This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

[Karşılaştırma] Xperia Z2 vs Galaxy S5: Samsung burun farkıyla önde

Sony ve Samsung, Barselona'da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi (MWC) etkinliğinde amiral gemisi cihazları Xperia Z2 ile Galaxy S5'i tanıttılar. Her iki telefon da tüketicileri arasında çok büyük bir heyecan yaratamamış olsa da, bu yeni telefonları sizin için ayrıntılı bir kıyaslamaya tabi tuttuk. 

teaser galaxy s5 xperia z2
© Sony, Samsung, AndroidPIT

Tasarım: Plastik cama karşı

  Samsung Galaxy S5 Sony Xperia Z2
Boyutlar 142 x 72.5 x 8.1 mm 146.8 x 73.3 x 8.2 mm
Ağırlık 145 gram 158 gram
Malzeme plastik, IP67 suya dayanıklılık sertifikası cam, IP58 su geçirmezlik sertifikası

Her iki telefon da su geçirmezlik özelliğine sahip, ama tasarım konusundaki benzerlikler bundan ibaret. Galaxy S5'in plastik kasasına karşın, Sony Xperia serisinden bildiğimiz üzere bu cihazda da tercihini camdan yana kullanmış. Xperia Z2'nin köşeli tasarımı ergonomi açısından elde tutuşu daha rahat olan S5'i bir adım öne çıkarıyor. Ayrıca pütürlü arka yüzey sayesinde S5'de parmak izlerinin kaldığında dair şikayetler daha az olacaktır. 

galaxy s5 watermark 15
S5'in arka yüzü yara bandını andırıyor. / © AndroidPIT

Barselona'daki tanıtımda her iki cihazı da elime alıp deneme şansım oldu ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, ikisi de beni çok fazla etkilemedi. S5 fazla plastik, Z2 ise fazla iri ve ağır bir telefon. Ayrıca şahsen ekranın etrafındaki kalın çerçeveden fazla hoşlanan biri değilim ve bu anlamda her iki telefon da ince ekran çerçeveli LG G2'nin gerisinde kalıyor.  

Ekran: AMOLED'e karşı LCD

  Samsung Galaxy S5 Sony Xperia Z2
Ekran Boyutu 5.1 inç 5.2 inç
Çözünürlük 1,920 x 1,080 piksel, 432 ppi 1,920 x 1,080 piksel, 424 ppi
Teknoloji Super AMOLED LCD
sony xperia z2 design 2
Xperia Z2'nin ekranı rakibinden daha kaliteli görünüyğr. / © AndroidPIT

Ekran konusunda da cihazların birinin diğerinden üstün olduğunu söylemek zor. Zira AMOLED-LCD karşılaştırmasında ister istemez işin içine kişisel zevkler giriyor. Galaxy S5'in AMOLED ekranı daha yoğun renkler ve daha iyi bir kontrast sunarken, Xperia Z2'nin LCD ekranı da direk güneş ışığı altında daha iyi bir görüntü sunuyor. S5, güçlü ışıkta otomatik olarak devreye giren özel bir kontrast güçlendiriciye sahip olsa da, bunun LCD ekranın parlaklığını aşacağına dair şüphelerim var.  Tabii telefonları deneme şansı bulduğum kısa süre içinde bunu test etme şansım olmadı. Her durumda Sony'nin ekran konusunda dersine biraz daha iyi çalıştığını ve AMOLED'i biraz fazla parlak bulanların tercihlerini Z2'nin LCD ekranından yana kullanmaları gerektiğini söyleyebilirim.

Kamera: Samsung burun farkıyla önde 

  Samsung Galaxy S5 Sony Xperia Z2
Fotoğraf Çözünürlüğü 16MP 20.7 MP
Video Çözünürlüğü 4K (3,840 x 2,160) 4K (3,840 x 2,160)
Extralar Gerçek zamanlı HDR, süper hızlı otomatik odaklama Zaman kayması, arka plan odak kaldırma, noise reduction
galaxy s5 watermark 9
S5'in kamerasının altında LED flaş ve nabız-ölçer mevcut. / © AndroidPIT

Bu konuda kesin bir yargıya varmak için ayrıntılı bir kamera karşılaştırması yapmak gerekiyor, ama ilk bakışta S5'in kamerası özellikle de gerçek zamanlı HDR fonksiyonuyla bir adım önde görünüyor. Ayrıca S5'in yenilenmiş ve çok hızlı çalışan otomatik odaklama özelliğinin de diğer telefonlarda bir benzeri yok. Sony zaman zaman iyi kameralar yapmayı başarsa da, genel olarak bu konuda öne çıkmayı başarabilmiş bir firma değil ve aynı durum Xperia Z2 için de geçerli.

