This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 4 comments

Karşılaştırma: Samsung Galaxy S2 vs Huawei Ascend P1

Yine akıllı telefon karşılaştırmalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu seferki karşılaştırma fiyatları birbirine çok yakın olan iki orta seviye telefon arasında: Samsung Galaxy S2 ve Huawei Ascend P1. Sizler için bu iki telefonu test ettik. Detaylar için haberimize tıklayın.

Tasarım

İki telefonun genel olarak şekli birbirine benzese de ikisi arasında bazı farklılıklar var. Samsung, Galaxy S2 modeli için parlak bir plastik seçerken Huawei, Ascend P1 modeli için mat bir plastik kullanmış, ki daha başarılı...  S2'nin arka kapağı kaldırıldığında insanda telefonun kalitesiz olduğu hissiyatı uyandırıyor, Huawei ise tüm kasa, bu açıdan daha iyi.

Mikro kartın kullanımı biraz zor. Kapağı kaldırdıktan sonra bir şey vasıtasıyla sonuna kadar ittirmek gerekiyor.

Fakat tüm kasa olmasının da dezavantajları yok değil. Batarya değiştirilemiyor ve sim kartı ve SD kartı takmak sinir bozucu olabiliyor. Biraz zorladığınızda ise aletin bir yerini kırmaktan çekiniyorsunuz. Ergonomik açıdan Huawei daha kare hatlara sahip ve ağır, yani ele daha iyi oturuyor. Sonuç olarak Samsung'un malzeme kalitesi kötü ama arka kapağı kalkabiliyor... Huawei'de ise kartların sokmakta çekilen zorluk... Bu kategoride eşitlik söz konusu.

Galaxy S2'nin ünlü esnek ve çıkarılabilir arka kapağı...

Huawei'in şık tek kasa tasarımı...

Ekran

Aşağıdaki resimlerde gördüğünüz gibi iki telefonun da ekranı iyi. Fakat Samsung'daki kontrast o kadar yüksek ki ekrana uzun süre bakmak gözleri yorabiliyor. Video oynatmada ise Samsung bir adım önde. Daha keskin bir video görüntüsü var. Kısaca şu sonuca varabiliriz: Huawei haber okumada ve mesaj yazmada daha iyiyken Samsung oyun ve film izleme konusunda daha iyi. Tabii bu farklılıkların çok küçük olduğunu da aklınızda bulundurmanız lazım. Teknik açıdan Huawei'in ekran çözünürlüğü (540 x 960) Galaxy S2'den daha iyi (480 x 800).

Soldan sağa S2 ve Ascend P1. Huawei'in ekranı S2'ye göre daha mat.

Teknik Özellikler

Huawei, 1.5 MHz çift çekirdek OMAP 4460 işlemciye sahipken Samsung'da 1.2 MHz çift çekirdek Exynos 4210 işlemci mevcut. İki cihaz da 1GB RAM'e sahip. Diğer pek çok özellikte cihazlar birbirine çok benzer. Huawei'deki LED bildirim ışığı büyük bir artı çünkü bu sizin telefonu çat pat her saniye açıp kapamanızı önleyip pil ömrünü uzatıyor.

Mesajlar, cevapsız aramalar, emailler... Açmanıza gerek yok.

Hız ve Pil

Bizi en çok etkileyen iki şey de Ascend P1'in S2'ye göre hız ve pil kategorilerindeki üstünlüğü oldu. İlk olarak P1 daha akıcı çalışıyor. Menülerden ve uygulamalardan geri çıkmak P1'de S2'ye nazaran şaşırtıcı bir şekilde daha hızlı. Fakat aynı şey web tarayıcısı için geçerli değil. Galaxy S2'de web tarayıcısı kullanımı daha hızlı. Samsung'da kullanılan TouchWiz eklemelerinden ötürü cihaz biraz yavaşlıyor. Uygulama güncellemeleri bile saf Android'e sahip olan P1'de daha hızlı.

Pil konusundaki üstünlük ise daha belirgin. İki telefonu da ful şarj ettikten ve 10 saat çalıştırıp 20'şer dakika oyun oynadıktan sonra eldeki veriler Samsung'un %48'lik doluluk oranıyla 1 gün 11 saat pili kaldığını gösterirken, P1'in %64 doluluk oranıyla 2 gün 10 saat pilinin kaldığını gösterdi.

Fiyat ve Sonuç

Haberin başında da belirttiğim gibi bu iki cihazın fiyatları birbirine çok yakın. Sizlerle bu ik cihaz için internette bulabildiğim en ucuz fiyatları paylaşmam gerekirse Huawei Ascend P1'i cepdukkan.com'dan 1.110 TL'ye (KDV dahil) Samsung Galaxy S2'yi ise bugunnealsam.com'dan 1.026 TL'ye (KDV dahil) bulabilirsiniz. Şunu da belirtmekte fayda var  Almanya amazon.com'da cihazların fiyatları sırasıyla 360 ve 340 Euro. Yani bu Türkiye ve Avrupa fiyatları arasında bir uçurum yok. (Belki de orta seviye telefonlarda yaşanan bir durumdur bu. Son çıkan cihazların fiyatlarında genelde uçurum oluyor.)

Dürüst olmak gerekirse Ascend P1'den böyle bir performans beklemiyordum. Eğer S2'yi orta seviye telefonlar kategorisinde standard kabul ediyorsak Ascend P1'i direktman en büyük rakibi kabul etmek lazım. Gerçekten ikisi arasında karar vermek çok zor. Huawei'in bataryası ve mat ekranı ön plana çıkarken S2'nin parlak ekranı açısından oyun ve video izleme için daha ideal olduğunu görüyoruz. Yani ne iş için kullanacağınıza bakıyor biraz da. Ofiste veya işte sanırım S2'nin dışarıdan daha iyi bir görüntüsü var.

Fiyatlar da gördüğünüz gibi çok yakın fakat Nexus 4'ün piyasaya sürülmesiyle ikisinin de düşmesi bekleniyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce hangisi?

4 comments

Yeni yorum yaz:
  • Yok Razr'dan kastım ekran büyüklüğüydü. 4.3 inç ekrana ilk defa Razr'la başladım ve bayağı bir alıştım. Taşımak önceden sanıldığı kadar sıkıntı yaratmıyor; en azından kendi adıma.

  • RAZR iyi kotu demiyorum.Ama onla yapabilecek en iyi is foto cekmek

  • Sezer aslinda belirtmemisiz ama cihaz 4.3 inc. Fotograflarda da oldugundan daha büyük gözüküyor :) Ascend P1 benim Motorola Razr`dan daha kücük. Razr haberinde cihazi elimde tuttugum bir fotograf var ordan mukayese edebilirsin. Bir de Razr kullanmadan once ben de senin gibi dusunuyordum. Ama insan alisiyor. Hatta sonra da gozler alisiyor buyuk ekrana :) daha kucuk ekranlar kesmemeye basliyor insani.

  • Huawei iyi is cikarmis.Ama ekran cok buyuk.Cepte tasinmasi pek kolay olmaz herhalde...

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!