This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 8 comments

[Karşılaştırma] Samsung Galaxy S2 - Sony Xperia S - Motorola RAZR

Çıktığı günden  bu tarafa girdiği tüm piyasalarda büyük bir satış başarısının altına imza atmış olan Samsung Galaxy S2 Türk kullanıcılar arasında da çok popüler olmuş bir cihaz. Fakat Samsung Galaxy S2 piyasaya çıkalı neredeyse iki sene oldu ve Galaxy S2 bayrağı çoktan abisi Galaxy S3'e teslim ederek artık üst düzey değil orta sınıf akıllı telefon sınıfına düştü. Bu anlamda fiyatı da düşen Samsung Galaxy S2'yi orta sınıfın benim gözümde en önemli oyuncuları Sony Xperia S ve Motorola RAZR ile ayrıntılı olarak karşılaştırmak istedim.Fiyat dahil olmak üzere 21 farklı başlık altında Samsung Galaxy S2, Sony Xperia S ve Motorola RAZR'ı karşılaştırdım. Bakalım Galaxy S2'nin ezeli rakiplerinin mücadelesinin galibi kim olacak?

Soldan sağa: Motorola RAZR, Samsung Galaxy S2, Sony Xperia S

İnfografik: Samsung Galaxy S2 vs Motorola RAZR vs Sony Xperia S

Aşağıdaki infografiğimizde her üç cihaz için ayrı ayrı yer alan bilgiler ışığında Galaxy S2, Xperia S ve Motorola RAZR arasındaki tercihlerinizi şekillendirmeniz mümkün. Benzer fiyat aralığında bu üç cihazın bir çok farklı kategorideki özelliklerinin birbirlerinden ayrıştığını infografik üzerinde biraz vakit geçirdikten sonra fark edeceksiniz.


Kaynaklar: GSMArena, Akakce.com / (c) AndroidPIT

Yukarıdaki tablonun her kullanıcı için yorumunun farklı olacağını düşünüyorum. Bu anlamda herhangi bir ürün hakkında çok keskin ifadeler kullanmak istemiyorum fakat görünen o ki görüntü kalitesi, performans ve kamera alanlarının kağıt üzerindeki galibi Sony Xperia S olurken fiyat üstünlüğü Galaxy S2'de. Motorola'nın hafızasının Micro SD kart ile arttırılamıyor olması büyük bir eksi olarak gözükerken, ortaya koyduğu pil performansı Xperia S ve Galaxy S2'yi hissedilir bir şekilde geride bırakıyor. Öte yandan Android güncellemeleri anlamında Samsung Galaxy S2 ve Sony Xperia S telefonlarının Android 4.1 Jelly Bean güncellemesi almaları neredeyse kesin iken aynı durum Motorola RAZR için söz konusu değil.

Ürünlerin Arka ve Yandan Çekilmiş Fotoğrafları

Yazımızın girişinde sırasıyla Motorola RAZR, Galaxy S2 ve Xperia S'in önden çekilmiş fotoğraflarını görmüştünüz. Bu fotoğraflarda ortada yer alan Samsung Galaxy S2 cihazında Samsung'un meşhur Touchwiz Arayüzü yerine Android 4.0'ın arayüzünün yer aldığını ayrıca belirtmek isterim. Şimdi sıra geldi bu cihazların aynı sıraya göre arkadan ve yandan çekilmiş fotoğraflarına bakarak boyutlar ve tasarımlar arasındaki farklara göz atmaya.


Soldan sağa: Motorola RAZR, Samsung Galaxy S2, Sony Xperia S

Bana göre Motorola RAZR ve Sony Xperia S telefonları malzeme kalitesi yönünden Samsung Galaxy S2'nin çok önündeler. Bu noktada Sony'nin tasarımını biraz kaba bulduğumu, Motorola RAZR'ın tasarım malzeme kalitesindeki üstünlüğünün yanında cihazların arkasını çevirdiğimizde ortaya çıkan karizmatik görüntüsü ile beraber bence bu üç cihaz içerisinde en hoş tasarıma sahip olduğunu söyleyebilirim.Fakat bu arada dikkat çekmek istediğim bir nokta Samsung Galaxy S2'nin Xperia S ve Motorola RAZR'dan daha az ağırlığa sahip olduğu.


