayüzünün dost canlısı, renkli görünümünü devam ettiriyor. Ne var ki bu, yüksek kalite bir akıllı telefona çok fazla uyan bir durum değil. LG, akıllı telefonunu çığır açacak ölçüde yenilikçi olmasa da çok kullanışlı olan yeni özelliklerle donatmış durumda. Burada, ekranın alt kısmındaki dokunmatik tuşlarını örnek verebiliriz. 

Burada yine her ikisine de birer puan veriyorum. Z1 dizayn bakımından beni tatmin ederken, G2’nin özelliklerini de yabana atamıyorum.

LG G2 3:2 Sony Xperia Z1

İşlemci ve performans

Hem G2, hem de Z1 2GB RAM destekli Qualcomm Snapdragon 800 işlemciye sahip. Bu kadar yüksek düzeyde, önemli performans farklılıkları ile karşılaşmak pek olası değil. Kıyasladığımız zaman, her iki cihazın da neredeyse eşit bir performans düzeyinde çalıştığını görüyoruz. Antutu benchmark tesini uyguladığımızda Z1 35,000 puana ulaşırken, G2 de yaklaşık 34,500 puan alıyor. Burada her iki cihaza da birer puan veriyoruz.

LG G2 4:3 Sony Xperia Z1

Kamera

Sony’nin 20 megapiksellik kamerası LG’nin 13 megapiksel kamerasını geçiyor gibi görünse de, megapiksel sayısının her şeyi anlatmadığını unutmamak gerekir. Aslında, yaptığım ilk testte G2’nin kamerası bana Z1’in kamerasından daha tatmin edici geldi.


lg g2 sony xperia z1 5
20 megapiksel G Lens Z1 (solda) kamerası karşısında, 13 megapiksel ve optik imaj dengeleyici G2 kamerası. / © AndroidPIT

G2’nin yazılımı resimleri önemli ölçüde modifiye edip, zaman zaman bazı ayrıntıları kaçırsa da, LG’nin akıllı telefonu ortalama kullanıcı için daha iyi fotoğraflar çekiyor. G2 bir optik imaj dengeleyicisine de sahipken, Sony, arttırılmış gerçeklik özellikleri ile puan almaya çalışıyor. LG’nin kamera yazılımı Samsung’un arayüzüne çok benziyor. Özellikle resim kalitesi bakımından bu roundda puanı LG alıyor.

LG G2 5:3 Sony Xperia Z1

Fiyat/Performans

Bu akıllı telefonlardan birini almak isteyenler ellerini ceplerine atmak zorunda. Amazon’dan (Almanya) ön sipariş ile G2’yi 499 ile 549 avro arasında fiyatlarla satın almak mümkün. Xperia Z1’in ön sipariş fiyatı ise 649 avro. Bu fiyat farkının sebebi kullanılan materyaller mi? Cam ve metal çerçevesi ile Z1, G2’dan açık bir biçimde üstün olsa da, bu, 150 avroluk bir fark yaratacak bir üstünlük değil. Burada LG hesaplılığıyla öne çıkıyor.


LG G2 6:3 Sony Xperia Z1

Teknik özellik karşılaştırması

  LG G2 SONY XPERIA Z1
Sistem Android 4.2.2 Android 4.2.2
Ekran 5,2 inç, LCD IPS, Full HD (1.920 x 1.080 Pixel) 5 inç, LCD IPS, Full HD (1.920 x 1.080 Pixel)
İşlemci Qualcomm Snapdragon 800, 2,3 GHz Qualcomm Snapdragon 800, 2,2 GHz
RAM 2 GB 2 GB
Dahili Hafıza 16/32 GB 16 GB / durch microSD erweiterbar
Kamera 13 MP (arka) / 2,1 MP (ön) 20 MP (arka) / 2 MP (ön)
Pil 3.000 mAh 3.000 mAh
Bağlantı LTE, HSPA+, WLAN, Bluetooth 4.0, NFC, USB 2.0 LTE, HSPA+, WLAN, Bluetooth 4.0, NFC, USB 2.0
Boyutlar 138,5 x 70,9 x 8,9 mm 144 x 74 x 8,5 mm
Ağırlık 140 g 170 g
Fiyat (Amazon.de)  499 €  649 €

LG G2 6:3 kazanıyor: açık bir fark mı?

Bazen bir şeyin gerçek avantajını ya da dezavantajını görmek için, o şeyin artılarını ve eksilerini sıralamanız gerekir. Burada da öyle: benim karşılaştırmamda G2 açık farkla kazanıyor. Benim için durum daha önce böyle değildi, kendimi Sony akıllı telefonlara daha yakın hissederdim ve LG cihazlarını daha mütevazi bulurdum - biraz da şüpheyle yaklaşırdım diyebilirim. Burada ise, LG’nin G2’sinin neredeyse olması gereken her şey sahip olduğunu söyleyebilirim. Xperia Z1 ise bazı bakımlardan halen ilerlemeye açık, özellikle cihazın geniş kenarlı ekranı ile nispeten hantal dizaynı üzerinde çalışılması gerekiyor. Benim kazananım G2.

