This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Son aylarda birçok mali sorunla boğuşan ve HTC One modeliyle toparlanmaya çalışan Tayvanlı teknoloji devi HTC'nin başı dertten kurtulmuyor. Son olarak HTC'den ayrılan iki eski çalışanın kendi akıllı telefon markalarıyla pazara girmeye hazırlandığı haberi geldi. Kazam markalı ilk cihazların 2013 yılı bitmeden piyasaya çıkabileceği konuşuluyor.  

Kazam Logo Teaser
© AndroidPIT

Özellikle 2012 yılının son aylarında ciddi bir krizle boğuşan HTC, amiral gemisi modeli HTC One'la belli bir toparlanma eğilimine girmiş durumda. Öyle ki HTC One, dünyanın en büyük pazarlarından biri olan Amerika Birleşik Devletleri'nde, iPhone 5 ve Galaxy S4'ün arkasından en çok satılan telefon durumunda. Ancak HTC açısından şimdi başka bir can sıkıcı durum ortaya çıkmış durumda.

Mart ayında şirketten istifa ederek, bir anlamda gemiyi terk eden iki eski HTC çalışanı Michael Coombes (eski Satış Müdürü) ve James Atkins (eski Büyük Britanya ve İrlanda Pazarlama Müdürü), Kazam adını verdikleri kendi akıllı telefon markalarını oluşturdular. Kazam tarafından üretilecek olan ilk cihazın bu yıl bitmeden piyasada olması bekleniyor.

Londra merkezli bir şirket olarak kurulan Kazam'ın özel olarak Avrupa pazarına odaklanması bekleniyor. Henüz şirketin üreteceği telefonlara dair özellikler ya da resimler basına sızmamış olsa da, Kazam'dan yapılan resmi açıklamada şirketin “etkileyici tasarım, sağlam donanım ve sezgisel teknoloji” üzerine çalışacağı söyleniyor. Şirketin kurucularından biri olan Atkins ayrıca, Kazam'ın özellikle müşteri hizmetleri konusuna büyük ağırlık vereceğini de söyledi. Bilindiği gibi Türkiye' de dahil olmak üzere HTC'nin en çok eleştirildiği konulardan biri müşteri hizmetlerinin yetersizliğiydi.

Stratejisi merak konusu

Öte yandan, iki eski çalışanın Mart ayında ayrılır ayrılmaz Kazam'ın kuruluş çalışmalarına başlamaları ve ilk cihazın bu yıl bitmeden piyasaya çıkacak olması, bunun ikili tarafından uzun zamandır planlanan bir proje olduğunu gösteriyor. Ancak Samsung'un domine ettiği Android telefon pazarında Kazam'ın nasıl bir stratejiyle pazar payı kapmaya çalışacağı herkesin merak ettiği bir konu.

Zira Kazam sıfırdan başlayan bir şirket olarak ne gerekli dağıtım kanallarına, ne yüksek bir reklam bütçesine, ne de herhangi bir tanınırlığa sahip. Samsung ve Apple gibi devlerin aslan payını kaptığı, LG ve Sony gibi köklü firmaların bile zorlandığı bu kurtlar sofrasında Kazam'ın neler yapabileceğini hep beraber göreceğiz.

Kaynak: Cnet

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!