Soldan sağa: Motorola RAZR, Samsung Galaxy S2, Sony Xperia S

Her üç cihazın kalınlakları hakkında net bir fikir edebileceğiniz yukarıdaki fotoğrafta da net bir şekilde görüldüğü gibi Motorola RAZR rakiplerinden çok daha ince olan tasarımı ile ön plana çıkıyor. Önden çok havalı görünen Xperia S ise iş kalınlığa geldiğinde rakipleri Samsung Galaxy S2 ve Motorola RAZR'ın gerisinde kalıyor.

Galaxy S2, Xperia S ve Motorola RAZR Kullanılarak Çekilen Fotoğraflar

Aşağıda yer alan fotoğrafların kesinlikle bu üç cihazın fotoğraf çekme konusunda birbirlerine olan üstünlüklerini tam olarak açıklayamayacağını belirterek bu bölüme giriş yapmak isterim. Aşağıda yer alan fotoğrafları AndroidPIT Türkiye editörlerinden Gökhan ile beraber her üç cihazı da cebimize koyduktan sonra Berlin'deki ofisimize çok yakın olan Sosyalist Doğu Almanya zamanında yapılmış Ernst Thelman Parkı'nda çektik. Yaptığımız çekimlerde her üç cihazında fotoğraf çekimi seçeneklerini otomatiğe getirerek aynı açıdan devasa heykeli ortalayarak deklanşöre bastık.

 
Soldan Sağa: Samsung Galaxy S2, Sony Xperia S cihazlarının kameralarıyla çekilmiş fotoğraflar

                
Motorola RAZR'ın kamerasıyla çekilmiştir

Sonuç

Samsung Galaxy S2, Sony Xperia S ve Motorola RAZR arasında yaptığımız karşılaştırmanın her anlamda tek bir kazananı olması tabi ki mümkün değil ama ben aşağıda bir kaç farklı kategori altında tamamiyle kendi kriterlerime göre kazananları sıralamak istiyorum.

1) Tasarım : Motorola RAZR

2) Malzeme Kalitesi:  Motorola ve Sony Xperia S arasında kararsızım

3) Performans: Sony Xperia S

4) Kamera: Sony Xperia S

5) Yazılım & Android Güncellemeri: Sammsung'n Touchwiz arayüzü ve de Android güncellemelerindeki güvenilirliği ile Samsung Galaxy S2

6) Fiyat: Samsung Galaxy S2

Bu arada okuyucularımıza bu konu ile ilgili haber portalımız üzerinde yayınlanmış benzer test ve karşılaştırmalara da göz atmalarını tavsiye ediyorum. Söz konusu haberler şu şekilde:

 • Samsung Galaxy S2 ile Huawei Ascend P1 arasındaki karşılaştırma haberine gitmek için buraya tıklayınız.
 • AndroidPIT Türkiye editörlerinden Gökhan Göktaş tarafından yayınlanmış Motorola RAZR Test Raporu Haberi'ne gimek için buraya tıklayınız.

Samsung Galaxy S2 ile şu anda Türkiye'de orta sınıfta kendisine ciddi olarak rakip olabilecek Sony Xperia S ve Motorola RAZR'ı karşılaştırdığım yazımın böylece sonuna gelmiş oluyorum. Lütfen konu hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarınızla bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

 

Fotoğraflar: Volkan Emre, Gökhan Göktaş / AndroidPIT ; İnfografik: Volkan Emre / AndroidPIT

8 comments

Yeni yorum yaz:
 • Motorola tek geçerim

 • Bence Xperia S çünkü ürün performansı göz doldurucu bir seviyede. 720x1280 piksel kalitesi az bir değer değil. 3 ürünün fiyatı arasında uçurum fark yok.