Burada son olarak şunu söylemem gerekiyor: her iki cihaz da gerçek birer top model. İzlenimlerim kendi beğenilerim doğrultusunda şekillendi. Ulaştığım sonuçlarla elbette ki herkes aynı fikirde olmayacaktır. Bu nedenle tartışmaya sizlerin de katkısını bekliyoruz!

1 Share

10 comments

Yeni yorum yaz:
 • Arkadaşlar ben ixperi z kullandm s4 kullandm simdi lg g2 kulanıyorum adamlar öyle bir tel yapmışlar ki sanki 1 telefon var bunun özelliklerini 3 tele paylaşıtırmışlar z1 e su geçirmeme özelliği koymuşlar
  S4 de kamera
  Lg g2 ye de hem ekran hem hız bide tel ne yaparsan yap kasmiyor bu özelliği var yanlız kamerasına aldanmayın ben aldığım gün arkadaşlara sürekli foto çeltik gerçekten HD çekiyor sonradan kameraya bii boklar oluyor gece sanki sis varmış gibi çekiyor gündüz de öyle
  Ama o yönden s4 iyi yani kamera özelliği ni hiç kayıp etmiyor bide lg 'nin kamera camı dandik çok çabuk çizik oluyor solgunlaşıyor ama s4 le xperia öyle değil dayanıklı camı var ama xperia z maksimum 1 ay kullandıktan sonra laşkalaşyor kameradan tut ekrana kadar özellikleri düşüyor şimdi yiğidi öldür hakkını yeme derler lg de kamera camı hariç hiç bir şeyi özelliğini kayıp etmiyor ekran HD li kalıyor ama kamera bozuluyor s4 de kamera düzgün ekran işletim hızı düşüyor kasma oluyor
  Sonny z de sadece su geçirmeme özelliği hariç hepsi düşüyor kayıp oluyor eğer tel alacak olursanız lg g2 yi tavsiye ederim ama aldığınız an orjinal kılıf alın bide ekrana film yapıştırtın şarj yönünde de xperia nin işletimi bataryasına göre yüksek geliyor 5 6 saatte full batarya bitiyor dolması ise 4 saat 5 falan
  S4 de 10 saat falan şarj gidiyor dolması 3buçuk 4 saati buluyor
  Lg de batarya 1 buçuk 2 saatte full oluyor ne yaparsan yap garanti 14 15 saat şarj gidiyor tavsiyem lg ama alırken 32 gb olanı alın bide kılıf la filmi aldığınız dakika taktırın tele yoksa kılıf olmayınca tel masanın üzerine bırakınca kamera camı yere temas ediyor çiziliyor kamera aynı sisli hava gibi gösteriyor şimdi ben lg kamera camı arıyorum çizildi çünkü ama 2 haftadır bulamadım internette bile yok ancak garantide olur diyorlar garanti de 30 iş günü diyor

 • mgemici 30.Oca.2014 Link to comment

  g2'nin hafızasını artırma imkanı yok tek eksiği bu bence

 • ilkin 28.Oca.2014 Link to comment

  lg g2 arayuz ve harici gorunus bakimindan z1-in chok arkasinda kaliyor... fiyat performons acisinda bir turkiyede boyle.. diger olkelerde fiyatlari ayni

 • orkun 20.Eyl.2013 Link to comment

  z1 daha alınası bir telefon bence

 • sony nin amiral gemisinin çerçevesine bak ne kadar kalın ve hantal ama g2 öylemi sanki inadına inceltilmiş ve ıps ekran farkını da unutmamak lazım.

 • Xperia Z kullandim ve hic memnun kalmadim ozellikle ekran konusunda bir çok kisiden olumsuz not aldi aynen bende ekranini hic begenmedim ve kesinlikle istenilen fiyati hakeden bir cihaz degil ayrica o donanima full hd ekran resmen dalga gecmek gibi. Cihazin max ederi 900-1000 liradir sifir olarak. Diger 2 cihazdanda kesinlikle LG G2

 • ben z kullanyorum.kaç kere düştü tık yok.suyun altında foto cekiyorum.saunada oyun oynuyorum.geriye kalan işlemci ekran kamera zaten piyasadaki cihazlar bu sınırlarda hemen hemen aynı.z benim tek tercihim.sağlam çünki.

 • z1 su gecirmiyor.dayanıklı.elinden düşsün hiç bişey olmuyo.bu bile 10 puan.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!