İşlemci, sistem ve kullanıcı arayüzü: Sony bir adım önde

  Samsung Galaxy S5 Sony Xperia Z2
Çip Kümesi Snapdragon 801 Snapdragon 801
Özellikler 4 çekirdekli, 2.5 gigahertz, 2 gigabyte RAM 4 çekirdekli, 2.3 gigahertz, 3 gigabyte RAM
Sistem Android 4.4.2, TouchWiz UI Android 4.4.2, Xperia UI

Her iki telefonda da Qualcomm'un en yeni modeli olan Snapdragon 801 işlemci bulunuyor. Gerçi Snapdragon 800'in yenilenmiş ve hızlandırılmış bir versiyonu olan bu çiplerle ilgili olarak Snapdragon'un 2014 yılının ikinci yarısında çıkaracağı 805 modeli öncesi elinde kalan malları satmaya çalıştığı da söyleniyor. Her durumda, teknik olarak bakıldığında Xperia Z2 biraz daha hızlı görünse de pratikte bunu çok fazla hissetmiyorsunuz. 

sony xperia z2 design 3
Xperia Z2 donanım açısından üst düzey bir cihaz.  © AndroidPIT

Her iki çip kümesi aynı olmasına rağmen, iki cihazın donanım özellikleri arasında ciddi bir fark var. S5'in sistem RAM'i 2 GB olarak belirlenirken, Xperia Z2 ise 3 GB'lık sistem RAM'ine sahip. Kullanıcı arayüzlerine baktığımızda ise Samsung'un belirgin bir kafa karışıklığı içinde olduğunu görüyoruz. Zira şirket TouchWiz'in belli bölümlerinde daha düz ve iki boyutlu bir görünüme yönelirken, bu çizgiyi ana ekran ve uygulama pencerelerine yansıtmakta ürkek davranmış. Xperia Z2'de ise TouchWiz'e göre çok daha zarif görünen Xperia UI arayüzü aynen korunmuş durumda. Tabii sonuç olarak bu da bir zevk meselesi ve Samsung hayranları S5'in Android'i daha iyi kullandığı ve daha çok ekstra yazılım özelliğine sahip olduğunu söyleyebilir. Ama şahsen ben bu özelliklerin bir çoğunu kullanmadığım için arayüz konusunda Sony'nin bir adım önde olduğunu söyleyebilirim. 

Bağlantı ve ekstralar

Galaxy S5'le ilgili yazdığım inceleme yazımda sağlam ama sıkıcı bir telefon olduğunu söyleyerek cihazı Volkswagen Golf modeline benzetmiştim. Zira Samsung sürekli yeni ve ekstra fonksiyonlar sunuyor tüketicilere ve bu konuda Sony gibi bir şirket bile onlarla yarışamıyor. Aşağıdaki tabloya bakınca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. 

  Samsung Galaxy S5 Sony Xperia Z2
Ağlar LTE Cat 4, HSPA+, WIFI, Bluetoth 4.0 LE, IrDA, NFC, USB 3.0 LTE Cat 4, HSPA+, WIFI, Bluetooth 4.0 LE, NFC, USB 2.0
Ekstralar Parmak izi okuyucu, nabız-ölçer, Download-Booster (aynı anda LTE ve Wi-Fi kullanma özelliği) Üst düzey MDR-NC31EM marka kulaklık 
Dahili Bellek 16 gigabyte + microSD 16 gigabyte + microSD
galaxy s5 watermark 25
Galaxy S5'de USB 3.0 girişi de var. © AndroidPIT

Pil

  Samsung Galaxy S5 Sony Xperia Z2
Kapasite 2,800 mAh 3,200 mAh
Kullanım Süresi (üreticiye göre) 21 saat / 390 saat 19 saat / 880 saat
Çıkarılabilir mi? Evet Hayır

İki cihazı pil açısından karşılaştırdığımızda S5 daha zayıf görünse de, pilinin çıkarılabiliyor olması Samsung'un telefonuna önemli bir avantaj sağlıyor. Gerçi Samsung yazılımda yaptığı oynamalarla cihazın pil ömrünü artırmaya çalışıyor ama iki cihazın pilleri arasındaki 400 mAh'lik fark da az buz bir fark değil. 

galaxy s5 watermark 16
S5'in pili kağıt üstünde rakibinden daha zayıf olsa da çıkarılabilir olması bir avantaj. © AndroidPIT

Sonuç

Bu karşılaştırmanın ve genel olarak tüketici tepkilerinin de gösterdiği gibi Samsung, yeni cihazının pazarlama ve satışında S4'de olduğu kadar rahat olmayacak. Zira geçen yıl S4'le Z1'i karşılaştırdığımızda S4'ün açıkça daha üstün bir telefon olduğunu söyleyebiliyorduk, oysa aynı şeyi bu iki cihaz için söylemek söz konusu değil. Sony gerçekten dersine iyi çalışmış ve birçok açıdan Samsung'un amiral gemisine denk bir telefon üretmiş. 

