This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

Görevimiz tehlike: kendi kendini imha eden SMS'ler

Gizlilik herkes için önemli bir mevzu. Hele de SMS'ler her şeyi darmadağın edebilen, cep telefonlarındaki gizliliğin “Yumuşak karnı”. “Tostumu yedim seni bekliyorum” olayınının çok güzel örnek olduğu bu sorunun varlığı çözümün de doğmasına sebep olmuş aslında; kendi kendini imha eden SMS'ler. Sadece kişisel yazışmalarda değil, şirket içi yazışmalarda da başvurulan TigerText uygulamasını (ve benzeri uygulamaları) avantaj ve dezavantajlarıyla inceledik.

top secret attach
Gizlilik önemli! / © technorms.com

Şirket içinde çalışanların bazen birbiriyle iletişime geçerek bilgi akışını canlı tutması gerekli bir durumdur. Ancak bu bilgi akışı şirket dışına çıkarsa o zaman problem yaratabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için kimi şirketler ayarların belli bir sunucudan kontrol edildiği, kendi kendini imha eden SMS'leri şirket içi yazışma yöntemi olarak kullanır.

Bu işin profesyonel kısmıydı. Gelelim kişisel kullanıma. Birine bir şey söylemek istiyorsunuz fakat bu söylediğiniz şeyin başkaları tarafından görülmesini istemiyorsunuz. Standart kısa mesajlarda (SMS) bu mümkün değil maalesef. Siz bir SMS gönderdiğinizde neler yazdıklarınız alıcı tarafından silinene dek (belki de ilelebet!) aleyhinizde delil olarak kullanılabilir! İlla ihanet odaklı da düşünmemek lazım tabi fakat gerek mahremiyet için olsun, gerekse verdiğiniz bilginin ömür boyu depolanacağını bilmenin verdiği korku olsun zaman zaman isteriz ki yazdığımız mesajlar görünsün ve kaybolsun. Tıpkı konuşmalarımız gibi uzayın derinliklerinde erisin gitsin.

send self destructing spy messages
Bu çizgifilm karakterini hatırladınız mı? / © internet.wonderhowto

Bütün bunları gerçekleştirebilmek için Google Play Store'da farklı uygulamalar bulmak mümkün. Bunların en eskilerinden olan TigerText ve diğer servislerin kullanım prensipleri temelde aynı; Servisi kullanarak mesaj göndermek için kaydolmanız gerekiyor. Ancak karşıdaki kişinin bu uygulamaya sahip olması gerekmiyor.

TigerText nedir ve nasıl çalışıyor?

Siz TigerText'i (veya muadili bir uygulamayı) kullanarak mesaj yazıyorsunuz ve bunu birine gönderiyorsunuz. Sizin yazdığınız mesaj sunucuya kaydediliyor ve sırf o mesaj için bir internet sayfası oluşturuluyor. Tıpkı bu url kısaltma servislerindeki gibi. Daha sonra TigerText alıcı kişiye bu sayfanın bağlantısını(linkini) SMS olarak gönderiyor ve alıcı bu linke tıkladığında mesajınızı görüntülüyor.

TigerText 1
TigerText'le gönderdiğiniz mesaj karşı tarafta aynen böyle görünüyor (bu üyelik onaylama mesajı). Karşıtaraf bağlantıya tıkladığında mesajınızı görüntülüyor./ © AndroidPIT

Ne gibi ayarlar var?

Uygulamanın ayarlar kısmında gönderdiğiniz mesajın ne kadar süreyle kalabileceğini belirleyebileceğiniz gibi “Okunduğunda imha et” seçeneğini de ekleyebiliyorsunuz. Örneğin bir SMS gönderdiniz ve kendini imha süresini 3 saat olarak belirlediniz. “Okunduğunda imha et” seçeneğini seçmediyseniz, mesajı gönderdiğiniz kişi 3 saat içinde bir kaç kere mesaja girerek okuyabilir ve gönderdiğiniz mesaj 3 saat sonra kendini imha eder. Eğer imha süresini yine 3 saat belirleyip okunduğunda imha et seçeneğini de aktifleştirirseniz, ya alıcı 1 kez okusa dahi mesaj kendini imha edecek, ya da 3 saat sonra mesaj okunsa da okunmasa da sunuculardan silinecek.

TigerText 2
Programın arayüzü İngilizce fakat sembollerden neyin ne olduğunu anlamak kısmen mümkün. Sağ taraftaki resimde "Message Lifespan" mesajınızın ne kadar süreyle görüntüleneceğini ayarlamanız için. Eğer alttaki "Delete on read" seçeneğini de seçerseniz belirlediğiniz sürenin dolmasına gerek kalmadan, mesajınız okunduğu anda silinir./ © AndroidPIT

Dezavantajları neler?

Öncelikli (ve en önemli dezavantajı) aslında bu yöntemi tamamiyle silip atabilecek bir özellik; eğer alıcı kişi gönderdiğiniz mesajın ekran görüntüsünü alırsa (screenshot) bütün gizliliğinizi yerle bir edecektir! Ancak çoğu kişinin bu tip uygulamalardan habersiz olduğu ve bu nedenle okur okumaz screenshot almayacağı düşüncesi bir karşı argüman olabilir.

İkinci dezavantajı daha çok profesyonel kullanımlarda problem yaratabilir; gönderdiğimiz mesajlar bu hizmeti sunan şirketlerin sunucularında saklanıyor. Kimi şirketler mesajların okunur okunmaz sunuculardan silindiğini, bu nedenle gönderilen bir mesajın geri getirilmesinin hem imkansız olduğunu hem de üçüncü partilere bu bilgileri paylaşmayacağını garanti ediyor. Bu söylemlere inanıp inanmamak sizin kararınız.

Peki ya ücret?

Aslında siz SMS göndermiyorsunuz. Siz mesajınızı servisin sunucusuna yüklüyorsunuz ve alıcı da bu mesaja internet vasıtasıyla erişiyor. Arada TigerText'in bilgilendirme (ve sayfanın linkini paylaşma amacıyla) gönderdiği SMS için sizden ücret alınmıyor. Bi nevi olay tamamen online işliyor bu nedenle bu servisi kullanmanız için internete sahip olmalısınız (hem siz hem alıcı) fakat bu sayede servisten de ücretsiz yararlanabiliyorsunuz.

TigerText'le aynı görevi gören uygulamalar

Tabi ki de TigerText bu piyasada tek değil. Özellikle son zamanlarda revaçta olan kendi kendini imha eden SMS uygulamaları mantar gibi çoğalmış durumda. Bunlardan bazıları Privatext, Wickr ve Frankly . Ancak bunların arasında en eski ve köklü olanı 2010 yılında piyasaya sürülen TigerText. İsterseniz kişisel kullanım için uygun ücretsiz versiyonunu;
 

TigerText - Clinical Solutions Install on Google Play

Dilerseniz de daha profesyonel olan ücretli versiyonunu indirebilirsiniz;
 

Hep gizli kalmanız dileğiyle!

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!