This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 2 comments

[Karşılaştırma] Yandex Maps Google Maps'e Karşı

Sizlere Google Maps'in Türkiye için pek çok açıdan lider olmadığını önceki Türksat Maps ve Google Maps karşılaştırmamızda göstermiştik. Bu sefer ise Türkiye'de iyi bir pozisyona sahip olduğu söylenen ve TV'de sürekli reklam kampanyalarını gördüğümüz Rus internet şirketi Yandex'i Google Maps ile karşılaştıracağız. Sonuç ise belki de şu soruda gizli: "Türkiye'de Google Maps'e gerçekten de ihtiyacımız var mı?"

yandex teaser​​

Siz ziyaretçilerimizin önemli sayılabilecek bir kısmı da sitemize Yandex arama motoru ile giriyor. Şunu belirtmekte fayda var Wikipedia'ya göre Yandex Rus pazarının %64'lük bir kısmını elinde bulunduruyor ve 2011'de dünyada beşinci en büyük arama motoru ünvanını aldı. Bu açıdan bile baktığınızda Yandex Google için azımsanmayacak derecede ciddi bir rakip. Hatta Rusya ve Türkiye gibi ülkelerde bu durum çok daha ciddi.

1yandex1
Açılış sayfası basit fakat gördüğünüz gibi kullanıcıya haber başlıkları, hava durumu ve döviz kurları gibi önemli bilgileri anında sunuyor. / © AndroidPIT

Bu incelemede Yandex'in Google Maps'e üstünlüğünü üç şey üzerinde değerlendireceğiz: Harita kalitesi, trafik durumu ve sokak görünümü. Bildiğiniz üzere son ikisi Google Maps'te mevcut değil bu yüzden Google Maps, Türkiye için baştan kaybediyor. Fakat gelin bu üç şey için Yandex'in beni neden son derece büyük bir şaşkınlık içinde bıraktığını hep beraber görelim.

Harita Kalitesi

8yandex7map2
Orta seviyelerde büyütme; son derece göz alıcı bir kalite. / © AndroidPIT

Yandex'in arama çubuğunun üstü son derece Google'ı andırıyor. Üstten haritaları seçtiğinizde (Google'ın üst çubuğunda haritalar seçeneği yok, ki bu da Yandex'in haritalarla kendini ön plana çıkardığının göstergesi) Yandex sizi direktman İstanbul haritasına getiriyor. Buradan uygu görüntüsünü seçtiğinizde ise karşınıza gerçekten son derece ayrıntılı ve çok iyi çözünürlüklü bir harita beliriyor.

7yandex7map1
Kaliteyi haritayı büyüttüğünüzde bile bozulmayan resimden görebiliyorsunuz. / © AndroidPIT

Önceki TürksatMaps ve Google Maps karşılaştırmamızda da TürksatMaps'in ezici bir üstünlük elde ettiğini göstermiştik. Bu sefer ise Yandex TürksatMaps'ten de iyi bir kaliteyle karşımıza çıkıyor. Harita kalitesinde (uydu kalitesi) Yandex şu ana kadar gördüğüm en kaliteli görüntüyü bana vererek benim gözümde birinciliği elde ediyor.

Trafik Bilgisi

İşte Google Maps'in İstanbul'da giremediği (veya girmediği) alanlardan biri. Burada İstanbul'un güncel trafik bilgisini göreceğiz.

2yandex4trafik
Yandex'in trafik bilgisi güncel! / © AndroidPIT

Yandex Maps'te ne var ne yok diye bakarken trafik bilgisi dikkatimi çekti. Gerçekten de yukarıda bir ufak pencerede en son güncelleme saatini de göstererek ne kadar ciddi çalıştığını gösteriyor. Tabii ki ben bununla yetinmek istemedim ve İBB'nin sağladığı canlı trafik bilgisiyle de karşılaştırmak istedim:

3yandex4trafik2
Sanırım en güvenilir trafik bilgisi İBB'ninki fakat çok da ayrıntılı durmuyor. / © AndroidPIT

Ve sonuçlar hemen hemen paralel çıktı. İBB ve Yandex Trafik haritasındaki trafik yoğunlukları üç aşağı beş yukarı birbirini tutuyor. Belki de Yandex, İBB'nin kaynaklarına göre çalışıyordur, bunu bilemiyorum. Fakat siz de takdir edersiniz ki Yandex daha ayrıntılı ve daha iyi bir tasarıma sahip.