Bu dünyayı yakından takip edenlerin bildiği gibi artık teknolojik innovasyon anlamında deniz bitmiş durumda ve şirketler gerçekten işe yarayacak ekstralar sunmak konusunda eskisine göre daha çok zorlanıyorlar. Dolayısıyla Apple'ın yaptığı gibi yeniliğe gitmek yerine, ellerindeki modeli mükemmelştirmeye çalışmak birçok üretici için daha mantıklı bir tercih gibi görünüyor. Bunun bizim açımızdan olumsuz sonucu ise şirketlerin artık risk almaktan kaçınması ve ufak tefek değişikliklerle sürekli aynı telefonu karşımıza çıkarmaları. Bu durum S5 ve Z2 için de geçerli; hangisinin daha iyi telefon olduğunu belirlemek ise yukarıdaki bilgilerin ışığında size kalmış durumda. 

22 comments

Yeni yorum yaz:
 • Burada herkes Samsungu eleştirmiş yok şöyle yok böyle arkadaş 20 mp kamere z2 demişti insan az internetten bakar kameralara samsungun 16 mp si z2 nin 20 sinden daha iyi 3 gb ram z2 demiş onunda videosuna bak bakalım samsung daha çabuk açılıyor uygulamaları daha çabuk açıyor daha hızlı hani nerde bu 3 gb ram samsung riske alıyor kapağı olmasına rağmen su geçirmiyor z2 kapaksız diyelim telefon dondu şarjının bitmesini bekliycen samsungun benm açımdan 2 tercih edilmeyen yanı piyasada çakması çok türedi ulan çıkarıp masaya koysan millet çakma sanacak diğeri ise arka kapağı dandik durdurmuş biraz ekran netliği ekran kalitesi samsung sonuna. Kadar alıyor kimse ram a aldanmasın ram a bakılsa i phone dünyanın em kötü en yavaş telefonu olurdu dış özellikler sizi yanıltmasın ikisinizde kullanan kişilere soracaksınız

  • Öncelikle merhaba ben size katılmıyorum ram uygulamaların dahsa hızlı açmaz bunu işlemci üstlenir ve ayrıca s5 su geçirmez değil suya dayanıklıdır ancak z2 su geçirmezdir ve bir diğeri telefon donduğunda z2 de bulunan bu gibi durumlar için yapılmış özel tuş vardır

 • Burada xperia z2 nin tarafını tutmuş birsürü kişi ancak S5 benchmark testinde burun farkı değil çok daha fazla önde ve tasarım olarak s5 çok daha şık görünüyor ki böyle güzel tasarımı varken şu geçirmez olması ayrı bir güzellik elimdeki cihazı defalarca su testine tabi tuttum hiç bir sorun yok.Performans ve şıklık olarakta s5 in tek rakibi HTC one M8 dir malzeme kalitesi şıklık olarak M8 s5 i acayip zorlamaktadir ama su an en hızlı telefon s5 dir bunuda kabul etmek lazım. İnsanlarda samsung a karşı bir düşmanlık var kötüleme çabasında çoğu kişi bu kişilerde s5 alamayan kişiler...Bu arada s5 ilk çıktı gün satış rekoru kırdı bunuda bildireyim
  .

 • bencede z2 ustun bende s4 var ve bir an once elden cikartacagim

 • @Andreas Seeger ''Was trinken sie ?''

  Z2 ile S5'i kıyaslayıp S5'i galip eden tek editörsün , gelecekteki mesleki başarını görebiliyorum hiç iyi değil.

