This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

2013'ün en çok merak edilen telefonlarından biri olan Nexus 5 nihayet geçtiğimiz haftalarda piyasaya çıktı. Biz de Google-LG ortaklığıyla üretilen bu yeni cihazı, LG'nin birkaç ay önce piyasaya çıkan ve çok beğenilen cihazı LG G2'yla kıyasladık. Bilindiği gibi şirket Nexus 5'in üretiminde de kendi telefonu G2'yi model olarak kullanmıştı. 

g2 nexus5 teaser
2013'ün en iyi telefonlarından ikisi: Nexus 5 (solda) ve G2 (sağda). / © AndroidPIT

Tasarım ve işçilik

Her iki cihaz da aynı üreticinin elindne çıkmış olmasına rağmen, bunu bilmeyen birinin ilk bakışta böyle bir benzerlik fark etmesi oldukça zor. G2'nin parlak plastikten arka yüzeyinde, bir telefonda ilk kez gördüğümüz açma-kapama ve ses butonları bulunuyor. Oysa Nexus 5'in arka yüzeyi hafif pütürlü plastikten. Çok daha sade bir tasarım anlayışının dikkat çektiği Google telefonunun arka yüzeyinde dikey Nexus logosu ve eskisinden daha büyük olan kamera lensi dışında bir şey yok. 

g2 n5 1
G2 (solda) parlak ve kavisli, Nexus 5 (sağda) mat ve köşeli. / © AndroidPIT

Nexus 5'in kasası ise gayet köşeli ve dikdörtgen olarak düşünülmüş ve kavisler minimumda tutulmuş. G2'de ekranla çerçeve arasında daha yumuşak bir geçiş söz konusu iken, Nexus 5'in geçişindeki keskin hatlar dikkat çekiyor. 

g2 n5 2
Ekran ve kasa arasındaki geçişlerde de G2 (solda) daha yuvarlak hatlı, Nexus 5 (sağda) ise daha keskin. / © AndroidPIT  

Ekran

Her iki cihazda da full HD ekran bulunuyor. G2'nin ekranı biraz daha büyük ve piksel yoğunluğu daha düşük ama ilk bakışta, çıplak gözle bu farkı anlamanız mümkün değil. Yine çıplak gözle bakıldığında Nexus 5'in ekranı birazcık daha parlak görünse de, bu parçaların koyu renkte olmasından kaynaklanan bir kontrast etkisi de olabilir. 

g2 n5 3
Nexus 5 (sağda) biraz daha parlak görünse de, G2'nin ekranı daha iyi. / © AndroidPIT

Ekrandan devam edecek olursan Nexus 5'in renklerinin daha sıcak olduğunu ve beyazların çok hafif sarıya çaldığını görüyoruz. G2'nin beyazları ise daha nötr ve dolayısıyla da kontrast açısından G2'nin ekranı daha iyi. Özellikle siyah ve diğer koyu renkler G2'de daha güçlü görünüyorlar. 

g2 n5 4
Ters açıdan bakınca G2 (solda) kontrast konusunda daha iyi görünüyor. / © AndroidPIT

Yazılım 

Her iki cihaz arasındaki en büyük fark ise yazılımda ortaya çıkıyor. G2'nin fazlasıyla renkli ve hatta biraz çocukca olmakla eleştiriken kullanıcı arayüzünün, saf Android deneyimi sunan ve klasik Android sadeliğiyle gelen Nexus 5'le arasında dağlar kadar fark var. Nexus 5'in bu ilginç yazılım özelliklerinin hepsi mükemmel şeyler olmasa da, navigasyon çubuğunu kendi tercihlerinize göre düzenlemek gibi işe yarayan fonksiyonları da var.  

nexus5 lg g2 comp1
Aynı duvar kağıdına rağmen, Nexus 5 (solda) ile G2'nin (sağda) görünümleri farklı. / © AndroidPIT