 • MotoxperiaS2

 • Araz 17.Kas.2012 Link to comment

  ALEYKUM SELAM :) rica ederim yanlis anlamayin. yenilikci derken, tabii ki de s2'nin diger cihazlara gore nasil bi performans sergiledigi meni de meraklandirdi. ama labul edelim ki, suan artik s2 aktuel degil. yenilikci derken aktuel haberler bekledigimizi belirtmek istemistim. Emeyinize saygim sonsuz. Blogunuzu kesfettigim icin kendimi mutlu saniyorum. Yanlis bisey soylediysem ozur dilerim. Saygilar :)

 • @Araz:

  Yorumların benim için önemli. Bu yüzden beklentilerini paylaştığın için tekrar teşekkür ederim.

  Yenilikçi olmak konusunda sana katılmam mümkün değil. Bunun nedenlerini de şu şekilde sıralayabilirim

  1) Başta S2 olmak üzere karşılaştırmaya konu olan tüm cihazların hepsi halen Türk tüketicilerinin tercih paftasında kendilerine çok önemli yer bulmaktalar. Galaxy S2'nin Türk akıllı telefon piyasasında en çok satılan 3 cihazdan birisi olduğunu hatırlatmak isterim.

  2) Bu cihazların tümünün fiyatları bizim AndroidPIT portalında senin 'yenilikçi' olarak sınıflandırdığını düşündüğüm (Nexus 4 ve HTC Droid DNA gibi ürünlere değinen) haberlere konu olan yeni cihazların piyasaya çıkmasıyla günden güne düşmekte ve tüketici vergileriyle Avrupa ve Amerika pazarlarına kıyasla çok fahiş fiyatlar ödemek zorunda kalan Türk tüketicileri için bu tip bir kıyaslama bence anlamlı

  3) AndroidPIT haber portalı arşivinde buna benzer bir karşılaştırmanın daha önce yapılmamış olması, sadece 6 aylık bir geçmişe sahip olan sitemiz için de ayrıca önem taşıyor.

  4) Yukarıdaki yazıda yer alan yazının içeriğinde kullanılan infografik içerisinde tam tamına 21 adet farklı karşılaştırma kriteri var. Her ne kadar ürünler yeni olmasa da karşılaştırmada kullanılan yöntem bence kendi çapında yenilikçi bir yaklaşımın ürünü.

  Bu arada şu anda piyasadaki Android cihazların % 75'inden fazlasının içinde Android Gingerbread işletim sistemi olduğunu hatırlatarak aslında AndroidPIT haber portalının bence aslında ne kadar yenilikçi bir içeriğe sahip olduğuna dikkatini çekerim. Hatta belki de biraz fazla yenilikçi olduğumuz için biraz daha piyasada kendini ispatlamış cihazlara yönelmemiz gerekebilir.

  Bu arada bir Galaxy S2 kullanıcısı olarak cihazında beğendiğin ve beğenmediğin hususları belirtmen bu yazıyı okuyanlar açısından anlamlı olacaktır.

  Almanya'dan Azerbeycan'a selamlarımla,

 • İkincisi hariç tüm karşılaştırmalara katılıyorum. Malzeme kalitesinde Razr diyorum çünkü Xperia 144 gramla çok ağır. Cebin içinde o kalınlıkla ayrı bir hissedilir gibime geliyor.

  Bu arada telefonlar arasındaki stand-by süresiyle konuşma süresi arasındaki ters orantı da enteresan.

 • Araz 16.Kas.2012 Link to comment

  ehh, s2 erken cikmis sony'e gore. oyle olmaliydi zaten. sizden daha yenilikci haberler bekliyoruz Volkan bey :)

 • görüntü açısından Xperia S daha şık ama ben yine de S2 diyorum.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!