4yandex4trafik3
Google Maps Türkiye'yi tam anlamıyla es geçmiş! / © AndroidPIT

Google Maps'te ise durumu şu şekilde özetlemek çok da yanlış olmaz: Türkiye ya es geçilmiş ya da şirketin Türkiye'de bu hizmetleri sunmak için gerekli izinlere erişimi kısıtlı. Yukarıda sizin de görebileceğiniz gibi normalde olması gereken (yani diğer ülkelerde olan) hizmetlerin hiçbiri Türkiye'de kullanımda değil.

Sokak Görünümü

İşte öteden beri işittiğim ve çok iyi olduğunu duyduğum Yandex'in sokak görünümü (Street View) özelliğine geldi sıra. Burada TürksatMaps çok amatör kalıyor (hatırlayın sokakları gezerken yolları kaydeden araç görüntünün içine giriyordu). Yandex ise kullanım kolaylığı ve resim kalitesi açılarından Google Street View'un kalitesinin bile üzerine geçmiş diyebilirim!

5yandex5streetview
Çırağan Sarayı'ndan Ortaköy'e giderken / © AndroidPIT

Öncelikle durumu açıklığa kavuşturmak için şunu söylemekte yarar var. Yandex, "Sokak Görünümü" yerine "Panorama" kelimesini kullanıyor. Haritalara girdiğinizde sağ üstteki kısımdan panoramaya tıkladığınızda ise yukarıdaki resmin alt kısmında gördüğünüz harita karşınıza çıkıyor ve bu gerçekten son deerece detaylı yollardan birini seçiyorsunuz. Karşınıza ise yukarıda gördüğünüz gibi son derece kaliteli bir görüntü çıkıyor.

6yandex6streetview
Yandex hızını alamayıp bizi deniz yolculuğuna da çıkarıyor! / © AndroidPIT

Panorama kısmında beni şaşırtan en büyük şey en ücra sokaklara kadar İstanbul'un birçok yerini kaydetmiş olmaları (diğer şehirlere bakmadım). Tabii yukarıda da gördüğünüz gibi daha büyük şok ise boğazda gezebiliyor oluşunuz. Sanırım ileride hızını alamayıp helikopterden de çekime başlarlar (doğrusu bu hiç de fena bir fikir değil).

Sonuç

Aslında bazılarınızın "bu yerinde bir karşılaştırma olmadı çünkü Türkiye'de Google Maps'in Street View ve Trafik hizmetleri yok" şeklindeki eleştirilerinizi duyar gibiyim. Fakat bu Yandex'in veya Türksat Maps'in bu özelliklere sahip olduğu ve ziyaretçilere çok daha iyi bir hizmet sağladığı gerçeğini değiştirmiyor. Sadece uydu haritası açısından bile -bu Google Maps'te mevcut- Yandex çok daha iyi. 

Buradan çıkacak daha büyük bir sonuç ise an itibariyle Google Maps Türkiye için birinci tercih olabilir fakat ikinciliğe ve hatta üçüncülüğe düşmemesi için çok büyük bir neden yok. Artık Google Maps'in Türkiye üzerinde daha iyi çalışmaya başlaması gerek.

Google Maps'in diğer harita sağlayıcılarının yanında ne kadar vasat kaldığını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

(Giriş resmi ve tüm ekran görüntüleri: AndroidPIT)

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • Harun samimi olmam gerekirse uzun bir süredir Yandex telefonumda yüklü fakat Google Maps'e göre içeriği ve özellikleri kendini belli edercesine çok daha zengin olmasına rağmen kullanımına bir türlü alışamadım. Bunun bir nedeni arayüzü Google Maps'e göre çok karışık geliyor (belki buna alışmam lazım) diğer nedeni ise bazı Rusça harfler kafamı karıştırıyor. :) Yani uygulama için kesinlikle büyük emek harcanmış, çok büyük bir altyapı var fakat kullanıcı arayüzü bana sanki sınıfta kalmış gibi geliyor. Fakat belki de alışmam lazım dediğim gibi çok kullanamadım.

  • romdan google maps i silip, yandex kullanmaya başlayalı baya oldu. yandex daha iyi bence, google maps te arayıp bulamadığım adresi yandexte bulmuştum.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!