Cihazla birlikte gelen ekstra yazılımla özellikle gıcık olanlar için elbette hiçbir ilave olmaksızın, tertemiz Android deneyimi sunan Nexus 5, yazılım bakımından daha çekici bir telefon. Ayrıca Android 4.4 KitKat'ın tam sürümüyle kullanıldığı ilk telefon olan Nexus 5'i kullanmak bu açıdan da bir ayrıcalık. Ekstralara rağmen G2'de Android 4.2.2 işletim sistemi bulunuyor.

nexus5 lg g2 comp2
Ayarlar menüsünde ise farklar daha belirgin. Solda Nexus 5, sağda G2'yi görüyorsunuz. / © AndroidPIT

Her iki cihazın yazılım özellikleri hakkında daha fazla bilgi almak için daha önce AndroidPIT'te yayınlamış olduğumuz ayrıntılı LG G2 incelemesi ve Nexus 5 incelemesi yazılarımıza göz atabilir, Android 4.4 KitKat'la gelen değişiklikler içinse bu sayfaya göz atabilirsiniz. 

nexus5 lg g2 comp3
Hızlı ayarlar menüsü arasındaki farklar da belirgin. Solda Nexus 5'i, sağda LG G2'yi görüyorsunuz. / © AndroidPIT

İşlemci ve performans

Her iki cihazda da Snapdragon 800 işlemci ve 2 GB sistem RAM'i ile Andreno 330 grafik bulunuyor. Nexus 5'in işlemcisi 2.3 GHz hızında iken, LG G2'nun işlemcisi de 2.26 GHz ayarında. Kağıt üstünde rakamlar birbirine bu kadar yakın olunca, insan ister istemez bu açıdan optimize edildiği söylenen Android 4.4'ün performansa olumlu bir etkisi olup olmadığını ölçmek istiyor. Ben de kendi testimde bunu denedim ve Chrome'da yeni sayfa açma konusunda Nexus 5'in rakibine göre daha hızlı olduğunu gördüm. Aynı şekilde YouTube videolarının yüklenmesinde de Nexus 5 biraz daha hızlıydı. 

AndroidPIT Nexus5 Nexus4 LGG2 Benchmarks
Benchmark test sonuçları: Solda Nexus 5, ortada Nexus 4, sağda G2. / © AndroidPIT

Bunun dışında iki cihaz arasında belirgin bir performansfarkı görmediğim gibi, performans canavarı oyunlarda bile rahatsız edici bir duraksama ya da çökmeye de rastlamadım. Bazı meslektaşlarımın kendi yaptıkları testlerde karşılaştıkları çökme sorunları benim denemelerimde yaşanmadı. AnTuTu benchmark testindeki farkı ise söz konusu benchmark'ın henüz Android 4.4 için optimize edilmemiş olmasına bağlıyorum.

Kamera

Nexus 5'i şu ana kadar kullanma şansı bulanların en çok eleştirdiği noktalardan biri kamerası oldu. Nexus 5'in fena olmayan fotoğraflarının yanısıra beklenmedik derecede vasat fotoğraflar verdiğini ve bir istikrar sorunu olduğunu ben de gördüm. Diğer yandan LG G2 ise kamera açısından piyasanın en iyi akıllı telefonlarından biri durumunda. İki cihazın kameraları arasındaki farkı aşağıdaki test fotoğrafları galerisinden daha ayrıntılı olarak görebilirsiniz. 

Donanımsal olarak her iki telefonda da optik resim sabitleyici bulunmasına rağmen, G2 bu konuda da rakibine üstünlük sağlıyor. Hem genel performans, hem hız, hem de netlik açısından LG'nin kendi cihazı Google için ürettiği Nexus 5'ten daha iyi bir kameraya sahip. Ayrıca G2'nin kamera uygulaması da daha sağlam ve daha çok seçenek sunuyor. 

nexus5 lg g2 comp4
Nexus 5'in kamera uygulaması biraz fazla sade görünürken, G2 daha fazla seçenek sunuyor. / © AndroidPIT

Pil

Nexus 5'in can sıkıcı yönlerinden biri de 4,95 inçlik, full HD ekrana rağmen sadece 2300 mAh gücündeki bir bataryaya sahip olması. Elimizdeki test modelini % 100'e getirmek için birkaç tur üst üste şarj etmemiz gerekti. LG G2'nun pili ise 3000 mAh gücünde. 