  Malzeme kalitesi - Z2 ( Alüminyum )
  Ses - Z2 ( Stereo - Gürültü engelleme )
  Bağlantı - Z2 ( MHL 3.0 )
  Pil -Z2 ( 3200mah )
  Kamera - Z2 ( 20.7MP - Kamera uygulamaları )
  İşlemci - Z2 ( ( Saf işlemci gücü S5) Arayüz - optimizasyon )
  Tasarım - Z2 ( Göreceli kavram ama insanların aynı tasarımı ısıtıp ısıtıp koymasından sıkıldığını düşünüyorum )
  Ekran - Z2 ( Daha gerçekçi renkler - Güneş altında daha iyi kullanım - Görüş açısı )

  • Birde Z2'nin arkası full cam ve mükemmel bir şıklığı var :) Masaya koyunca premium bir hava veriyor s5 gibi banyo leğeni gibi durmuyor :)

 • Selamlar güzel bir yazı olmuş. Teknolojiyi oldukça yakından takip ediyorum. S5 in çıkmasını yakınen takip ediyordum ancak özellikle 2gb ram olması beni biraz tedirgin etti. Z2 gerçekten güzel bir telefon yapmış gibi ancak gün ışığı şikayetleri z1 de vardı acaba z2 bu konuda nasıl bir performans sergiliyor ???
  Tabiki bunu yaklaşık 4 yıldır iphone 4 kullanıcısı olarak soruyorum :)
  Telefon değiştirecek olsanız tercih ne olurdu ?

 • z2 den s5den daha iyi olduğunu düşünen insan için 2 farklı şey düşünürüm biri ya gerizekalıdır böyle bir sonuça vara bilir yada samsungun 14 milyarlık reklam bütçesinden bir kısmını cebe atmıştır ondan böyle konuşuyordur andoritpit genellikle samsung yanlı bir şite bırakın artık bunları objective. olun objective

 • orkun 27.Şub.2014 Link to comment

  "Stereo hoparlör"yanlış yazmışım:-)

 • orkun 27.Şub.2014 Link to comment

  uygulamanızı büyük bir beğeniyle takip ediyorum,ama hala s5 in hangi özellikleriyle z2 yi geçtiğini çözemedim.Üstelik çift stero hoparlör önemli bir fark bence bunu bir arkadaş dile getirmişti,yazmamışsınız

 • fuatmuci 27.Şub.2014 Link to comment

  ben tlf ne kadar akıllı okursa olsun kullanılmayan uygulamalar bence fazla ram vr pil yer.tlf sade şık ve kullanışlı olmalı ne kadar fazla detay o kadar cok şikayet forumda samsung yardımı baslıgında bır suru konu var sıkıntılı tlf kullanmaktansa sony gibi bir devle yola devam daha iyi

 • PULAT 27.Şub.2014 Link to comment

  Samsung o kadar abartıldıki bu durum samsung yazılımcılarına farklılık sunma yollarını actı fakat izlenilen yolun telefon donanımı yada yazılımını gelistirmekten ziyade birkac gereksiz sensörle irtiba kazanılacagı düsünüldü ama s5 tam bir fiyasko ürün olarak yerini aldı Android dünyası samsungla yakaladıgı söhretin cepten yeme kısmının son demlerinde Nokia ve windows lu cepler piyasaya el attı maalesef android populeritesini kaybetmeye yüz tutmustur :)

  •   14
   Deniz Arslan
   • Admin
   27.Şub.2014 Link to comment

   Haklısınız. Samsung gibi pazarı domine eden firmalar açısından her alanda en büyük tehlike budur zaten. O kadar büyürsünüz ki risk almanız imkansız hale gelir ve bir süre sonra muhafazakarlaşırsınız.

 • PULAT 27.Şub.2014 Link to comment

  Kesinlikle Z2 artık su Samsung hastalıgınızdan vazgeçin burun farkı değil ortalama bir cihaz da araya konulmus gibi üstelik Samsungta olan özelliklerin daha fazlası Lg de mevcut hemde daha ucuz ve daha kaliteli...

 • orkun 27.Şub.2014 Link to comment

  burun farkıyla s5 diyorsunuzda z2 nin daha üstün olduğu gözle görülüyor

  •   14
   Deniz Arslan
   • Admin
   27.Şub.2014 Link to comment

   Evet cihazları test eden editörümüz Andreas Seeger öyle yorumlamış. Ben de şahsen Z2'nin daha üstün bir telefon olduğunu düşünüyorum. En azından daha şık olduğu kesin.

 • Taraflı bir yakşalım olmuş Xperia Z2nin bi çok ek özelliği atlanmış,Stereo hoplarlörler,4 mikrofon,MHL 3.0 vs gibi...
  Ayrıca S5 suya dayanıklı Z2 su geçirmez İP67 ile İP58 farklı aşamalar...

  •   14
   Deniz Arslan
   • Admin
   27.Şub.2014 Link to comment

   Su geçirmezlik konusunda haklısınız. O tabloda hemen gereken değişikliği yapıyorum.

Show all comments

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!