İki cihazın pil performansları arasındaki farkı daha iyi görmek için telefonları ful şarj ettikten sonra, her ikisininin parlaklığını da maksimuma getirip, kablosuz Internet'i de açarak, menü ve fotoğraflar arasında gezindim, oyun oynadım ve YouTube videoları izledim. 99 dakikalık bu testin ardından Nexus 5'in pil seviyesi % 64'e inerken, LG G2 hâlâ % 73 seviyesindeydi. 

Teknik özellikler ve fiyat

Kamera ve pil özellikleri bir yana, teknik açıdan iki telefon birbirine fena halde benziyorlar aslında. Ama en sona bıraktığımız çok önemli bir fark var: Farkı fiyatı! ABD fiyatlarına bakacak olursak, LG G2'nin 16 GB dahili bellekle gelen versiyonu Nexus 5'in 16 GB versiyonuna oranla 200 dolar daha pahalı. Nexus 5 henüz Türkiye'ye gelmiş değil ama akakce.com'un verilerine göre LG G2'yu 8 Kasım 2013 itibarıyla Türkiye'den alabileceğiniz en ucuz fiyat ise 1300 TL. 

  NEXUS 5 G2
Üretici LG LG
İşletim Sistemi Android 4.4 Android 4.2.2
Ekran 4,95 İnç, LCD, Full HD (1.920x1.080 Piksel, 445 ppi) 5,2 İnç, LCD, Full HD (1.920x1.080 Piksel, 424 ppi)
İşlemci Qualcomm Quad-Core Snapdragon 800, 2.3 GHz Qualcomm Quad-Core Snapdragon 800, 2,26 GHz
Sistem RAM'i 2 GB 2 GB
Dahili Bellek 16/32 GB (16 GB'de kullanılabilir alan 12,5 GB) 16/32 GB (32 GB'de kullanılabilir alan 24,7 GB)
Kamera 8 MP (Arka), OIS, 1.3 MP (Ön) 13 MP (Arka), OIS, 2,1 MP (Ön)
Pil

2.300 mAh

Standby (3G): <300 Saatd.

Konuşma süresi (3G): <17 Saat

3.000 mAh

Standby (3G): <900 Saat

Konuşma süresi (3G): <17:30 Saat

Bağlantı LTE, HSPA+, WLAN 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 LTE, HSPA+, WLAN 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0
NFC Var Var
Kablosuz Şarj Var Yok
Boyutlar 137,84 x 69,17 x 8,59 mm 138,5 x 70,9 x 8,9 mm
Ağırlık 130 g 143 g

Fiyat (07.11.2013 itibarıyla)

16 GB: 349 $ (ABD fiyatı)

32 GB (LTE): 399 $ (ABD fiyatı)

16 GB: 1327 TL (Akakce.com)

32 GB: 1799 TL (Akakce.com)

Sonuç

Bu karşılaştırmalı analizin ardından iki cihazdan birinin diğerine net olarak üstünlük kurduğunu söylemek zor. Ama yine de LG G2'nin burun farkıyla da olsa önde olduğunu görüyoruz. Nexus 5, temel donanım ve ekran açısından rakibiyle yarışabiliyor, ama iş kamera ve pile gelince G2'nin arkasında kalıyor. Özellikle kamerası kaliteli ve şarjı uzun giden bir cihaz istiyorsanız, daha pahalı olmasına rağmen tercih etmeniz gereken telefon kesinlikle LG G2. Ama hem cebinizi düşünüyor, hem de ekstalar olmaksızın, saf Android deneyimi yaşamak istiyorsanız, Nexus 5 doğru tercih. 

2 Shares

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!